Nedir & Ne Anlama Geliyor

Yer Elmasının 5 İnanılmaz Faydası

Vitamin ve mineral değerleri dikkate alındığında ne kadar zengin olduğundan bihaber olduğumuz yer elmasının faydaları nelerdir bu yazımda ele alacağım. Yer elmasının birbirinden inanılmaz 5 faydasına değineceğim bu yazıda aynı zamanda yer elmasının zararları nelerdir kısaca bahsedeceğim. Muhtemelen birçoğunuz bu besin kaynağının adını ilk defa duyuyor dahi olabilir. Ülkemiz mutfağı ve kültürü dikkate alındığında aslında bu durum oldukça normal. Zira mutfak kültürümüz ve Türk insanına has lezzetler arasında pek karşımıza çıkmayan Yer Elması nedir kısaca bahsetmekte fayda var.

Yer elması; papatyagiller familyası altında yer alan, ayçiçeğigiller cinsinde yetişen ve yenilebilir bir bitki türü olarak karşımıza çıkıyor. Yer elmasının kök saplarını incelediğinizde yumru şeklinde olduğunu görebilirsiniz. Bu kökler kullanılarak birbirinden lezzetli salata ve zeytinyağlı yemekler hazırlayabilirsiniz. Tadının nasıl olduğunu merak edenler içinse kısaca şunu diyebilirim; tatlıdır ve çiğ olarak rahatlıkla tüketilebilir.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve oldukça değerli mineraller bakımından zengin bir besin olan Yer Elması, insan sağlığı için oldukça önemli besin kaynakları arasında yer alabilir.

 • Yer elması içerisinde yer alan antioksidan ve vitaminler vücudunuzu serbest radikallerden arındırmaya yarar,
 • Vücudunuza yüksek miktarda bakır minerali kazandıracak ve yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olacaktır,
 • Sağlıklı lifler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan yer elması, kalp ve damar sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Kolesterol seviyesini düzenler.
 • Kas ve iskelet sistemimiz üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Kalsiyum, D vitamini ve Fosfor bakımından ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar. Oldukça zengin besin içeriği sayesinde diş ve diş etinin korunmasına yardımcı olarak, dişlerinizi sağlıklı ve güçlü olmasını destekler.

Yer Elmasının Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkisi

Yer Elmasının faydaları arasında gösterilen bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi oldukça önemlidir. İçerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde insan vücudunun serbest radikallerden arındırılmasına katkı sağlar, bağışıklık sistemimizin çok daha kuvvetli bir hal almasını destekler.

Yer Elması bu özelliği nedeniyle öksürük ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok dönemsel hastalıklar & rahatsızlıkların yanı sıra, uzun vadede kansere karşı önemli bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kanser hastası kişilerin kansere karşı vermiş oldukları mücadeleyi güçlendirmenin yanı sıra düzenli olarak tüketilmesi halinde kansere neden olan kötü hücrelerin vücudumuzdan atılması konusunda da önemli bir görev üstlenir.

Yer Elması Faydası

Yer Elması Yüksek Tansiyonun Düşmanıdır

Yer elmasının faydaları arasında en dikkat çeken yararı muhtemelen yüksek tansiyonu düşürmesidir. Sık sık yüksek tansiyon problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin, tansiyon değerlerini dengeleyebilmek adına düzenli olarak yer elması tüketmeleri önerilmektedir.

Zeytinyağlı pişireceğiniz yer elması günlük besin ihtiyacınız içerisinde oldukça sağlıklı bir öğün olacaktır.

Yer Elmasının Kalp ve Damar Sağlığı Açısından Önemi

Düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışan kalp ve damar sistemine sahip olabilmek için kolesterol seviyenizi dengede tutmayı başarmalısınız. Kolesterol seviyenizi sağlıklı seviyede dengede tutmanıza yardımcı olacak en etkili besinlerden birisi ise Yer Elmasıdır. Bunun temel sebebi Yer Elması içerisinde yer alan lifler düzenli olarak tüketilmesi halinde kolesterol seviyenizi sağlıklı bir seviyede tutmanızı sağlayacaktır.

Kötü kolesterolün düşürülmesi yönünde bir etkiye sahip olan Yer Elması, sağlıklı bir kalp & damar sistemine sahip olmak isteyen bireyler için vazgeçilmez bir besindir.

Yer Elmasının Cilde Faydaları

Antioksidan değerleri bakımından oldukça zengin olan Yer Elması, bu zenginliğini içerisinde bolca bakır bulundurmasına borçludur. İnsan vücudu bilhassa yaşlanma belirtileri göstermeye başladığı dönemlerde bolca bakıra ihtiyaç duyacaktır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bakırı kolay ve yüksek miktarda karşılamanızı sağlayacak en etkili besinlerden birisi Yer Elmasıdır.

Yer elmasının cilde faydaları nelerdir merak ediyorsanız artık biliyorsunuz 🙂 Yaşlanma karşıtı, kırışıklık düşmanı yer elması sağlıklı ve faydalı bir besindir.

Kaslarınızı Güçlendirmek İçin Düzenli Olarak Yer Elması Tüketin

Düzenli olarak spor yapıyor ve daha güçlü bir kas yapısına sahip olmayı planlıyorsanız beslenme programınız içerisinde mutlaka Yer Elmasına yer ayırmalısınız. Bunun arkasında yatan temel neden ise Yer Elmasının kas ve iskelet sistemini güçlendirmek için ihtiyaç duyulan temel besin ihtiyacı olan demiri bol miktarda içermesidir.

İçerisinde bulunan demir sayesinde kaslarınızın güçlendirmesinin yanı sıra kaslarınızın kasılmasını sağlayan oksijen ihtiyacını karşılayacaktır. Oksijen ihtiyacının karşılanmasıyla birlikte daha sıkı bir kas dokusunu sahip olma şansınız kolaylaşacaktır.

Diş Sağlığı İçin Yer Elmasının Önemi

Yer elmasının faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydalardan birisi olarak sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmayı destekliyor olması gösterilebilir. Bu faydanın kaynağı ise yer elması içerisinde yer alan D vitamini, kalsiyum ve fosfordur.

Bilhassa çocukların düzenli olarak yer elması tüketmesi, gelişim dönemleri içerisinde çok daha güçlü ve sağlıklı diş minelerine sahip olmaları ve geleceğe yatırım yapmalarını kolaylaştıracaktır.

Yer Elmasının Saça Faydaları

Saçlarımızın sağlığı için beslenme oldukça önemlidir. Saçımızın sağlığını korumak ve güçlenmesi açısından takviye sağlamak için tüketebileceğimiz temel besinlerden birisi ise yer elmasıdır.

Birçok kozmetik firması tarafından üretilen güzellik ve bakım ürünlerini ne kadar çok kullandığınızın bir önemi olmaksızın beslenmeniz yeterli desteği sunmadığı sürece sağlıklı bir saç yalnızca hayallerinizi süslemekle kalacaktır. Canlı, güçlü ve sağlıklı saçlar için düzenli olarak Yer Elması tüketmeye özen göstermelisiniz. Yer elması içerisinde yer alan bolca C vitamini, demir ve bakır mineralleri saç köklerinizin beslenmesine katkı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra yer elması içerisinde bulunan C vitamini, insan vücudunun temel ihtiyaçlarından birisi olan kolajen sentezinin hızlanmasını sağlayarak sağlıklı bir cilt ve saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır.

Yer Elmasının Zararları

Yer Elmasının zararları incelendiğinde dikkat çekici ve ciddi bir zararının olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat elbette hemen hemen her besinde olduğu gibi yer elması farklı bireylerde farklı reaksiyonlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Yer elması tüketimi sonucunda insandan insana değişmekle birlikte farklı yan etkiler meydana gelebilmektedir.

Gereğinden çok daha fazla yer elması tüketimi halinde safra kesesinde taş oluşması görülebilmektedir. Bu nedenle yer elması tüketirken aşırıya kaçmamak gereklidir. Bunun yanı sıra içerisinde bol miktarda bulunan demir, magnezyum, çinko ve lifler nedeniyle bunlara karşı alerjisi bulunan kişilerde farklı alerjik reaksiyonlar gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar öncesinde doktorunuza danışmakta fayda var.

Yer Elmasının Zararı Var Mı ?

Bir önceki başlıkta kısaca özetlemiş olduğumuz bu konuyu daha basit ve sade bir şekilde paylaşmak amacıyla maddelemek istedim.

 • Çok fazla tüketilmesi halinde safra kesesinde taş oluşumu,
 • Demir, magnezyum, çinko ve lif gibi değerleri çokça içermesi nedeniyle bunlara karşı alerjisi bulunan kişilerde farklı alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilmektedir.

Yer elmasının faydaları göz önünde bulundurulduğunda bu zararlar neredeyse yok denebilir. Eğer alerjiniz bulunmuyor ve dozu kaçırmazsanız düzenli olarak tüketiminin hiçbir zararı olmayacaktır.

Yer Elması Nasıl Pişirilir?

Faydaları pek çoğumuz tarafından bilinmiyor olmasına karşın bu yazımız içerisinde sizlerle birçok faydasını paylaşmış olduğumuz sebze Yer Elması nasıl pişirilir merak ediyor musunuz? Yorgunluk, stres, halsizlik gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırma konusunda başarılı olan bu besin, bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra aynı zamanda kan şekeri seviyemizi de düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi İçin Malzemeler

 • 700 Gram Yer Elması,
 • ½ Su Bardağı Zeytinyağı,
 • 1 Adet Büyük Boy Kuru Soğan,
 • 2 Diş Sarımsak,
 • 1 Adet Havuç,
 • ½ Su Bardağı Portakal Suyu,
 • 1 Adet Limon Suyu,
 • 1 Adet Kesme Şeker,
 • 1 Dal Biberiye,
 • 1 Tatlı Kaşığı Un,
 • 1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Toz Biber,
 • 1 Tatlı Kaşığı Tuz.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifinin Pişirme Önerisi

Zeytinyağlı Yer Elması pişirirken mümkün olduğunca kısık ateş kullanmaya özen gösterilmelidir. Dağılmasını önlemek için aralıklarla yemeği kontrol etmekte fayda var.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak, Yer Elmasını soymadan sebze fırçası yardımıyla güzelce fırçalamalı ve yıkamalısınız. Boyut olarak büyük olanları küçük olanlara eşitlemek adına kesmelisiniz. Ardından yarım saat boyunca yarım limon suyunda bekletin.
 2. Tencere içine koymuş olduğumuz zeytinyağının ısınmasını bekleyelim. Isınan yağın üzerine ezilmiş sarımsak ve dilimlemiş olduğumuz havuçları ekleyerek bir süre kavuralım. Biberiye yapraklarını dalıyla birlikte (ayırmadan) tencerenin içine atalım. Lezzetini vermesini bekledikten sonra çıkaralım. Doğramış olduğumuz kuru soğanları tencereye ilave edelim.
 3. Soğanların yumuşamasını ve şeffaf bir hal almasını bekleyelim. Bu aşamadan sonra yer elmaları ve unu ilave ederek bir süre kavrulmasını bekleyelim. Daha sonra kırmızı toz biber ve tuz ilave edelim.
 4. Bir miktar portakal suyu, yarım limon suyu ve üzerini geçmeyene kadar su ilave edelim. Düşük ateşte yer elmalarını yumuşayana kadar pişirdikten sonra servise hazır, afiyet olsun.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifinin Servis Önerisi

Zeytinyağlı Yer Elması servis ederken biberiye yapraklarıyla süsleyerek servis edebilirsiniz.

Yer Elması Salatası Tarifi

Yer Elmasının Salatası Nasıl Yapılır?

Bilhassa sonbahar ve kış aylarında vazgeçilmezlerimizden birisi olan yer elması için harika bir salata tarifi sizleri bekliyor. Bu faydaları saymakla bitmeyen sebze ile zeytinyağlı leziz bir yemeği nasıl yapacağınızı biraz önce paylaşmıştım. Bunun yanı sıra enfes mi enfes, ağızlara layık bir salata yapmanın sırrını da şimdi sizlerle paylaşacağım. İsterseniz öncelikle gerekli olan malzemelerle başlayalım;

Yer Elması Salatası Malzemeler

 • 1 Kilogram Yer Elması,
 • 1 Su Bardağı Çekilmiş Ceviz İçi,
 • 1 Havuç,
 • 1 Çay Bardağı Zeytinyağı,
 • Yarım Limon Suyu,
 • Tuz,
 • Pul Biber

Yer Elması Salatası Hazırlanışı

Öncelikle yer elmasını güzelce temizlemelisiniz, daha sonrasında ince ve uzun çubuklar halinde bunları doğramalısınız. Daha sonra doğramış olduğunuz yer elmalarını geniş bir salata kasesine aktarmalısınız. Üzerine cevizi güzelce serpiştirmeli ve havucu rendeleyerek salatanıza ilave etmelisiniz. Bir miktar zeytinyağı, limon suyu, tuz ve pul biberi farklı bir kase içerisinde karıştırıp daha sonrasında yer elmasının üzerinde gezdirin. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün