Genel & Yaşam

YouTube Kurucusu Kimdir? Kim Kurdu?

Youtube 2005 yılında kuruldu ve günümüze kadar dünyanın en popüler video paylaşım sitesi konumuna gelmeyi başardı. Youtube Kurucusu iki doktora öğrencisidir.

YouTube kullanıcılarına kendi oluşturdukları video kliplerini yükleyerek tüm dünyayla paylaşma imkânı sağlıyor. Youtube kendi içerisinde üyelerin video klipleri hakkında yorum yapabilecekleri bir sisteme de sahiptir.

YouTube üzerinde paylaşım gerçekleştirdiğiniz videoları tüm sosyal medya platformlarında paylaşabilir, videonuzun izlenme sayısını artırabilirsiniz. YouTube birçok sosyal ağ sitesi ile işbirliği yapmaktadır. Yalnızca masaüstü değil mobil platform üzerinden de Youtube’a rahatlıkla erişim sağlanabilmektedir.

Youtube Kurucusu Kim, İlk Kim Buldu?

Youtube Kurucusu üç eski Paypal çalışanıdır. Youtube, 2005 yılında kurulmuştur. Kurulmasının ardından çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen büyük bir yükselişe geçmiştir. Popülerliği her geçen gün artan Youtube, Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulmuştur.

Chad Hurley, Paypal’ın kurulduğu dönemlerde Paypal ekibine katılmıştı. Paypal’da görevi PDA kullanıcılarının hesaplarına PDA’ları üzerinden erişmelerini sağlayarak mobil platformdan kullanabilmelerini sağlamaktı. Aynı zamanda Paypal logosunun tasarımcısı da Hurley’dir.

Steve Chen, Facebook’un kurulduğu ilk zamanlarda şirkette çalışmaya başladı. Fakat çalışmaya başlamasının ardından birkaç ay geçmiş olmasına rağmen Youtube’u geliştirmek için ayrıldı. Youtube’un satışı ardından şirkette kalan Chen, şirkette teknoloji şefi olarak çalışmalarına devam ettirmektedir.

Jawed Karim, Üniversite’yi bitirmesinin ardından Paypal’da işe girmiştir. Daha sonrasında YouTube’a geçmiştir.

Google ve Youtube

Youtube kurulmasının ardından 1 yıl geçmiş olmasına rağmen hızlı yükselişi diğer şirketler tarafından fark edilmiş olacak. Google hızlı bir adımla Youtube’u satın alarak, Gmail servisiyle tam uyumlu çalışır hale getirmiştir. Bu düzenlemenin ardından Youtube’a artık Gmail ya da herhangi bir Google hesabınız ile giriş yapmak mümkün olmuştur. Youtube çalışanları satın alımdan sonra Google’dan bağımsız olarak Youtube’da orijinal mevkilerinde çalışmalarına devam etmiştir.

Youtube da video izleyebilmek için üyelik gerçekleştirmenize gerek yoktur. Üyelik sadece video yüklemek veya yetişkinlere yönelik sınırlandırma getirilen videoları izleyebilmek için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün