Nedir & Ne Anlama GeliyorWeb - Webmaster

URL Nedir? Ne İş Yapar?

Namı değer kimsenin bilmediği adıyla “Uniform Resource Loader” abimizin kısaltılmış ismidir URL. Türkçe karşılığı saçmalıklar abidesi olan “Tekdüzen Kaynak Bulucu” olarak tabir edilir. (Bunuda kim koyduysa neyse) Olayı ise, internet üzerinde yer alan bir kaynağın yerini belirtir. Bu özelliğinin yanı sıra başka özellikleride vardır bu abimizin oda HTTP, HTTPS ve FTP gibi “protokol” olarak tabir ettiğimiz kaynakları nasıl alacağımızıda belirtir.

URL Kod Örneği; (Tanıdık Gelecek Eminim)
http://enginozturk.net.tr/blog/url-nedir-ne-is-yapar/

Evet evet, işte bu internete girerken yazdığınız şey işte URL oluyor. Karakter sınırı ise 2083’dür. Bundan daha uzun bir URL oluşturulursa, tüm tarayıcılarda doğru bir şekilde görüntülenemeyebilir.

Şimdi gelelim esas konuya ciddi konuşalım biraz, URL Nedir?

URL’ler bilgisayarlar aracılığıyla insanların sunucularla iletişim kurabilmesini sağlayan ip adreslerini (bunu başka bir konuda değineceğiz) çözümleyerek bunları bir metin haline getirmesini sağlar. Bunun dışında ilgili internet sitesinin dosya yapısınıda belirler. Bunun dışında ayrıntılı bir kaç tanım daha mevcuttur fakat bilinmesine gerek yoktur.

SEO Banner

Peki bu URL’ler SEO için neden önemlidir?

SEO’nun ne olduğunu konusuna başka bir yazımızda değineceğim, şimdi buradaki sorumuzun cevabına gelelim. URL’nin birçok avantajı vardır bunlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim;

 1. Kullanıcı Deneyimi
  Ki bana göre en önemli maddedir, doğru seçilmiş ve devamında sayfalarında doğru bir isimle seçildiği URL’ler hem kullanıcı hemde arama motorları için bir önsöz niteliğindedir. İçeriğin ne olduğunun anlaşılması konusunda çok önemli rol oynar.
 2. Sıralamalar
  Evet, arama motorları sıralamarı oluştururken URL’lere dikkat eder. Çok önemli bir etken olmamasına rağmen, küçükte olsa bir faydası vardır. Ayrıca anahtar kelimelerinizi URL’lerinize gizleyerek bir adım öne geçebileceğinizi unutmayın. Fakat adres bütünlüğünü bozduğu durumlarda zorla anahtar kelime yerleştirmeye çalışmayın, güzel duruyorsa koymakta fayda var. Çok büyük bir etken değil, küçük etkenlerden birisi sadece. (Damlaya damlaya göl olur unutmayın)
 3. Bağlantılar (Linkler)
  Doğru yazılmış bir URL, forumlar, sosyal medya ve diğer siteler doğru bir biçimde kopyalanabilir. Dikkatinizi çekmiştir, Facebook gibi sitelerde linkler genellikle oldukça kötü görünür ve ilk bakışta bi içinize acaba diye kurt düşürür. Bu yüzden göze hitap eden linkler her zaman bir adım öndedir.
  Örneğin aşağıda vereceğim örnek adreslerde, ilk bakışta birinci bağlantının bir resim olduğunu bile anlayamayabilirsiniz. Oysa ikiside aynı görsele giden farklı bağlantılar.
  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMTYyNzk3MDc2NF5BMl5BanBnXkFtZTgwMDk3OTM1NDM
  @._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_
  .jpg
  https://enginozturk.net.tr/wp-content/uploads/2018/01/labirent-son-isyan-kucuk-afis.jpg

URL’ler İçin En Başarılı Seo Yöntemleri

 • URL adreslerinizi mümkün olduğunca sade, basit ve ilgi çekici olmasına özen gösterin. Gereksiz kelimelerden kaçının. Bu durum kullanıcılar için oldukça iyi bir deneyim sağlayacaktır ki bu arama motorları için en önemli önceliktir, kullanıcı deneyimi. Adresleriniz sıralamada zirveye oynayanlar için vazgeçilmezdir, karmaşık rakamlar ve kodlar içeriyor olabilir fakat en iyi bağlantı insanların anlayabileceği kelimeleri her zaman öne çıkarır.
 • Kısa ve net olmalısınız, bir ziyaretçi adrese baktığında aradığını bulup bulmadığını anlamalı ve girip girmemeye o an karar verebilmelidir.
 • Okumayı kolaylaştırmak için gerektiğinde kelimeler arasına (-) tire işareti koyulmalıdır. Kelimeleri ayırmak için alternatif işaretler veya boşluk kullanılmamalıdır.
 • Her zaman küçük harflerden yana olun. Büyük harfler bazı sorunları beraberinde getirebilir. “enginozturk.net.tr/blog” adresi ile “enginozturk.net.tr/Blog” adresi farklı anlamlara gelebilir, farklı yerlere yönlendirme yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. URL geliştiricisi olan kişi bir ara haberlerde çıkmıştı. Kullanıcılardan özür dilemişti. URL oluştururken kullanılan iki adet bölü işaretini amaçsız yere bu şekilde yapmış. Yani sadece bir tane bölü işareti olsa da farketmezmiş. Sanırım bunu keyfi olarak böyle yapmış, sonra da bu şekilde kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün