İnternet & Sosyal Medya

Youtube Gizli Mod Özelliği Devrede

Youtube kendi içerisinde aynı internet tarayıcılarınızda bulunan gizli mod özelliğine benzer bir özelliği devreye aldı. Youtube tarafından sunulan bu Gizli mod sayesinde yapmış olduğunuz aramalar ve izlemiş olduğunuz videolara ait veriler kayıt altına alınmaz.

Youtube Gizli Mod Özelliği Nedir?

Google Chrome veya alternatifi internet tarayıcılarını kullanan kullanıcıların bildiği üzere gizli mod belirli bir seviyeye kadar gizlilik sunmaktadır. Youtube’a birleşik olarak sunulan gizli mod da benzer bir seviyede gizlilik sunmaktadır. Mod aktif olduğu sürece izlemiş olduğunuz videoların geçmişinizde görüntülenmeyeceği ve gelecekte bunlarla ilgili önerilerin yer almayacağı anlamına gelmektedir.

Bu özellik bir nevi gelecekte benzer içeriklerin önerilmesini istemediğiniz fakat göz atmak istediğiniz bir videoyu izlerken kullanabileceğiniz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu özellik telefon ya da tabletinizi farklı bir kişiye verirken de kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir özelliktir. Zira belirli bir süre Youtube’u farklı bir kişi kullanacaksa onun kişisel zevkleri ile sizin zevkleriniz örtüşmüyor olabilir ve sonrasında o kişinin ziyaret etmiş olduğu içeriklere benzer paylaşımlar görüntülemek istemeyebilirsiniz.

Youtube Gizli mod aktif olduğu sürece internet servis sağlayıcınız, yapmış olduğunuz gezintiler gibi veriler firma tarafından görüntülenebilir. Kısacası Gizli Mod aktifken yapmış olduğunuz arama ve izlemelerin halen kayıt altına alındığını söyleyebiliriz.

Youtube Gizli Mod Nasıl Açılır?

Youtube’a birleşik olarak sunulan gizli mod özelliğini aktif etmek için öncelikle Youtube uygulamasını açmalısınız. Daha sonrasında sağ üstte yer alan profil resminize dokunmanız gerekmektedir. Burada karşınıza çıkacak menü içerisinden “Gizli Modu Aç” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında profil resminiz ortadan kaybolacak ve alt tarafta bir çubuk yer alacaktır. Bu çubuk size gizli modun aktif olduğu yönünde bir bilgi sunacaktır.

Bu özellik şuan için yalnızca Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanıma sunulmuştur. Bu özelliğin iOS işletim sistemine sahip cihazlar içinde sunulup sunulmayacağı yönünde henüz net bir bilgi yer almıyor olmasına rağmen kısa sürede geleceğini düşünmekteyim. Bu özellik sunulana dek bir iOS kullanıcısı iseniz biraz daha dikkat olmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün