Haber & Teknoloji

Tüm İçerikleri Yapay Zekanın Oluşturduğu Haber Sitesi: Knowhere News

Alışılagelmiş ve birbirinin aynısı diyebileceğimiz haber sitelerinden sıkılmaya başlamış olabilirsiniz. Peki, tüm içeriğini yapay zekanın oluşturmuş olduğu şaşırtıcı haberlerin yer aldığı bir haber sitesinin olduğunu söylesem ne düşünürsünüz? Saçma ve alakasız içeriklerle ziyaretçilerinin canını sıkan ve yanıltmaya yönelik içerikler giren haber sitelerinin canınızı sıkmasından bıktıysanız Knowhere News internet sitesi tam size göre. Tüm bu sıkıcı ve yalan yanlış başlıkların atıldığı haberlere bir son verebilir ve tüm içeriğini Al’ın yani bir yapay zekanın oluşturduğu bu haber sitesini takip listenize alabilirsiniz.

İsterseniz Knowhere News haber sitesinin nasıl bir işleyişe sahip olduğu ve kuruluş öyküsünü ele alan kısa bir bilgilendirme yapayım. Haber sitesi için hazırlanmış olan yapay zeka desteğine sahip olan bir bot, internet üzerinde yer alan ve popüler birçok haberi gözden geçiriyor. Daha sonrasında popüler olduğunu düşündüğü bir içeriği alternatif yüzlerce internet sitesini ziyaret ederek tüm detaylarına kadar tarıyor. Tüm kaynakları incelemesi ardından toplamış olduğu bu tüm bilgileri elden geçirerek sağ ve sol görüşe destek veren, temsil eden öğeleri içerisinden ayıklıyor. İşte sizi şaşırtacağını düşündüğüm kısım; Al tüm bu işlemleri yalnızca 60 saniye içerisinde gerçekleştiriyor.

Birçok internet sitesi ve haber sitelerinin temel amaçları elbette kazanç sağlamak olabilir. Konu internet olduğunda ise bu kazanç genellikle Google Adsense gibi reklam ağları üzerinden sağlanır. Fakat, Knowhere News’in öncelikli amacı kesinlikle bu değil. Sistemin asıl amacı haberler içerisinde yer alan taraflı görüşleri ayıklayarak daha net ve doğru bir haberi insanlara sunabilmek. Bu sayede haberler daha sade ve temel bir hale gelmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra yapay zekanın tek yeteneği bununla da sınırlı değil. Al, içerikleri gezerek tarama yaptığı sırada yalan haber veya çöp haber olarak tabir edilen içerikleri de tespit etmek konusunda oldukça başarılı. Bu tespitleri sonrasında kaynak edindiği sitelere belirli bir puan vererek güvenilirlik derecelerini kendi içerisinde değerlendiriyor ve içerikler hakkında bilgi toplarken bu değerlendirmelerden yardım alıyor.

Knowhere News Her Alanda Haber Paylaşıyor

Bizler için yüzlerce kaynağı tarayarak içerikler sunan yapay zekamız Al, herkesin ilgi alanının farklı olduğunu biliyor. Bu yüzden yalnızca ekonomik alanda içerikler gibi bir ayrım yapmıyor. Hemen hemen her alanda yenilikleri bizlerle buluştururken, politika konularında yer alan haberlerde ise sağ ve sol tutuma yönelik yancı haberlerden arınmış bir içerik sunuyor. Objektif bir bakış açısıyla haber okumak isteyenler için Knowhere News büyük bir başarı yakalamayı bekliyor diyebiliriz.

Ayrıca bu projenin Co-Founder’ı olarak görev alan ve aynı zamanda yetkilisi Nathaniel Barling yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer veriyor; sistemimizin en önemli parçası kuşkusuz insanlar. Bizler için bu içerikleri bir araya getiren Al tarafından paylaşılan haberlerin Twitter’da yer alan Chatbot’a benzer bir sunum yapmasının önüne geçmek adına tüm bu içerik insan editörler tarafından inceleniyor ve gerekli düzenlemelerin ardından yayınlanıyor. Editörlerin yapmış olduğu bu düzenlemeler zeki dostumuz Al tarafından öğreniliyor ve daha okunaklı ve kaliteli içerikler üretmesi konusunda oldukça yardımcı oluyor.

Etiketler

3 Yorum

  1. Yapay zeka gerçekten de akıl mantık işi değil. Kendi kendine düşünebilen ve hareket edebilen yapay varlıklar… Aslında düşüncesi bile korkunç ama birçok sektörde de işleri bayağı bir kolaylaştırdığı da gerçek. Bakalım sonu ne olacak. Hakkımızda hayırlısı diyelim.

  2. Ben de otomatik içerik üretecek bir yapay zeka editör hayali kuruyorum. Ama maalesef yazılım bilgim yok. Böyle bir şey sayesinde devasa içerik ile iyi adsense kazancı elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün