Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Powerbank Nedir? Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde tüm telefon üreticileri tarafından ortadan kaldırılmaya çalışan ve bir türlü yeterli ilerlemenin kaydedilemediği ortak problem kuşkusuz batarya sorunu. Cep telefonlarında yer alan şarj sorunu birçok tüketicinin canını olup olmadık yerlerde sıkmayı başarıyor. Bu soruna karşılık geliştirilmiş en gerçekçi ve pratik sayılabilecek çözüm ise kuşkusuz Powerbank kullanımı. Powerbank nedir? Eminim herkesin kafasında oluşan bir sorudur elbette daha önceden haberiniz yoksa. Eğer ne olduğunu biliyorsanız muhtemelen Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda detaylı bir araştırma yapmaya karar verdiniz.

Powerbank kullanarak olup olmadık yerde batarya problemi yaşamaya bir çözüm bulabilirsiniz fakat Powerbank seçimi yaparken de en az telefonunuzu seçerken davranmış olduğunuz titizliği takınmalısınız. Çünkü, yeterli teknolojiye sahip olmayan ve kalitesiz malzemelerin kullanıldığı Powerbank ürünleri cep telefonunuza önemli bir hasar verebilir. Bu nedenle gerek ürün seçimi gerekse Powerbank nasıl kullanılır dikkatlice okumalı ve anlamalısınız. Bu yazımızda sizlere Powerbank tavsiye 2019 listesi paylaşmayacağız, bu yazıda sizlere Powerbank’i tanıtacak ve ürün seçiminde ihtiyacınıza yarayacak bilgiler paylaşacağız. Bununla ilgili ayrı bir yazı çok yakında hazırlayacağım.


Öncelikle, Powerbank Nedir?

Yazıya Powerbank nedir açıklayarak başlamak istedim. Aramızda halen bu ürünün ne olduğu ve ne gibi bir katkı sağladığını bilmeyenler elbet olabilir. Powerbank olarak adlandırılan ürün ile cep telefonlarınızın içerisinde yer alan bataryalar arasında aslına bakarsanız mantıksal anlamda hiçbir fark bulunmuyor diyebiliriz. Bu ürünlerin her ikisi de batarya olarak adlandırılmakta ve enerji depolamaktadır. Powerbank olarak adlandırılan ürünün temel görevi ise üzerinde konumlandırılmış güç çıkış alanları sayesinde cep telefonlarınızın azalan gücüne takviye destek sunmasıdır. Bir nevi yürüyen (seyyar) priz diyebiliriz.

Powerbank son yılların en popüler ve aktif kullanılan aksesuar ürünlerinden birisi. Hemen hemen her arkadaş grubunda birkaç adet Powerbank’e rastlamanız mümkün. Birçok üretici firma bu konuda alternatif kapasitelere sahip modeller sunarak tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Hatta yalnızca kapasite değerleriyle değil sunmuş oldukları alternatif özelliklerle de tüketiciyi kendisine bağlamaya çalışan üreticiler de bulunuyor. Peki bu kadar alternatif arasında seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Geçtiğimiz 15-20 yıllık süreç içerisinde teknoloji inanılmaz bir hızla gelişerek birçok alanda beklenmedik ilerlemeler katetti.  Fakat bu teknolojinin ilerleme hızına ayak uyduramayan bir teknoloji var ki bu birçok teknoloji şirketinin elini ayağına dolamayı başarıyor. Cep telefonu sektöründe yaşana gelişmeler ne kadar hızlı gerçekleşirse gerçekleşsin şu ana kadar eski tip bir mantıkla ilerleyen tek şey “Bataryalar”.

Doğru orantının halen geçerli olduğu ve ne kadar büyükse o kadar iyi olduğundan emin olabileceğiniz şeyler bataryalar. Bataryanın mAh değerleri ne kadar büyürse kullanıcıların cihazı kullanım süresi o kadar artmakta. Elbette mAh değerini arttırmak için ise bataryanın boyut, ağırlık gibi değerlerinin de artması gerekiyor.

İhtiyaç Belirleme

Bir Powerbank seçimi yaparken en önemli şey ihtiyacınıza uygun bir model tercih etmektir. Öncelikle Powerbank’in ne olduğunu biraz önce açıklamıştık. Evet ne kadar büyükse o kadar iyi olduğundan da bahsettik ama bu taşınabilir bir ürün olunca tam olarak aynı yanıtı vermeyebilir. Sonuçta yanınıza ağır ve kocaman bir ürün taşımak istemeyebilirsiniz.

Direkt olarak 20.000 mAh değerine sahip bir model seçmektense dışarıda acil olarak ne kadar güce ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Telefonunuz 2.500 – 3.500 mAh değerine sahip bataryası bulunuyorsa 10.000 mAh Powerbank ortalama 3-4 tam dolum sağlayacaktır.

Hızlı Şarj Hayat Kurtarabilir

Evet belki cep telefonunuz hızlı şarj desteklemiyor olabilir fakat bu alacağınız taşınabilir güç kaynağının da desteklememesi gerektiğine işaret değil. Powerbank hızlı şarj olmayı destekliyorsa bu onun tam kapasite dolum gerçekleştirme süresini yarı yarıya belki de daha fazla düşürmesine neden olabilir. Örneğin hızlı şarj desteklemeyen 10.000 mAh değerine sahip Powerbank düşünün bu cihaz 1 amper güç ile kendini şarj ederken yaklaşık olarak 10 saatte tam dolum gerçekleştirir. Fakat 2 amper destekleyen bir cihaz ortalama 5 saatte tam doluma ulaşacaktır.

Kısaca 1 amper değerine sahip bir Powerbank tercih etmekten sakınmalısınız. En az 2 amper desteklediğinden emin olmalısınız.

Peki Güç Çıkış Değerleri?

Powerbank’in kendi bataryasını doldurması için hızlı şarj desteklemesi gerektiğinden bahsettik fakat bu hızlı şarj desteği neden yalnızca kendisiyle kalsın? Ürünün güç çıkış yani telefonunuza bağladığınızda onu şarj etme değerlerinin de oldukça fazla önemi var. Bu çıkışların da 2 amper güç çıkışına sahip olması oldukça önemli.

LED Uyarıları ve Eş Zamanlı Şarj Desteği

Cihaz üzerinde içerisinde yer alan enerjiyi size gösterebilecek LED uyarılarının yer alıp almaması çok önemli. Bu uyarılar yer almıyorsa Powerbank içerisinde ne kadar enerji kaldığını kestirmek gerçekten imkansız olabilir. Bunun yanı sıra Powerbank’in bir yandan kendisini şarja taktığınızda güç çıkışlarını devre dışı bırakmadan oraya bağlanmış cep telefonlarınızı da şarj edebiliyor olması oldukça önemli bir detay. Elbette bu tarz bir kullanımda hem telefon hem bataryanın şarj dolum süreleri bir miktar uzasa da uyurken taktığınızda telefonunuz uyanana kadar çoktan tam doluma ulaşmış, Powerbank ise uyku sürenize bağlı olarak büyük oranda şarj olmuş olacaktır.

Kalite ve Dayanıklılık

Bir Powerbank’in baştan aşağıya bataryadan oluştuğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bataryalar gelebilecek herhangi bir darbeye karşı oldukça hassas ürünlerdir. Aynı zamanda ısıya karşıda duyarlı olan bu teknolojiler fazla ısıya maruz kalmamalıdır. Fazla ısı ya da gelebilecek darbeler onların adeta bir bomba gibi patlamasına neden olacaktır.

Powerbank seçimi yaparken güvenilir markalar tercih etmek her zaman en doğru karardır. Çünkü kaliteli bir dış kaplama ve göremediğimiz iç alanda yeterli önlemin alınması oldukça önemlidir. Piyasada üzerinde yazan değerlerle içerisinde yer alan bataryanın değerlerinin tutmadığı birçok sahte (çakma) ürün yer aldığının da altını çizmekte fayda var. Güvenilir bir satıcıdan kaliteli ve bilinen bir markaya ait Powerbank alınmalıdır.

powerbank nasıl kullanılır

Powerbank Nasıl Kullanılır?

Powerbank kullanımı oldukça basit ve kendi başınıza birkaç dakikalık kurcalamayla çözebileceğiniz ürünlerdir. Taşınabilir bir güç kaynağı olan bu ürünler öncelikle bir güç kablosu ile prize takılarak enerji dolumu yapılması gerekmektedir. Üzerlerinde yer alan LED uyarı sinyalleri sayesinde enerji dolum durumunu takip edebilirsiniz. Enerji dolumu gerçekleşen bir Powerbank’i güç kaynağından ayırarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

İçerisinde enerji bulunan bir Powerbank’in güç çıkış (USB) noktalarına telefonunuzun şarj kablosunu takmalı sonrasında diğer ucunu da telefonunuza bağlamalısınız. Bu işlem sonrasında yeni nesil Powerbankler otomatik olarak bağlantıyı algılayacak ve güç aktarımını başlatacaktır. Fakat bazı modeller halen manuel olarak Powerbank üzerinde yer alan güç tuşuna basmanızı isteyebilir. Bu nedenle ilk bağlantıda kontrol etmeli ve enerji gelmiyor, telefonunuz şarj olmuyorsa güç tuşunu bularak buna bir kere basmalısınız.

Powerbank nedir

Powerbank Kaç Kere Şarj Eder?

Bir Powerbank’in kaç kere şarj edebileceği büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Elbette bu büyüklük sadece dış görünüşe bakarak aldanmanız gereken bir şey değil. Evet doğru orantılı olarak dış görünüş büyüdükçe batarya da büyümeli fakat yalnızca dışını büyük tutup içinde yer alan bataryayı küçük tutmak bunu sağlamayacaktır.

2600 Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

2600 mAh değerine sahip bir Powerbank oldukça düşük güç depolamaktadır. Bir telefonu en fazla 1 kere yeniden şarj edebilecektir ki muhtemelen bu çoğu cihazda mümkün olmayacaktır. iPhone 5,6,7 ve 8 gibi cihazlarda 1 tam dolumu rahatlıkla verebilecektir fakat Plus modeller, X serileri ve orta segment Android cihazlar için ortalama 3 çeyrek dolum gerçekleştirebilir. Üst seviye (amiral gemileri) için ise en fazla yarım dolum sağlayacaktır.

3000mah Power Bank Kaç Kere Şarj Eder

2600 mAh değerine sahip model ile arasında pek bir fark olduğunu söyleyemeyiz. iPhone 5,6,7 ve 8 cihazlarında 1.5 doluma kadar gerçekleştirebilir. Diğer modellerde ise ortalama 1 dolum gerçekleştirecektir. Android amiral gemileri için (Samsung, Xiaomi, Huawei, LG vb.) ise %50 civarında bir dolum gerçekleştirecektir.

4400 Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

iPhone 5,6,7,8 gibi modellerde rahatlıkla 2 kere dolum gerçekleştirebilecektir. Plus ve X serileri için ise 1.5 dolum gerçekleştirmeye gücü yetecektir. Orta segment Android modellerde 1 – 1.5 dolum arası gerçekleştirirken amiral gemilerini en fazla 1 kere doldurabilecektir.

5000 Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

iPhone 5,6,7,8 modelleri için 2-2.5 doluma kadar çıkabilecek olan bu model Android amiral gemilerini rahatlıkla 1 kere tam dolum sağlayacaktır. Bunun yanı sıra iPhone Plus modeller ve X serileri için 1.5 dolumu çok rahat yapacaktır.

7800 mAh Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

iPhone 5,6,7,8 modellerini 3.5 defaya kadar şarj edebilecek olan bu model Plus ve X serilerini ise 2 – 2.5 kere doldurabilecektir. Android amiral gemilerini ortalama 1.5 kere doldurabilecek olan bu model orta segment telefonları çoğunlukla 2 kere doldurabilecektir.

10000 mAh Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

En ideal tercih olarak bakabileceğiniz 10000 mAh modeller iPhone 5,6,7,8 cihazları ortalama 5 doluma kadar destekleyebilecektir. Plus ve X serisini ise 3 kere rahatlıkla dolduracak ve üzerine çok az bir miktar enerjisi kalacaktır. Android işletim sistemine sahip üst segment amiral gemisi modellerini 2 veya 2 tam 1 çeyrek aralığında doldurabilecektir.

12000 mAh Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

Android Amiral gemisi modelleri 2.5-3 defaya kadar doldurabilecektir. iPhone 5,6,7,8 modellerini 6 kere doldurabilirken Plus ve X serilerini 4 kereye kadar doldurabilecektir.

20000 mAh Powerbank Kaç Kere Şarj Eder

Genellikle kamp gibi alanlarda ihtiyaç duyulan 20000 mAh bataryalar iPhone 5,6,7,8 modellerini ortalama 10 kere rahatlıkla dolduracaktır. Plus ve X serisi cihazları 6 kereden fazla doldurabilirken Android amiral gemisi telefonları ise 4-5 kere doldurabilecektir.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Powerbank almak istiyorum ama çok değişik fiyatlar mevcut. Sizlerden ricam orta ayar bir powerbank markası ve özelliği konusunda yardımcı olur musunuz? Telefonumu 2 kere full şarj etse yeter.

 2. Bu batarya türü şeylerden çok korkuyorum. Televizyonlarda sürekli görüyoruz. Konuşurken suratında patladı vs. gibi… O yüzden mümkün olabildiğince bilindik markalardan almaya çalışıyorum. Şakası ol bu işlerin…

 3. Başarılı bir yazı olmuş. Powerbank hakkında da birçok bilmediğim şeyi öğrendim. 30 binlik bir powerbank almıştım ama telefonu 2 kez şarj edince hemen bitiyordu. Aklım almıyordu bu işe… Sayenizde çakma bir powerbank aldığımı anlamış oldum 😀

 4. Çin malı bir powerbankım vardı. Performansı ortalamaydı. Fiyatı çok da pahalı bir ürün değildi. Bu hırsızlık olayından sonra sony marka bir powerbank satın aldım. Tıpkı telefon şeklinde telefon inceliğinde bir powerbanktı, ama onun da performansı pek fazla değildi.

 5. Powerbank alırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kesinlikle gücü ve kalitesi olmalıdır. Gücü ile kaç defa şarj edileceği ve Powerbank içesinde bulunan şarj edilebilir pillerin kalitesi ile de uzun ömürlü kullanmamız açısından önemlidir. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, tercihim 10000 mAh.

 6. Ben 10000 mAh aldım. Markası Xaomi markası. Iphone 6s kullanıyorum ve gayet iyi. Uygun fiyata almıştım. Powerbank full iken 4-5 kez şarj edebiliyorum. Makaleniz için elinize sağlık. Teşekkürler.

 7. powerbank seçerken genellikle mah değerine bakarım sonra fiyatına genellikle yüksek mah seçerim lakin fiyat ne kadar yükseldikçe kalitenin arttığı taraftarı olduğum için fiyatınında benim bütçemin en yüksek meblasında bir cihaz almayı tercih ediyorum

  1. Bir bakıma katılıyor bir açıdan da katılmıyorum. Fiyat ne kadar yüksekse kalite o kadar artar düşüncesine katılmıyorum fakat kaliteli bir Powerbank kullanımının ne kadar önemli olduğuna katılıyorum. Tavsiyem Xiaomi marka ürünlerden yana olacaktır.

 8. Powerbank alırken gerçekten dikkat etmeliyiz günümüzde bazı kişiler çok büyük fiziksel zararlar görmektedir sahte merdiven altı üretilen aletlerden uzak durmak gereklidir makale çok güzeldi

 9. Merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Marka olarak xioami powerbank sizce kalite olarak nasıldır. Soruma cevap yazarsanız sevinirim.

  1. Merhaba, Powerbank konusunda dünyanın en başarılı markası Xiaomi. N11 üzerinde yer alan https://www.n11.com/magaza/mishop bu mağazadan resmi Türkiye mağazasıdır güvenle orijinal ürünleri alabilirsiniz piyasada çok fazla sahte ürün bulunuyor dikkatli olun.

 10. Şahsen ben Samsung telefon kullandığım için gidip direk Samsung Powerbank almayı tercih ettim. Kullandığım Powerbank 11.300 mAh kapasiteye sahip, rahatlıkla 3.220 mAh kapasiteye sahip Note 4 telefonumu 3 defa şarj ediyor, üstüne bir yarım şarjdan fazla da enerji kalıyor. Yaklaşık 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum ve hızlı şarj ettiği için çok memnunum.

  1. Samsung kaliteli bir marka sorun yaşatmayacaktır bende Xiaomi 3. Nesil 10.000 mAh modeli var 1 yıl oldu neredeyse hiçbir sıkıntı yaşatmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün