Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

PDF Dosyasını JPG’ye Çevirme

PDF dosyalarınızı daha rahat saklayabilmek ve hemen hemen her ortamda kullanabilmek adına JPG formatına çevrime ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğum bu detaylı rehberde PDF formatındaki dosyaların JPG formatına nasıl dönüştürüldüğünü alternatif yollar üzerinden ele alacağım. Ayrıca internet üzerinde paylaşımı kolaylaştırmak ve arkadaşlarınıza gönderirken sorunlar yaşamamak adına PDF dosyasını JPG ye çevirme işlemi oldukça önemli olabilmekte.

İlgili rehber içeriğim sayesinde çevrimiçi olarak herhangi bir programa ihtiyaç duymadan çevirme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizin yanı sıra bilgisayara kurabileceğiniz ufak bir uygulama yardımıyla da bu işlemi internetiniz olmasa dahi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. PDF to JPG olarak anılan bu yöntem veri kaybı yaşamadan minimum boyutta ve yüksek kaliteyle PDF dosyalarının JPG formatına dönüştürülmesini sağlıyor. Fakat öncesinde bilmeyenler için PDF ve JPG kavramlarının ne olduklarına kısaca bir değinmek istiyorum.

JPG Nedir ?

JPG ya da JPEG olarak anılan ve internet üzerinde resim ve grafiklerin paylaşımında tercih edilen en popüler dosya biçimidir. İngilizce Joint Photographic Experts Group yani Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu’nun baş harflerinden türetilmiştir. Bir görüntünün bölümlerinin piksel bloklarına indirgenmesini sağlayan basit ama etkili bir algoritma sistemine sahip sıkıştırma yöntemidir. Uygulayacağınız ayarlara bağlı olmakla birlikte görüntüde fark edilir bir bozulma olmamakla birlikte 10:1 oranına kadar sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu özelliği onun çevrimiçi platformlar üzerinde paylaşılan görüntülerin fiili standardı haline gelmesini sağlamıştır.

Fakat, ilgili tüm sıkıştırma işlemleri görselin kayıp yaşamadan oluşturulduğu anlamına gelmemektedir. JPG birçok kişi tarafından “kayıplı” bir dosya formatı olarak anılmaktadır. Uygulanan sıkıştırma işlemi sırasında gereksiz görülen bloklar kalıcı olarak silinmektedir. Bir dosyayı ne kadar çok sıkıştırmayı denerseniz kaybedeceğiniz veriler o kadar artacaktır. Yine de JPG, küçük dosya boyutlarına sahip iyi bir görünüme sahip olan görüntüler sunmayı başarır. Bu nedenle PDF formatında yer alan dosyaların daha rahat paylaşılabilmesi ve görüntüye dönüştürülebilmesi için JPG formatı oldukça sık tercih edilir. Bu yazımızda bende sizlere pdf jpg yapma işlemini nasıl yapabileceğinizi birazdan anlatacağım. Fakat gelin isterseniz birde PDF dosya biçiminin ne olduğuna kısaca değinelim.

PDF Nedir ?

PDF, İngilizce Portable Document Format sözcük grubunun baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmaya denir. İlgili dosya formatının Türkçe karşılığı ise Taşınabilir Belge Formatı olarak tabir edilebilir. PDF, belgeleri yazılım, donanım ya da işletim sistemlerinden bağımsız olacak şekilde güvenilir bir şekilde sunma ve paylaşılmasını sağlamak amacıyla hayatımıza girmiş bir dosya formatıdır. Adobe tarafından bulunan PDF formatı, günümüzde Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu yani ISO tarafından yönetilmeye başlanmış bir dosya formatıdır.

PDF dosyaları içerisine bağlantılar, düğmeler, form alanları, ses, video, görsel ve iş mantığı algoritmaları yerleştirilebilir. Ayrıca PDF dosyaları ücretsiz olarak sunulan Acrobat Reader DC yazılımı sayesinde elektronik ortam üzerinde imzalanarak oldukça kolay bir şekilde görüntülenebilir. Peki, içeriğimize konu olan iki formatın ne olduklarını kısaca öğrendiğimize göre hemen pdf dosyasını jpg ye çevirme hakkında anlatımıma geçebiliriz.

PDF to JPG

PDF JPG Çevirme Online

PDF formatında yer alan bir dosyanın JPG formatına çevrilmesi için öncelikle olarak herhangi bir programa ihtiyaç duymadan bu işlemi çevrimiçi olarak nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım. PDF JPG çevirme işlemlerinin en basit hali çevrimiçi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanarak saniyeler içerisinde dönüştürme işlemini tamamlayarak gerçekleştirilebilir. Elbette PDF dosyasının boyutunun yüksek olması halinde ilgili işlem için ilk önce karşıya yükleme yapacağınız için bu süreç ufakta olsa uzayabilmektedir. Bu gibi durumlarda 2. Yöntemi tercih ederek bilgisayarınıza kuracağınız ufak bir uygulama ile internetiniz olmasa dahi bu işlemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Öncelikle bu işlemleri nasıl yapacağınızı kısa maddeler halinde açıklayacak daha sonrasında ise resimli anlatım ekleyeceğim.

  1. PDF dosyasını JPG ye çevirme işlemi için öncelikle BURAYA tıklayarak ilgili internet sitesini ziyaret etmelisiniz.
  2. İnternet sitesinin açılmasıyla birlikte oldukça sade ve basit bir şekilde anlaşılabilecek Türkçe bir sayfa sizi karşılayacaktır. Sayfanın ortasında yer alan “YÜKLEME” yazılı butona tıklayarak dönüştürmek istediğiniz PDF dosyasını seçiniz.
  3. PDF dosyasını seçmeniz ardından sistem otomatik olarak dosyayı dönüştürmeye başlayacak ve bunu anlık olarak ekranda gösterecektir. İlgili dönüştürme işleminin tamamlanmasıyla birlikte size “ZIP” dosyası içerisine eklenmiş olarak JPG dosyasını sunacaktır. İlgili dosyanın altında beliren “İNDİR” butonu ya da direkt olarak dosyanın üzerine tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.
  4. İndirilen “ZIP” olarak sıkıştırılmış dosyayı açarak içerisinde yer alan JPG resminize ulaşabilirsiniz.

İlgili anlatım kafa karıştırıcı geldiyse aşağıda sizler için adım adım anlatmış olduğum resimli anlatıma göz atabilirsiniz. PDF JPG dönüştürme işlemini resimli olarak incelemek ve nasıl yapacağınızı öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

PDF JPG Çevirme Programı

PDF dosyalarınızı hemen hemen her ortamda rahatlıkla görüntüleyebilmek ve paylaşabilmek için JPG formatına dönüştürmek en ideal çözüm yollarından birisi. Elbette her ortamda internet erişiminiz olamayabileceğini hesaba katarsak daha öncesinde oldukça ufak ve yer kaplamayan bir program yardımıyla nerede olursanız olun pdf to jpg işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebileceksiniz. Şahsen oldukça aktif bir şekilde kullandığım pdf jpg yapma programını sizlerle de paylaşacağım ve nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Aşağıda yer alan adımları takip ederek pdf jpg dönüştürme işlemini program / uygulama yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Sol altta yer alan Başlat düğmesine tıklayın.
  2. Arama bölümüne “Store” yazarak “Microsoft Store” uygulamasını açın.
  3. Microsoft Store uygulamasının sağ üst bölümünde yer alan “Arama” butonuna basın.
  4. Arama kutucuğuna “pdf to” yazmanız halinde ilk sırada çıkan “PDF to JPEG” isimli uygulamayı seçin.
  5. Uygulama sayfasının yüklenmesiyle birlikte “AL” yazılı butona tıklayın ve uygulamayı kurun. Daha sonra aynı sayfa içerisinde “Başlat” butonu belirecektir. Başlat butonuna tıklayın.
  6. Oldukça sade bir uygulama olduğunu açıldığı an fark edeceksiniz. Üstte yer alan “Select File” alanından PDF dosyasını, “Select Folder” alanından resimlerin kayıt edileceği klasörü ve “Convert” butonu ile dönüştürme işlemini başlatabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün