İnternet & Sosyal Medya

Snapchat’te Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bir arkadaşınızın sizi Snapchat’te engellediğini düşünüyorsanız bunu nasıl anlayabilirsiniz biliyor musunuz? Bu konuyu merak ettiyseniz yapmanız gerekenleri tek tek sizinle paylaşacağım. Snapchat’te engellendiğinizi nasıl anlarsınız tüm detaylarıyla bu yazımda sizlerle.

Snapchat uygulaması içerisinde herhangi birisi sizi engellerse herhangi bir bildirim almazsanız. Bu yüzden engellendiğinizi düşünüyorsanız bu durumu kendiniz kontrol ederek anlamanız gerekiyor. Bu durumu fark etmeniz ve anlamanız ise oldukça basit. Birisinin sizi engelleyip engellemediğini anlayabilmeniz için uygulamanız gereken 3 adım bulunuyor.

Snapchat’te Engelleyeni Anlama

Bir arkadaşınızın sizi engelleyip engellemediğini şu adımları takip ederek anlayabilirsiniz.

iPhone Snapchat Sohbet Geçmişi Sekmesi

  1. Adım: Son Görüşmelerinizi Kontrol Ederek Başlayın

Bir arkadaşınızın sizi engelleyip engellemediğini anlayabileceğiniz ilk ve en büyük ipucu kuşkusuz sohbet geçmişinizdir. Son konuşmalarınızın yer aldığı alanda arkadaşınız görünüyor mu kontrol edin. Sohbetlerinizi temizlemeden önce yakın bir süre öncesinde bahsi geçen arkadaşınızla bir konuşma gerçekleştirmiş iseniz bu adım işe yarayacaktır.

Telefonunuzdan Snapchat uygulamasına giriş yapın ve telefonunuzun ekranının alt kısmında yer alan konuşma baloncuğuna tıklayın. Sol altta yer alan (kamera düğmesinin solunda) sohbetlerin yer aldığı sekmeye geçiş yapın. Engellediğinden şüphelendiğiniz arkadaşınız yakın zamanda konuşma yaptığınız halde burada görüntülenmiyor ise engel atmış olma ihtimali oldukça yüksek. Fakat yine de emin olabilmek için diğer adımları de test etmenizde fayda var.

Eğer yakın zamanda bir görüşme sağlamadıysanız ya da konuşma geçmişinizi temizlemiş olma ihtimaliniz varsa bu adım size engelleme konusunda bir bilgi vermeyecektir. Bu yüzden arkadaşınızın sizi gerçekten engellediğinden emin olabilmek için diğer adımları da kontrol ederek karar vermelisiniz.

iPhone Snapchat Arama Çubuğu

  1. Adım: Arkadaşınızın Kullanıcı Adını Arayın

Bir kullanıcı tarafından engellendiğiniz takdirde Snapchat içerisinde hiçbir şekilde o kişiyi görme şansınız bulunmaz. Sizi engellemek yerine yalnızca arkadaş listenizden silmiş ise bunu arayarak bulabilirsiniz. Snapchat’te engel yemek ile arkadaşlıktan çıkarmak arasında oldukça büyük fark vardır. Bir kullanıcı tarafından engel yediğiniz takdirde ona ait hiçbir yerde bir ize rastlamanız mümkün değil (kendi hesabınız açık olduğu takdirde). Bu nedenle o kullanıcıyı arayarak engel yediğinizden emin olun.

Bir kullanıcı sizi arkadaş listesinden çıkardığı takdirde siz halen onu arkadaş listenizde görecek ve ona Snap göndermeye devam edebileceksin. Fakat kullanıcı ayarlarında yer alan gizlilik sekmesinden yalnızca arkadaşlarından Snap alma ayarını açtığı takdirde göndermiş olduğunuz Snapler ona ulaşmayabilir.

Daha fazla lafı dolandırmadan hemen şüphelendiğiniz kişiyi nasıl arayacağınıza geçelim. Snapchat uygulamasına girdiğinizde ekranın üst bölümünde yer alan “Ara” yazısına ya da arama çubuğu simgesine tıklayın. Aramak istediğiniz kişinin kullanıcı adı ya da tam ismini girerek kutucuğa giriş yapın.

Not: Eğer aradığınız kişinin kullanıcı adını tam ve net olarak biliyorsanız sonuç alma şansınız çok daha fazla olacaktır. Aramış olduğun kişiye benzer isimlerde başka kişiler olabilir. Fakat kullanıcı adları ise benzersiz olduğu için net sonuç elde edilir. Ayrıca görünen isimler her zaman değiştirilmeye açık olduğundan farklılıklar gösterebilir. Fakat kullanıcı adları ise kayıt olunduğu an itibariyle tekrardan değiştirilemez.

Aradığınız kişinin kullanıcı adını ya da tam adını girdiğiniz halde görüntüleyemiyorsanız muhtemelen sizi engellemiş olabilir. Bir ihtimal daha bulunmakta olup oda kullanıcının Snapchat hesabını tamamen silmiş olması halinde görüntülenemez.

iPhone Snapchat Kayıt Ol Butonu

  1. Adım: Farklı Bir Hesaptan Arama Gerçekleştirin

İlk 2 adımı uyguladığınız takdirde aradığınız kullanıcının sizi engelleyip engellemediğini anlamak için neredeyse yeterlidir. Fakat kesin bir sonuç almak istiyorsanız 3. Adımı da uygulayarak karar vermelisiniz. Gerçekten bir kullanıcının sizi engellediğini anlayabilmek için bu adımda yer alan bilgileri de takip ederek uygulamalısınız. Bunu yapmanız için size farklı bir hesap daha gerekmektedir. Fakat bu hesabın engellenmediğinden emin olmalısınız. Bu durumda yapabileceğiniz 2 seçenek var;

  • Bir arkadaşınızdan ya da farklı bir kullanıcıdan şüphelendiğiniz kişiyi aramasını söyleyin,
  • Hesabınızdan çıkış yaparak yeni bir kullanıcı oluşturun ve kendiniz arama yapın.

Burada uygulayabileceğiniz ilk seçenek yani farklı bir arkadaşınızdan rica etmek oldukça basit ve hızlı yapılabilecek bir adımdır. Yeni bir hesap oluşturmak için ekstra birkaç işlem gerekecek olup yeni e-posta gibi ihtiyaçlar doğacaktır. Bunun için Snapchat kullanan bir arkadaşınız, akrabanız gibi birisinden rica ederek arama yapmasını rica edebilirsiniz. Kullanıcı adını biliyorsanız direkt onu iletmeniz daha net bir sonuç almanız için gereklidir. Bilmiyorsanız tam adını vererek arama yapmasını rica edin.

Fakat eğer yeni bir hesap oluşturmak istiyorum derseniz mevcutta açık olan hesabınızdan çıkış yaparak işlemlere başlayabilirsiniz. Snapchat hesabınızdan çıkış yapmanızın ardından ise karşınıza çıkacak sayfadan “Kayıt Ol” butonunu kullanarak yeni hesabınızı oluşturabilirsiniz. Ad-Soyad, şifre, e-posta gibi bilgileri doldurmanız ardından yeni bir hesap oluşturmayı başarabilirsiniz. Hesabınızın doğrulanması amacıyla bir telefon numarası girmenizi isteyecektir fakat bu adımı geçerek uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında kendiniz arama yaparak hesabı kontrol edebilirsiniz.

Arkadaşınız kontrol ettiğinde bahsi geçen kullanıcıyı bulabilirse ya da sizin oluşturduğunuz yeni hesapta şüphelendiğiniz kişi görüntüleniyor ise sizi engellediğinden emin olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün