Genel & Yaşam

Doğal Yollarla Nezleden Kurtulmak

Nezle Nasıl Hızlı Geçer?

Nezle, çoğu zaman dört ila yedi günlük bir süreç içerisinde kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da hastalığın belirtilerini hafifletmek ve gün içerisinde rahat bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmek için yapılabilecek bazı şeyler bulunuyor. Geniz yolunu buhar ya da tuz solüsyonu gibi yöntemler ile temizlemeyi denemek, doğru bitki ve karışımlar tüketmek hastalığınızı tedavi etmenize yardımcı olmakla birlikte nezleden çok daha hızlı ve doğal bir yolla kurtulmanızı sağlıyor. Peki, nezleye ne iyi gelir nereden bileceğim? Nezle nasıl hızlı geçer mi diyorsunuz?

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle ile mücadeleniz sırasında size yardımcı olacak ve süreci hızlandıracak bu yöntemlere başvurarak hastalığın yan etkilerini gün içerisinde çalışmalarınızı ve yaşamınızı etkilemeyecek seviyeye düşürebilirsiniz.

A – Geniz Yolunu Temizlemek

Yeterli Miktarda Ilık Sıvı Tüket
1 – Yeterli Miktarda Ilık Sıvı Tüket

Ilık olarak tüketeceğiniz içecekler sinüslerde yer alan salgıları çözerek, mukusun daha serbest bir şekilde akmasını sağlar. Bu sizi daha iyi hissettirecektir. Yapılan araştırmalara göre ılık içecek tüketimi burun akması, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi nezle hastalığının birçok belirtisinin hafiflemesini sağladığını göstermektedir.

 • Sıcak ve kafeinsiz bir çay da işinizi görecektir. Vücudunuz tekrardan ihtiyacı olan suyu kazanabilmesi için papatya ya da naneli çayları tüketmeye devam edebilirsiniz. Bir miktar bal ve limon ekleyerek boğazınızın rahatlamasına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Sıcak çorbalar nezleye iyi gelen yemekler arasında gösterilebilir. Bolca sebze ya da tavuk çorbası içebilirsiniz fakat tuz tüketiminize dikkat etmelisiniz. Tavuk çorbası boğazınızda bulunan ağrının azalmasını sağlayacaktır.
 • Eğer ben kahvesiz yapamam diyen kişilerden isen problem yok kahveni içmeye devam edebilirsin. Kahvenin nezle olmuş kişilerde uyanık olmayı artırdığı kanıtlanmış bir gerçektir. Fakat ne olursa olsun içerisinde kafein barındırması nedeniyle özellikle çocuklar uzak tutulmalıdır. Fazla kafein almak susuzluğa neden olacaktır. Bu nedenle önceliğiniz nezleye iyi gelen çaylar olmalıdır.
 • Alkol tüketen biriyseniz hastalığınız iyileşene kadar kendinizi tutun ve alkol tüketmeyin. Alkol burun tıkanıklığı ve yutkunma da yaşanan güçlüğün artmasına neden olabilir.
Sıcak Bir Duş
2 – Sıcak Bir Duş Alın

Sıcak bir duş almanız halinde suyun sıcaklığı nedeniyle oluşacak buhar geniz yolunuzu nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu sayede çok daha az rahatsızlık hissi verecektir ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Nezle süresince güne sıcak bir duş ile başlayabilirsiniz. Hatta bu süreçte evinizde bulunuyorsa mentollü şampuan kullanmak ekstra iyi gelebilir. Elbette buhar için tek kaynak duş almak değil alternatif olarak;

 • Hızlı bir şekilde buhar tedavisi uygulamak için bir tencereye su koyarak kaynayana kadar bekleyin. Kaynamaya yakın bir sıcaklıkta oldukça fazla buhar çıkaracaktır, tencereyi ocaktan alarak düz (masa, sehpa vb.) bir yüzeye koyun.
 • Başınızı buhar çıkan tencere & kasenin üzerine doğru hafifçe eğin. Dikkatli ol suya ya da buhara çok yakın olursan yanabilirsin. Ortalama 10 dakika boyunca buharı içine çek.
 • Bu tedaviyi gün içerisinde birkaç defa tekrarlayabilirsin.
Sinüslerinizi Yıkayın
3 – Sinüslerinizi Yıkayın

Burun yıkama yöntemiyle sinüslerinizde yer alan mukusu rahatlıkla boşaltabilirsiniz. Bu işlem sayesinde nezle belirtilerini birkaç saatliğine ortadan kalkmaya yakın bir seviyeye getirebilirsiniz. Bir burun deliğine tuz solüsyonu (tuzlu su) dökülerek mukus diğer burun deliğine taşınır. Hazır tuzlu sular eczanelerde satılır.

 • Nezle belirtileri başladığında günde 1 kez tekrarla.
 • Kendini daha iyi hissetmeye başladığında bu sayıyı 2 ya da 3’e çıkarabilirsin.
 • Tuz solüsyonunu kendin hazırla ya da eczaneden al. Kendin yapmak istersen 1/4 tatlı kaşığı oranında tuz, 1/4 tatlı kaşığı oranında karbonat ve 225 ML ılık su.

B – Doğal Tedaviler

1 – Mürver Tüket

Mürver, ilaç sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığı ve solunum yolu hastalıklarının birçok belirtisinin azaltılmasına yardımcı olur. Mürver iltihap sökücü ve virüs önleyici bir etkiye de sahiptir.

 • Mürver Özü çoğu eczanede satılır. Şurup, pastil veya kapsül formlarında bulunabilir.
 • Nezleye iyi gelen çaylar arasında Mürver çiçeği çayı gösterilebilir. Hazırlamak için 3-5 gram kuru mürver çiçeği bir bardak kaynar suya eklenir ve 15 dakika kadar demlenir. Çiçekler süzülür ve çay içilir. Gün içerisinde maksimum 3 kere içilmelidir.
 • Doktoruna danışmadan uzun süre mürver tüketmemelisin. Mürver kullanmaya başlamadan önce doktoruna danışman gerekli. Çünkü, Mürver bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Ham ya da Pişmemiş halde bulunan Mürver tüketilmemelidir. ZEHİRLİDİR!
Okaliptüs Çayı
2 – Okaliptüs Çayı

Okaliptüs, içeriğinde hücrelerinize zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlamanız için gerekli antioksidan özellikleri barındırır. Okaliptüsün içeriğinde yer alan sineol, balgam sökücüler ile benzer bir şekilde çalışır. Bu sayede solunum enfeksiyonlarına karşı etkili bir savunmadır. Öksürüğünüzü hafifletecektir. Eczanelerde pastil ya da öksürük şurubu şeklinde bulunabilir.

 • Tıkanıklığı azaltmak için burun ve göğüs bölgesine içeriğinde okaliptüs özü bulunan yağlar & kremler sürülebilir.
 • Taze ya da kuru Okaliptüs yaprakları ile boğaz ağrılarınızı hafifletecek çay hazırlanabilir. 2-4 gram kurutulmuş yaprağı ortalama 15 dakika demledikten sonra içebilirsiniz. Günde maksimum 3 kere içmenizi tavsiye ediyorum.
 • Gargara yapmak için bir bardak ılık su içerisine 2-4 gram kurutulmuş yaprak atabilir ve bir süre demleyebilirsiniz. Bu bardağa ek olarak 1/4 tatlı kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. Kötü nefes kokusunu ve boğaz ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Zehirli olma riski bulunması nedeniyle Okaliptüs yağını ağız yolu ile tüketmemelisiniz. Astım hastalığı bulunan, nöbet geçiren, karaciğer ya da böbrek hastalığı bulunan kişiler doktorlarına danışarak kullanmalıdır.
Nane Tüketin
3 – Nane Tüketin

Nane, nezle tedavisi için oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ana bileşeni mentol olması nedeniyle mükemmel bir konjesyon giderici olarak bilinmektedir. Mentol, mukusun incelmesini sağlar ve balgamı söker. Boğaz ağrınızı ve öksürüğü azaltır. Naneyi (mentolü) pastil, takviye özler, bitkisel çaylar, esansiyel yağlar ve taze ve kurutulmuş bitki haliyle kullanabilirsiniz.

 • Nezleye iyi gelen bitkiler arasında yer alan nane aynı zamanda nezleye iyi gelen çaylar hazırlarken de kullanılmaktadır. Nane çayı; boğaz ağrınızı hafifletecektir. Bir bardak normal çay içerisine 3-4 gram nane ilave et. Bir süre demle ve iç. İstersen biraz bal ilave edebilirsin.
 • Henüz 2 yaşını doldurmamış çocuklarda nane ve nane özlü yağları kullanma.
 • Nane yağını ağız yolu ile alma.
4 – Ham Halde Bal Tüket

Bal, virüs önleyici etkiye sahip olması nedeniyle bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ham bal oda sıcaklığında katı halde bulunur ve pastörize bala göre daha ağır bir tadı vardır.

 • Boğaz ağrısını ve öksürüğün azalması için çayına bir miktar bal ve limon ilave edebilirsin.
 • Bir yaşından küçük bebekler bal tüketmemelidir.

C – Hızlıca İyi Hissetmeni Sağla

Ilık ve Tuzlu Su İle Gargara Yap
1- Ilık ve Tuzlu Su İle Gargara Yap

Ilık ve Tuzlu bir su ile yapacağınız gargara boğazınızı nemlendirecektir. Suyu hazırlamak için 1/4 talı kaşığı tuz, 225 gram ılık su yeterli olacaktır.

 • Hazırlamış olduğunuz su ile 1 dakika kadar gargara yapın ve tükürün. Gerek görülmesi halinde birkaç saatte bir tekrarlanabilir.
 • Küçük çocuklardan bunu yapmalarını istemeyin, yanlışlıkla hazırlamış olduğunuz suyu yutabilirler.
Bolca C Vitamini Tüketin
2 – Bolca C Vitamini Tüketin

C Vitamini, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. C Vitamini doğrudan nezleyi iyileştirmez fakat sürecin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Yetişkinler için ortalama günlük C vitamini ihtiyacı 65-90 mg değerindedir. 2 gramın üzerine çıkılmamalıdır.

 • Turunçgiller, kırmızı ve yeşil biber, kivi, ıspanak ve diğer çiğ olarak tüketilen meyve ve sebzeler C vitamini açısından zengindir.
 • C Vitamini tüketiminde aşırıya kaçma. Vücudumuz aşırı miktarda C vitamini depolayamaz ve bunu idrar yolu ile dışarı atar.
Bolca Sıvı Tüket
3 – Bolca Sıvı Tüket

Bol miktarda su içmek boğazınızda meydana gelen ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Bol miktarda su ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Eğer kusma varsa elektrolit dengesini sağlayabilmeniz adına elektrolit içeren bir spor içeceği deneyebilirsiniz.

 • Ilık bir bardak suyun içerisine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Ilık elma suyu boğaz ağrısı için ideal bir içecektir.
 • Kadınlar minimum 2.2 Litre, erkekler ise 3 litre sıvı tüketmelidir. Hastalık halinde çok daha fazla tüketmeye ihtiyacınız vardır.
 • Alkolden uzak dur. Alkol tüketimi iltihap oranını artırabilir.
 • Çok fazla kafein tüketme. Kafein sizi susuz bırakacaktır.
Yeterince Dinlen (Uyu)
4 – Yeterince Dinlen (Uyu)

Vücudunun daha hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle işten izin al (patronun başta olmak üzere diğer iş arkadaşlarında nezle olmak istemeyecektir). Kendini fazla zorlama bu bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

 • Hastalık nedeniyle halsiz hissedebilirsin. Bu nedenle gün içerisinde sık sık şekerleme (kısa uykular) yaparak gücünü toparlamaya çalış.
 • Uyurken nefes almakta zorlanıyorsan daha kolay nefes alabilmek için başını yastıkla yükseltmeyi dene.
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Normal şartlarda Nezle doktora gitmenizi gerektiren bir hastalık değildir. Fakat bazı istisnai durumlarda doktora görünmeniz gerekebilir. Bu nedenle ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çoğu durumda nezle nedeniyle doktora gitmeniz halinde benim sizinle paylaşmış olduğum tavsiyeleri tekrardan duyarsınız. Ancak nezle ya da grip belirtilerin normalden çok daha ağır ise veya daha öncesinde solunum bozukluğu teşhisi konulmuş ise en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

 • Yüksek ateş (38.9°C üzeri)
 • Kulak ve Burun iltihabı,
 • Yeşil, kahverengi veya kanlı burun akıntısı,
 • Yeşil balgamlı öksürük,
 • Geçmeyen öksürük,
 • Ciltte döküntü,
 • Nefessizlik,

Gibi belirtiler görülmesi halinde vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Nezleye İyi Gelen İlaç

Bu yazımız içerisinde sizlere nezleye ne iyi gelir, nezle nasıl hızlı geçer başta olmak üzere nezleye iyi gelen bitkiler, nezleye iyi gelen besinler, nezleye iyi gelen yemekler ve nezleye iyi gelen çaylar hakkında bilgi aktarmaya çalıştım.

Doğal yöntemler ile bu hastalığı kolay ve hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir ekstra ilaç almanıza ihtiyaç yoktur. Fakat ilaç tüketmekte ısrarcı iseniz doktorunuza danışabilirsiniz.

Yoluyla
Eucalyptus
Kaynak
Image by congerdesign from PixabayImage by mohamed Hassan from PixabayImage by RitaE from Pixabay Photo by Madison Inouye from PexelsImage by congerdesign from PixabayImage by fancycrave1 from PixabayImage by Jonny Lindner from PixabayPhoto by Lisa Fotios from PexelsPhoto by bruce mars from PexelsImage by mcmurryjulie from Pixabay

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün