Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Unutulan Kablosuz Ağ Şifresini Programsız Bulmak

Gün içerisinde her an yanımızda bulunan laptop ya da cep telefonlarımız ile ortamda bulunan kablosuz internet ağlarına bağlantı kuruyoruz. Sizler için hazırlamış olduğum bu içerikte daha öncesinde laptop kullanarak bağlanmış olduğunuz kablosuz ağın şifresini nasıl görebileceğinize değineceğim. Unutulan kablosuz ağ şifresini programsız bulmak için tek yapmanız gereken daha öncesinde laptopunuzdan bu ağa giriş yapmış olmanız.

Geçmişte bağlantı kurduğunuz kablosuz ağların şifrelerini görüntüleyebilmek adına bilgisayarınıza herhangi bir program kurmanıza gerek yoktur. Bu tarz anlatımlara kesinlikle itibar etmeyiniz ve bilgisayarınızı riske edecek programları gereksiz yere kurmayınız. Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarların temel parçası olan bazı uygulama ve sayfalar sayesinde halihazırda geçmişte bağlantı kurulmuş ağların parolasına erişmek oldukça basit. Bu alandan sonra anlık olarak bağlı bulunduğunuz ağın şifresini görmek ve şu anda bağlı olmamanıza rağmen geçmişte bağlanarak şifresini kaydetmiş olduğunuz bir ağın şifresini nasıl bulabileceğinizi anlatacağım. Bu yazı içerisinde herhangi bir wi-fi ağının şifresini kırmayı ya da şifresini bilmediğiniz, bağlantı yapmadığınız bir ağın şifresini bulma gibi bir anlatım yapılmayacaktır.

Bilgisayarda Bağlı Olduğun Wifi Şifresini Öğrenme

Bilgisayardan wifi şifresini öğrenme Windows 10 işletim sistemi için nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Diğer işletim sistemlerinde de benzer bir yol izlemeniz gerekmekte olup anlatımı Windows 10 üzerinden gerçekleştireceğim. Günümüzde hemen hemen herkesin Windows 10’a geçiş yapmış olması ve Windows 8 ya da Windows 7 kullanıcı sayısının giderek azalması sebebiyle önceliğimiz Windows 10 şeklindedir.

Öncelikle bilgisayarınızın sol altta yer alan “Arama” butonuna tıklayarak ilgili alana Wi-Fi yazmanız yeterli. Daha sonrasında arama sonuçlarında çıkacak olan “Wi-Fi ayarlarını değiştir” yazısına tıklamalısınız. Wi-Fi ayarlarıyla ilgili sistem ayarları sayfasına girişinizin ardından sağ bölümde yer alan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” yazısına tıklamanız gerekiyor.

Ağ ve Paylaşım Merkezi” sayfasının açılmasıyla birlikte üst orta bölümde yer alan “Bağlantılar:” bölümünün yanında o an bağlı bulunduğunuz kablosuzun ağın ismini göreceksiniz. İlgili kablosuz ağın adına tıklamalısınız.

Karşınıza gelecek mini pencerede yer alan “Ayrıntılar…” yazılı butona tıklamalı ve hemen ardından çıkacak diğer mini pencerede üst menüden “Güvenlik” sekmesine geçiş yapmalısınız. Güvenlik sekmesine girişinizle birlikte “Ağ güvenlik anahtarı:” alanı dikkatinizi çekecektir. Başlangıçta bu alan “******” şeklinde görüntülenecektir. Hemen altında yer alan “Karakterleri göster” yazılı butona tıklamanızla birlikte bilgisayarda bağlı olduğun wifi şifresini öğrenme işlemi tamamlanmış olacaktır 🙂

Tüm Unutulan Kablosuz Ağ Şifresini Programsız Bulmak

Geçmişte bağlanmış olduğunuz fakat hatırlayamadığınız diğer kablosuz ağların şifresini program yüklemeye ihtiyaç olmadan nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız hızlıca anlatmak istiyorum. Bu işlemler biraz kafa karıştırıcı olabilir fakat dikkatli okuduğunuz takdirde aslında zorlanacak hiçbir şey olmadığını fark edeceksiniz.

  • Öncelikle, bilgisayarınızın sol altta yer alan arama kısmına CMD yazın ve çıkan uygulamaya sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine basarak açın.
  • Halihazırda Windows’un standart bir uygulaması olan CMD’yi çalıştırdığınızda boş bir siyah pencere sizi karşılayacaktır. İlgili pencereye netsh wlan show profile yazarak “Enter” tuşuna basınız.
  • Bu komutu tanımladığınız takdirde geçmişte bağlandığınız tüm kablosuz ağlar listelenecektir. Şifresini öğrenmek istediğiniz kablosuz ağın tam adını okuduktan sonra yeni bir kod girmeniz gerekiyor. Eksiksiz bir şekilde netsh wlan show profile ağ adı key=clear yazarak tekrardan “Enter” tuşuna basmalısınız.
  • Bu komutu girdiğinizde sayfada yeni birçok yazı belirecektir. Bu yazılar arasında dikkatli incelediğinizde “Security settings” alanı altında yer alan “Key Content” başlığı ilgili kablosuz ağın parolasını gösterecektir.
unutulan kablosuz ağ şifresini programsız bulmak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben çoğunlukla evde adsl modem veye cep telefonundan wifi aktararak kullanıyorum. Bu yüzden unutulmuş wifi şifresini bulmak için çaba sarfetmeme gerek yok. Fakat daha önceden wifi şifresini öğrenmek istediğimde maalesef bulamıyordum. Burada anlatılan yolları ilk defa duydum desem yalan olmaz. belki bir gün ihtiyacım olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün