Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Günlük kullanımlar ve bir kenarda unutuldukları sırada tükenmez kalemlerin mürekkep akıtmaları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bazen görünmez kazalar nedeniyle sağa sola çarpma ya da yere düşme sonucunda bu kalemlerin kırıldıkları da görülebilir. Bu gibi durumlarda her yere sıçrayan mürekkepler oldukça can sıkıcı bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Mürekkep lekesini çıkarmak üzerinden bir süre geçmesi ardından oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır önceden bilinmeli ve bu gibi olumsuz durumlarda en kısa zamanda müdahale edilmelidir.

Tükenmez kaleminizden sıçrayan mürekkep lekeleriyle mücadele ederken evinizde bulunan saç spreyi gibi birçok malzemeden yararlanmak mümkün. Bunların yanı sıra tereyağı gibi bazı doğal ürünlerde bu konuda oldukça başarılı sonuçlar doğurabilir. Peki, mürekkep lekelerine karşı neler yapılabilir? El ve koltuktan keçeli kalem lekesi nasıl çıkar?

tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tükenmez kaleminizden sıçrayan tükenmez kalem lekelerine karşı uygulayabileceğiniz alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında “Alkol” içeren malzemeler gelmektedir. Elbette burada bahsi geçen alkol marketlerde satılan ve içtiğimiz alkollerle karıştırılmamalıdır.

Kumaştan Mürekkep Nasıl Çıkar?

Kumaş ürünleriniz üzerine bulaşan mürekkep lekelerine karşı tercih edebileceğiniz alternatif birkaç leke çıkarma yöntemi bulunmaktadır. Bu leke çıkarma yöntemlerini inceleyebilir ve sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Alkol Bazlı Ev Malzemeleri Kullanarak Leke Çıkarma

Kumaş ürünlerine bulaşan mürekkep lekelerini çıkarmak için alkol bazlı ev malzemeleri kullanımı oldukça yaygın ve etkili bir çözüm yoludur.

 1. Önce Test Et Sonra Uygula
  1. Kumaş üzerinde uygulamak için belirlediğiniz evinizde yer alan alkol bazlı malzemeyi öncesinde kumaşın göze çarpmayan bir bölümünde ufak çaplı bir teste tabii tutun. İlgili göze çarpmayan alana malzemeyi sürün ve kumaşı durulayıp kurumaya bırakın.
 2. Altına Havlu Koyarak İşleme Başla
  1. Lekenin bulaştığı alanın kumaş üzerinde temiz herhangi bir noktaya temas etmediğinden emin olun. Leke bulunan ve üzerinde çalışılacak alanın altına bir havlu yerleştirin. Havlu mürekkep lekesinin kumaşın diğer alanlarına işlemesini önleyecektir.
 3. Alkol İçeren Malzemeyi Sürün
  1. Leke üzerine hemen hemen her evde yer alabilecek el dezenfektanı, tuvalet ispirtosu veya saç spreyleri gibi alkol bazlı ev malzemelerinden birini uygulayın. Lekenin bulunduğu her alanı kapsayacak şekilde sürmeniz yeterli.
  1. Alkol uygulaması ardından kumaşı 10 dakika kadar bekletin, bu süre temizlik malzemesinin lekeye işlemesi için yeterli olacaktır.
  1. NOT: Kumaş üzerine tekel bayilerden temin edebileceğiniz içilen alkol ürünlerinden sürmeyiniz bu alkoller leke çıkarma konusunda yardımcı olmaz. Ek olarak çoğunlukla alkol bazlı olmamasına rağmen oje çıkartıcı malzemelerde leke çıkarma konusunda oldukça etkilidir.
 4. Leke Üzerine Renksiz Sıvı Deterjan Sür
  1. Leke bulunan bölgeye alkol içeren malzeme dökmeniz ardından 10 dakika beklemeli ve sonrasında üzerine renksiz sıvı deterjan dökerek bu deterjanı leke üzerinde parmakların yardımıyla gezdir ve iyice kumaşın deterjanı emmesine izin ver.
 5. Normal Bir Şekilde Yıka
  1. Çamaşır ya da kumaşını normal şartlarda çamaşır makinesi ya da nasıl yıkıyorsanız o şekilde yıkayın. Yıkama esnasında makineye farklı çamaşır ve kumaşlar koymamalısın. Bu sayede mürekkebin diğer çamaşırlara sıçrama riskini ortadan kaldırabilirsin.
 6. Kurutma Öncesinde Bir Kontrol Et
  1. Bu işlemler sonrasında çamaşır ya da kumaş üzerinde yer alan leke muhtemelen çıkacaktır fakat ne olur ne olmaz son bir kontrol etmekte fayda var. Eğer lekenin bir kısmının çıkmadığını görürseniz tüm işlemleri baştan uygulayın ve tüm lekenin çıktığından emin olun. Lekenin çıktığından emin olduğunuz takdirde normal şartlarda nasıl kurutma uyguluyorsanız o şekilde kurutabilirsiniz.

Tereyağı Kullanarak Leke Çıkarma

Kumaşlarınız üzerinde alkol bazlı ev malzemeleri kullanmak istemiyor ya da evinizde bu tarz bir malzeme bulunmuyorsa alternatif olarak tereyağı kullanarak da bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Doğal yöntemler ile tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır merak ediyorsanız dikkatlice okuyun.

 1. Öncelikle Altına Havlu Koyarak İşleme Başlayın
  1. Lekenin bulunduğu bölgenin altına havlu yerleştirerek lekenin farklı alanlara sıçramasına engel olun.
 2. Leke Üzerine Tereyağı Sürün
  1. Lekenin bulunduğu bölgeyi kaplayacak kadar tereyağını bölge üzerine ufak bir bez kullanarak dairesel şekilde iyice işleyin. Tereyağını mümkün olduğunca yaymaya özen gösterin.
 3. Güneş Işığı Altında Bekletin
  1. Kumaşı doğrudan güneş ışığı gören bir bölgeye bırakın ve burada birkaç gün beklemesini sağlayın. Bu süre içerisinde kimsenin kumaşla oynamamasına dikkat edin. Tereyağı içerisinde bulunan tuz ve güneş ışığı lekeyi sökmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.
  1. Kumaşınızı çamaşır makinesi ya da normal şartlarda nasıl yıkıyorsanız o şekilde yıkayın. Yıkama esnasında lekenin farklı kumaş ve giysilere geçmemesi adına farklı bir kıyafet ya da kumaş koymadan makineyi çalıştırın.
  1. Eğer kumaşınız yıkanmayan bir yapıya sahipse tereyağını kumaş üzerinden nemli bir bez yardımıyla silerek çıkarabilirsiniz. Kumaş üzerine az bir miktar deterjan ilave etmeniz tereyağını kolayca çıkarmanızı sağlayacaktır.
 4. Kurutma Öncesinde Bir Kontrol Et
  1. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde uyguladığınızda leke ortadan kalkmış olacaktır eğer kalkmadıysa tüm işlemleri baştan tekrarlayabilirsiniz. Lekenin ortadan kaybolması ardından kumaşı normal şartlarda nasıl kurutuyorsanız o şekilde kurumaya bırakın.

Ticari Leke Çıkarıcı Kullanarak Leke Çıkarma

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır merak ediyor ve ticari leke çıkarıcılara başvurmak istiyorsanız aşağıda sizlerle paylaştığımız detaylara dikkat edin.

 1. Leke Çıkarıcı Bir Ürün Temin Edin
  1. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz Vanish ya da Domestos gibi markaların leke çıkarıcı ürünlerinden temin edin. Bu tarz leke çıkarıcılar mürekkep başta olmak üzere birçok leke üzerinde etkili olması için özel olarak üretilmiştir. Bu ürünleri kullanırken üreticilerin ürünler üzerinde belirttikleri kullanım talimatlarına dikkat edin.
 2. Öncesinde Ufak Bir Bölgede Test Et
  1. Satın almış olduğunuz temizleme ürününü kumaşın göze çarpmayan bir bölgesinde ufak çaplı bir teste tabii tutun. Göze çarpmayan bir bölümde az bir miktar temizleme ürünü dökün ve daha sonrasında durulayarak kurutun.
 3. Kumaşın Altına Havlu Yerleştirin
  1. Leke bulunan bölgenin altına bir havlu yerleştirin. Bu havlu lekenin farklı bölgelere geçmesini engellerken leke çıkarıcının daha iyi etki etmesini sağlayacaktır.
 4. Lekeyi Kaplamaya Yetecek Kadar Leke Çıkarıcı Kullanın
  1. Temizleme ürününün talimatlarında yer alan kullanım biçimine dikkat ederek leke üzerine ticari leke çıkarıcı üründen sürün. Leke çıkarıcının etki etmesi için ortalama 5 dakika kadar bekleyin.
 5. Bir Bez Yardımıyla Temizleyin
  1. Kumaş üzerinde leke bulunan bölgeyi bir bez yardımıyla bastırarak temizleyin. Leke bu beze geçeceği için lekelenmesi halinde önemsemeyeceğiniz bir bez kullanın. Ayrıca bezi kullanırken sürtme ya da ovalama hareketleri yapmayın bu lekenin yayılmasına neden olacaktır yalnızca nazik bir şekilde leke üzerine bastırın.
 6. Su ile Yıkayın ve Kurumaya Bırakın
  1. Kumaşınızı ılık bir su yardımıyla dikkatlice durulayın. Bu süreçte birkaç defa durulamaya ihtiyaç duyabilir. Daha sonrasında kumaşınızı standart bir şekilde kurumaya bırakın.
halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılarınız üzerine bulaşan mürekkep lekelerine karşı tercih edeceğiniz alternatif temizlik, leke çıkarıcı malzemeler bulunmaktadır.

Alkol Bazlı Ev Malzemeleri Kullanarak Halıdan Leke Çıkarma

Halılarınıza bulaşan mürekkep lekelerini çıkarmak için alkol bazlı ev malzemeleri kullanımı oldukça yaygın ve etkili bir çözüm yoludur.

 1. Bir Test Edin
  1. Saç spreyi veya tuvalet ispirtosu gibi alkol içeren malzemeleri halınızın göze çarpmayan ufak bir bölümüne sürün. Daha sonrasında test için sürdüğünüz alanı silin ve kurumasını bekleyin.
 2. Leke Üzerine Malzemeyi Dökün
  1. Leke üzerini tamamen kaplayacak şekilde alkol bazlı ürünü dökün ve lekeyi tamamen kaplayın. Saç spreyi veya diğer alkol bazlı ürünleri leke üzerine sürmek için bir pamuklu çubuk (kulak çubuğu) kullanın. Bu sayede leke ile direkt temas sağlayabilir ve dağılmasını önleyebilirsiniz.
 3. Bez ile Silin
  1. Lekelenmesi sizin için önemli olmayan bir bez ya da havlu yardımıyla lekenin bulunduğu kısma dikkatli bir şekilde bastırın. Bezin bastırdığınız bölgesini devamlı olarak çevirin ve temiz bölgeyle bastırın. Bu sayede mürekkebin tekrardan halıya geçmesini önleyebilirsiniz. Sürtme veya ovalama hareketleri yapmayın bu mürekkebin dağılmasına neden olur.
 4. Su ile Durula ve Kurut
  1. Halınızı ılık bir su yardımıyla durulayın. Bir bez yardımıyla lekeyi çıkardığınız bölgeyi durulayın. Bezi ıslatın ve suyunu sıkarak ilgili alana uygulayın.
 5. Kuruduktan Sonra Süpürün
  1. Kurumaya bıraktığınız halınız tamamen kuruması ardından kullanmadan önce ilgili alanı elektrikli süpürge yardımıyla süpürün. Bu işlem deterjan ya da diğer temizleyici kalıntıların giderilmesini sağlayacaktır.

Ticari Leke Çıkarıcılar Kullanarak Halıdan Leke Çıkarma

Halılarınıza bulaşan mürekkep lekeleri başta olmak üzere birçok lekeyi çıkarmak için ticari leke çıkarıcılar etkili bir temizlik sunabilir. Kalem lekesi nasıl çıkar merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edin.

 1. Leke Çıkarıcı Ürün Temin Etme
  1. Herhangi bir markette rahatça bulabileceğiniz Vanish gibi bilinen markaların leke çıkarıcılarından temin edin. Ürün kullanımı öncesinde üretici tarafından ürün içerisine yerleştirilen kullanım talimatına dikkat edin.
 2. Lekeyi Mümkün Olduğunca Temizleyin
  1. Temizleme ürününü kullanmadan önce lekeyi mümkün olduğunca temizlemeye çalışın. Bunun için bir bez ya da havlu kullanarak hafifçe üzerine bastırın ve devamlı temiz tarafını kullanarak bastırın.
 3. Temizleme Ürününü Test Edin
  1. Ürünü göze çarpmayan bir alanda test edin. Eğer halınız rengini atmıyorsa bu ürünler hiçbir sorun çıkartmayacaktır fakat rengi atan bir yapıya sahipse iplikleri renk kaybına uğrayabilir.
 4. Lekeyi Kaplamaya Yetecek Kadar Leke Çıkarıcı Sürün
  1. Lekeyi kaplamaya yetecek kadar leke çıkarıcı ürün dökün. Bu işlemi gerçekleştirirken ürün içerisinde çıkan talimatlara dikkat edin. İlgili işlem sonrasında ortalama 5 dakika kadar bekleyin ve temizleyicinin halıya işlemesini bekleyin.
 5. Bastırarak Temizleyin
  1. Beyaz bir havlu ya da el bezi yardımıyla ilgili bölgeye bastırarak lekeyi temizleyin. Lekeleri çıkartmak için sürtme ya da ovalama hareketleri uygulama bu hareketler lekenin dağılmasına neden olur. Bezi devamlı çevirmeli ve temiz alanlarını kullanmalısınız.
 6. Durula ve Kurut
  1. Fazla suyu alınmış bir ıslak bez yardımıyla ilgili bölgeyi durulayın ve kurumaya bırakın.
 7. Süpürmeyi Unutma
  1. İlgili bölgeyi kuruma sonrasında elektrikli süpürge ile süpürerek temizleyici maddenin kalıntılarını ortadan kaldırabilirsin.
ahşap mobilya üzerindeki lekeler nasıl çıkar

Ahşap Mobilya Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Ahşap mobilyalarınız üzerine bulaşan mürekkep lekeleri başta olmak üzere birçok lekeyi nasıl çıkarabilirsiniz?

Alkol Bazlı Ev Malzemeleri Kullanarak Mobilyadan Leke Çıkarma

Ahşap mobilyalarınıza bulaşan mürekkep lekelerini çıkarmak için alkol bazlı ev malzemeleri kullanımı oldukça yaygın ve etkili bir çözüm yoludur.

 1. Temizleme İçin Kullanacağınız Ürünü Test Edin
  1. Temizlemek için kullanacağınız alkol bazlı malzemeyi ahşabınızın göze çarpmayan bir bölgesinde test edin.
 2. Lekeyi Alkol Bazlı Malzeme İle Kaplayın
  1. Lekeyi tam anlamıyla kaplayacağından emin olduğunuz miktarda saç spreyi ya da el dezenfektanı gibi alkol bazlı malzemeyi leke üzerine sıkın / sürün. Dikkatli ol ahşabınız üzerinde aseton gibi oje çıkarıcı malzeme kullanmamalısın. Bu ahşap üzerinde yer alan cilanın sökülmesine neden olabilir.
 3. Beyaz Bir Bez Kullanarak Lekeyi Silin
  1. Lekeyi çıkarabilmek için bezinizi leke üzerine dairesel hareketler halinde sürün. Bu işlem sırasında bezi sık sık çevirin ve devamlı temiz tarafını kullanmaya çalışın.
 4. Nemli Bir Bez İle Silin
  1. Nemli ve temiz bir bez yardımıyla lekeyi giderdiğiniz alanı silin ve temizlik maddesi olarak kullandığınız ürünün kalıntılarından kurtulun. Ayrıca az miktarda kalmış mürekkep kalıntısının da bu beze geçebileceğini aklından çıkarma bu bezi de sık sık çevirerek temiz tarafını kullanmaya çalış.
 5. Cilayı Yenile
  1. Ahşap zemin üzerinde cilasına zarar vermiş olduğunuz bölgeyi tekrardan cilalamalısınız. Bunun için doğal bir yağ veya ticari bir mobilya cilası kullanabilirsiniz.
elden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Elden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

Elinize bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak oldukça basittir bunun için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır uygun ve elinizde bulunan malzemeler neticesinde istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Etil Alkol Yardımıyla Eldeki Mürekkep Lekesini Çıkarma

Mürekkep lekelerini çıkarma konusunda etil alkol kullanımı oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca metil alkol de lekeleri çıkarma konusunda etkilidir (kolonyalarda bulunur). Kolonyayı direkt olarak elinize dökebilir ya da kolonyalı bir mendil ile elinizi ovuşturabilirsiniz. Bu mürekkep lekesini çıkarmanız konusunda oldukça hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Daha sonrasında elinizi sabunlayarak güzelce yıkamalısınız.

Aseton Kullanarak Eldeki Mürekkep Lekesini Çıkarma

Hemen hemen her evde bulunan aseton bir kadın için vazgeçilmez ürünlerin başında gelir. Elinize bulaşmış bir mürekkep ya da kalem lekesini temizlemek için az bir miktar aseton oldukça etkili olacaktır. Ayrıca cildinizde tahriş yaşanmasına neden olmayan bu ürünü kullanırken öncelikle pamuk üzerine aseton dökün ve mürekkep bulunan bölgeye sürerek temizleyin. Sonrasında elinizi sabunlayarak yıkamayı unutmayın.

Domates Kullanarak Eldeki Mürekkep Lekesini Çıkarma

Birçok kişinin bihaber olduğu bu yöntem sayesinde mürekkep lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. Alkol ya da aseton kullanımı leke çıkarımı konusunda oldukça etkili ve zararsız yöntemler olsa da zaman zaman elinizde bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda bir domatesi ikiye bölerek bir yarısını mürekkebin bulaştığı bölgeye sürebilirsiniz. Mürekkebin yoğunluğuna bağlı olarak diğer parçaya da ihtiyaç duyabilirsiniz. İnsan deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar bu sayede öğrenmiş olduğunuz.

Telefondan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Telefonunuzun ekran veya kasasına bulaşan mürekkep lekeleri başta olmak üzere birçok lekeyi çıkarmak oldukça basittir bunun için telefon temizlemek için özel olarak sunulan alkollü bezleri kullanabilir daha sonrasında kuru ve temiz bir bezle kurulayabilirsiniz. Bu işlem birçok leke ve mikrobu temizlemenizi sağlayacaktır.

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuğunuza bulaşan keçeli kalem ya da tükenmez kalem lekelerini temizlemek için üst tarafta açıklamış olduğumuz “Halıya bulaşan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar” bölümüne göz atabilirsiniz. Aynı işlemi koltuğunuz için uygulayabilirsiniz. Bunlara ek olarak deri bir koltuğa sahipseniz şunlara dikkat etmelisiniz.

Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Lekesi Nasıl Çıkar

Deri koltuklara bulaşmış tükenmez kalem lekeleri çıkarılırken halı çıkarmada kullandığınız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Fakat bu işlemler sonucunda ahşap mobilyalarda olduğu gibi bir tahriş meydana gelecektir. Mobilyanızın eski parlaklığına kavuşabilmesi için ilgili alanı deri yağlayıcı ya da vazelin yardımıyla eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Tükenmez kalem lekesi geçmez diye biliyordum. Fakat yazmış olduğunuz çözümler oldukça mantıklı. Artık hayatımızda her şey kimyasal olduğu için şaşırmamak da lazım 🙂 Pratik çözümler olarak dişteki tartarların çözüm yolunu da yazar mısınız?

  1. Merhaba, bu konuyu notlarıma ekliyorum gerekli araştırmayı yaparak bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.

 2. Bu gibi durumlar başına gelmeyen yoktur heralde ? Kimse bana benim üzerime hayatım boyunca tükenmez kalem akmadı ya da sıçramadı diyemez. Ama bu yöntemlerin bağzılarını ilk defa sitenizden duydum. Alkol içeren malzeme olarak ben kolanya kullandım hep . Dikkat ettim de bayağı bu işi net, açık ve temiz bir şekilde açıklamışsınız. Lekenin kumaşın diğer tarafına geçmemesi için havlu mendil , lazım olmayan havlu ve ya kumaş eşya konulup diğer tarafına lekenin geçmesini engelllemek herkesin emin olun aklına gelmez ki ben de deneme yanılma yöntemiyle öğrendim. Keşke diyorum internette sizin sitenize daha önce denk gelseydim o zaman bilirdim bu durumu. Diğer yöntemleri de denemek isterim ama Allah korusun demekten başka bir şey diyemiyorum. Ola ki geldi diğer yöntemleri not ettim kafama bu ve buna benzer bir çok faydalı bilgi içeriği ürettiğiniz için teşekkür ediyor ehliyetruhsat.com olarak başarılarınızın devamını diliyoruz.

 3. Hep bu tarz şeylerin doğru olup olmadığını merak ediyordum. Yazınızı okuyunca hiç üşenmeden deneyeyim dedim ve gerçekten de tükenmez kalem lekesini çıkardı 🙂 Başarılı bir çalışma olmuş. Elinize sağlık

 4. Gömlek cebine tükenmez kalem koyunca bir süre sonra akma yapıyor. Maalesef ki güzelim gömlek heba oluyor. Bazı gömleklerde ve iş önlüklerinde kalem için özel cepler yapılıyor. Bu ceplerin vücuda değen kısmı birkaç kat kumaşla daha kalın yapılsa iyi olur.

 5. Tükenmez kalem lekesi özellikle benim çocuklarım ile alakalı olarak dert oluyor. Oynasınlar diye veriyorum kalemi ve defteri ve bi bakıyorum çocuk suratını komple boyamış. Aynada baktırıyorum kendisine sonra özür dilerim falan diyor ama en azından çıkarma yöntemleri açısından böyle bir yere denk geldik. Normal şartlarda 3-4 gün geçmediği oluyor yıkasan da.

 6. Ne zaman yanıma tükenmez kalem koysam cebimin ve elimin heryeri tükenmez kalem lekesi oluyordu inanılmaz sinirleniyordum o günden bu güne tükenmez kalemlerden uzaklaşmışımdır bıktığımdan 🙂 Bu yöntemleri bilsem uygulardım sürekli çözüm olarak tükenmez kalemden uzaklaştım 😀 Bu bilgiler için çok teşekkür ederim.

 7. cidden çok başarılı bir makale olmuş benim her zaman ceketim mürekkep lekesi oluyor kuru temizleme ücretinden de sıkılmaya başlamıştım bazıları da çıkartamıyor maalesef. araştırınca ama sizin yazınıza denk geldim teker teker adımları takip ederek mürekkep lekesini çıkartmayı başardım.Benim gibi el işine yatkın olmayan bir insan bile çıkartabiliyorsa bu anlatılanla herkes çıkartabilir bence..

 8. Tükenmez kalem lekeleri bizim için de her zaman sıkıntı olmuştur. Hele afacan çocuklarınız var ise koltuklardan halılardan perdelerden tükenmez kalem lekesini nasıl çıkartırım diye kara kara düşünürsünüz. Yazınızdaki çözümleri en kısa sürede deneyeceğim bilgi için teşekkür ederim.

 9. merhaba. bilgilendirme değil sanki kullanım kılavuzu hazırlamışsınız. şaka bir yana kendimi bildim bileli önlüğümün cepleri hep mürekkep lekesidir. mürekkep ile ilgili bu kadar sıkıntı yaşanmasına rağmen bu üreticiler neden organik mürekkepler üretip, basit yöntemler ile kumaşlardan temizlenen mürekkepler üretmezler anlamam. Bazı kalem üreticileri silinebilir tükenmez kalem üretmeye çalışsa da maliyetleri yüksek diye vazgeçiyorlar ama insanlık tarihinin en fazla dertlenilen lekesi mürekkep lekesi diyebilirim. sayfayı favorilerim arasına ekledim, kesinlikle yakınlarda bu sayfadaki yöntemleri deneyeceğimden eminim. İyi günler.

 10. Biz çok şanslıyız sanırım tükenmez kalem ile daha doğrusu kalemin kendisi ile hiç işimiz olmuyor. Yıllardır elime en fazla imza atmak yada telefon numarası vermek için kalem almışlığım var. Notları dahil S-pen ile ile telefonuma alıyor ki adı pen olması onun bir kalem yapmıyor bence.Devlet dairesinde, bankada, okulda..vs yerlerde çalışanların başına gelir sanırım bu tür kazalar ve dertler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün