İnternet & Sosyal MedyaNasıl Yapılır & Merak EdiyorumNedir & Ne Anlama Geliyor

Payoneer Ödeme Sistemi Nedir? Payoneer Nasıl Kullanılır?

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşamış olduğu problemler sonrasında Türkiye içerisinde kullanımı yasaklanan Paypal’ın ardından ülkemizde oldukça popüler hale gelen Payoneer ödeme sistemi nedir? Paypal gibi dünyanın dört bir yanından kullanıcıların kendi aralarında gerçekleştirmiş oldukları para transferlerini kolaylaştırmak ve gelişmiş, güvenli bir ödeme sistemi oluşturmayı hedefleyen kurum bu alanda oldukça başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Payoneer hakkında merak edilen her şeyi bir arada toplama çalıştığım bu yazımda sizlere oldukça geniş ve kapsamlı bir rehber oluşturdum. Hazırlamış olduğum bu geniş rehberi beğenmeniz ve sizlere yardımım dokunması halinde tek isteğim sosyal medya hesaplarınızı kullanarak bu yazıyı arkadaşlarınızla da paylaşmanız.

Payoneer Ödeme Sistemi Nedir?

Öncelikle Payoneer nedir bu konuya biraz daha detaylı şekilde değinmek istiyorum. Yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılan en popüler para transferi araçlarından birisi olan Payoneer, gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerden oldukça düşük kesintiler gerçekleştirmektedir. Payoneer nakit kart olarak adlandırılan Master Card alt yapısına sahip yüksek güvenlikli kartlarıyla ülkemizde Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ile anlaşmalı bir şekilde çalışmaktadır. TEB ATM’leri aracılığıyla herhangi bir sınırlama olmaksızın para çekme ya da yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Payoneer bünyesinde 70’i aşkın para birimi üzerinden 200’ü aşkın ülkeye para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde 2 Milyonu aşan aktif kullanıcı kitlesine sahip olan sistem alanında lider ödeme sistemlerinden birisidir. Türkiye üzerine planları ve popülaritesi Paypal’ın ülkemizden çekilmesiyle birlikte yaygınlaşan kurum, Paypal’a benzer bir sistem ile işleyişine devam etmektedir. Payoneer sistemini kullanmak için öncelikle Payoneer hesabı açmanız gerekmektedir.

Payoneer nasıl çalışır

Payoneer Nasıl Çalışır?

Payoneer sisteme kayıt olan kullanıcılar adına ABD üzerinde bir hesap açılmasını sağlayarak adlarına bir kart tahsil edilmesini sağlıyor. Bu işlemler sonrasında sisteme kaydınız tamamlanarak Payoneer üzerinden anlaşmalı ödeme noktalarına güvenle dünyanın dört bir yanından ödeme gerçekleştirebilmenin yanı sıra diğer Payoneer kullanıcılarıyla aranızda cüzi kesinti oranlarıyla işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Payoneer ile alışveriş günümüzde internet üzerinden yapabileceğiniz en güvenli ödeme yöntemidir.

Payoneer Nerede Kullanılır?

Payoneer yurtdışında oldukça aktif bir kullanım oranına sahip olan para transferi sistemidir. Buradan da anlayabileceğiniz üzere Payoneer kullanıcıların kurumlara olan ödemeleri, diğer kullanıcılara (bireylere) olan para transferi işlemlerini gerçekleştirebilecekleri çevrimiçi bir para transferi aracıdır diyebiliriz. Gerçekleştireceğiniz tüm bu işlemlerde yerel bankalara oranla çok daha düşük kesintiler gerçekleştiren kurum aynı zamanda 200’ü aşkın ülkeye 70’i aşkın para birimi üzerinden transfer gerçekleştirmenize imkan tanımaktadır.

Payoneer ne işe yarar diye soranlar için özet geçmek gerekirse; Payoneer dünyanın dört bir yanına düşük kesinti oranlarıyla güvenli para transferi gerçekleştirmenizi sağlar.

Payoneer Nasıl Kayıt Olunur?

Payoneer kullanabilmek için öncelikle bir Payoneer Hesabı oluşturmalısınız. Payoneer hesabınız bulunmadığı takdirde sistemi kullanmanız maalesef mümkün değildir. Üyeliğinizin bulunması halinde para transfer edebilir ya da diğer kullanıcıların size para transferi gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Payoneer hesabı açma hakkında merak ettiğiniz tüm detayları birazdan sizlerle paylaşacağım.

 • Payoneer hesabı oluşturmak için öncelikle “BURAYA” tıklayarak üyelik sayfasına erişim sağlamalısınız.
 • İlgili sayfanın İngilizce olması halinde sağ üstte yer alan “Select Language” alanından “Türkçe” seçeneğini seçerek birkaç saniye beklemelisiniz.
 • Sistem tarafından istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak ilerleyin.
 • Kart seçimiyle ilgili alanın karşınıza gelmesiyle birlikte “Ön ödemeli Master Kart” seçeneğini işaretleyerek kaydınızı tamamlayın.

Peki, bu işlemler sonucunda Payoneer nasıl alınır? Payoneer kartınız ve hesabınızla ilgili incelemelerin tamamlanması ortalama 7 iş günü sürmektedir. Sonrasında bir eksiklik ya da yanlış bilgi iletmemiş olmanız halinde üyeliğiniz onaylanacak ve kartınız adresinize gönderilecektir.

Payoneer Kart Nedir?

Üyelik işlemleriniz esnasında Payoneer nasıl kayıt olunur alanında belirtmiş olduğumuz “Ön ödemeli Master Kart” seçeneğini işaretlediğiniz takdirde ortalama 3 hafta içerisinde tarafınıza teslim edilecek Master Card logolu bir ön ödemeli karttır. Payoneer kart tarafınıza ulaştırılması ardından tüm işlemlerinizi ülkemizde TEB ATM’leri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Payoneer üyeliği ve temel işlemlerinizde Payoneer kart alma zorunlu tutulmamıştır. Fakat kart kullanımının kullanıcılara birçok avantaj sunduğu bilinmektedir.

Payoneer kart ücreti

Payoneer Kart Ücreti

Payoneer dünya genelinde benzer hizmetler sunan sistemler ele alındığında çok düşük kesintiler gerçekleşmesiyle ön plana çıkan bir ödeme sistemidir. Payoneer karta ait özel bir ekstra bedel olmaksızın Payoneer kullanımının yıllık $30 gibi bir kullanım bedeli bulunmaktadır. İlk kayıt gerçekleştirdiğiniz yıl bu bedelin $25’ını geri iade etmektedir.

Payoneer kart siparişi vermiş ve Payoneer kart ücreti bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız yalnızca şunu aktarabiliriz. Kartın ekstra bir ücretlendirmesi bulunmamakla birlikte ATM’ler üzerinden gerçekleştireceğiniz para çekimi gibi işlemlerde $3 işlem ücreti alınmaktadır. Bunun dışında bir kesinti yaşanırsa bu ilgili ATM’lerden kaynaklı ATM’lerin almış olduğu kesintilerdir. Ayrıca dilediğiniz zaman Payoneer hesap kapatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sistem üyeliğinizi sonlandırmak konusunda size hiçbir zorluk çıkarmadan içeride bulunan paranızı da size göndererek hesabınızı kapatma isteğinizi onaylar.

Payoneer nasıl kullanılır

Payoneer Nasıl Kullanılır?

Payoneer kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz birçok soruyu bu aşamaya gelene kadar cevaplamaya çalıştık. Payoneer hesabı açma, payoneer kart ücreti, payoneer nasıl çalışır gibi temel kavramları sizlere aktarmıştım. Bunlar dışında Payoneer para çekme ve para yatırma gibi işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizi aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Payoneer Nasıl Para Çekilir?

Payoneer komisyon oranları dahilinde Ön Ödemeli Master Card logosuna sahip Payoneer kartınızı kullanarak Türkiye sınırları içerisinde TEB ATM’leri üzerinden para çekme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ön ödemeli kartınızı yanınıza alarak en yakın TEB ATM’sini bulmalı ve ATM’ye kartınızı yerleştirmelisiniz. Kartınızın şifresini girmenizin ardından para çekme ve yatırma menüleri karşınıza gelecektir. Para Çekme menüsüne tıklayarak çekmek istediğiniz tutarı girmeniz yeterli.

Payoneer Hesabına Para Yatırma

Payoneer ülkemizde anlaşmış olduğu TEB ile para yatırma işlemlerini kabul etmektedir. Payoneer banka kesintisi almasından dolayı yatıracağınız tutarın her zaman ödeme yapmanız gereken tutardan bir miktar fazla olmasına dikkat ederek en yakın TEB ATM’sini ziyaret etmelisiniz. Komisyon oranları bankanın ATM’sinde görüntülenmekte olup tutara göre farklılık gösterebilmektedir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Paypal ülkemizde yasaklanmasının ardından bu ve bunun gibi transfer araçlarında önemli bir artış meydana geldi. Önemli olan güvenilir alt yapıları olan, dünya genelinde yaygın kullanılan, komisyon ücretleri çok aşırı olmayan bir araç ile yola devam etmekte fayda var. Payoneer’i daha önce kullanmadım ama iyice bir araştıracağım, bilgi için teşekkür ederim.

 2. Payooner ismini çok duymuştum ama yazınızı okuduktan sonra detaylı bir şekilde kavradım mantığını… İnşallah Paypal’ın yerini alır da bizde internet üzerinden alışveriş yaparken daha rahat ederiz. Paypal’ın yasaklanması çok büyük sıkıntı yarattı.

 3. Benim merak ettiğim birşey var. Freelancer olarak misal veriyorum upwork için çalışıp, örneğin ingilizce bir makale yazarak para kazandık ve bu para payooner hesabına geldi. Ben de Türkiyede bunu kartla harcadım. Acaba vergi anlamında Türkiye için bir sorun teşkil eder mi? Ben sonuçta Türkiyeye bir hizmet satmadım. Yaptığım şey yurt dışına hizmet satmak ancak fiziki birşey bile yok ortada.Ayrıca elime bu para geçmeden kartla harcasam sorun olur mu?

 4. Paypal kapanınca çok büyük bir boşluk oldu. payoneer bu boşluğu doldurabilir mi bilmem. Teb ile daha önceden küçük bir sorun yaşamıştım. payoneer için belki teb kullanmaya devam edebilirim.

 5. Payoneer hakkında araştırma yapıyordum güzel yazınıza denk geldim detaylı bir şekilde açıklamışsınız çok işime yaradı çok teşekkür ederim bende Payoneer kart alacağım.

 6. bankalar haricinde değişik ödeme sistemlerine her zaman ihtiyaç olmuştur. bununla birlikte Amerika merkezli visa, mastercard gibi ödeme sistemlerinin altyapılarının kullanıldığı sistemlerin uluslararası ticarette takip edilmesi de kolaylaşıyor. örneğin ülkemiz ile ile ilgili bir ambargo durumunda ilk önce swift işlemleri yani yurtdışından ülkemize döviz girdileri kesiliyor. Halen bir çok ödeme sisteminde bu ambargo devam etmekte. elbette sadece Amerika değil diğer ülkelerin para biriminin kullanılması da önemli. mesela Euro, veya Ruble ile ödeme alabilmek ve bu para birimlerini kendi ülkemizde kullanabilmek gerçekten çok iyi olurdu. ülkemizin ödeme sistemi TROy ile ilgili kulanımın bütün dünyada artması bizim için çok önemli

 7. Bu tür ödeme sistemlerini her gördüğümde PayPal’ın yokluğunu bir kez daha hissediyorum. Eskiden yurt dışı ödemelerimi PayPal ile çok kolay bir şekilde alabiliyordum ancak şimdi Swift transferini kullanıyorum. Hal böyle olunca kayda değer miktarda kesintiler oluyor. Döviz ödemeleri için Payoneer’i incelesem iyi olacak, ATM’den çekim yapma imkanı..vs dikkatimi çekti.

  1. Kesinlikle katılıyorum Murat Bey, Paypal’ın Türkiye pazarından çekilmek zorunda kalması birçok kişinin ticaretini etkiledi. Benzeri birçok sistem olmasına rağmen benzer komisyon oranları ve kullanım rahatlığını maalesef sunamıyorlar.

 8. Biz yurt dışından döviz ödemesi alsak mesela bunu döviz olarak alabilir miyiz bu kartla.Biz çünkü yurt dışından alışveriş yaptığımız için tl ile çektiğimiz zaman bazen sorunlar yaşayabiliyoruz en ufak bir dalgalanma bizim işimizi aksatabiliyor…

  1. Merhaba, direkt olarak hesaba çekim geçtiğimiz yıllarda yapılamıyordu fakat Payoneer Kart ile ATM’den çekim sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün