Mouse İle Seçilen Metnin Rengi Nasıl Değiştirilir?

Mouse İle Seçilen Metnin Rengi Nasıl Değiştirilir?

4 Haziran 2018 0 Yazar: enginozturk

İnternet sitesinde ufak tefek yenilikler, güncellemeler yapmayı seven web sitesi sahiplerinin kolayca uygulayabileceğini Mouse ile seçilen metnin rengini değiştirme işlemi için ufak bir CSS düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Birazdan sizinle paylaşacağım kod yardımıyla gerçekleştirebileceğiniz bu işlemi, istediğiniz zaman silerek geri alabilir veya düzenleyerek farklı renkler deneyebilirsiniz.

Mouse ile seçilen metnin rengi nasıl değiştirilir

Mouse ile Seçilen Metnin Rengi Nasıl Değiştirilir?

Mouse ile seçilen metnin rengini değiştirmek için CSS kullanılmalıdır. Web sitesinde her yazıyı özel bir kod ile düzenlemektense tüm sayfalara aynı işlemi uygulamanızı sağlayacak CSS kodu sayesinde kolaylıkla tüm yazılarınızın seçim sırasında arka planlarında yer alan rengi düzenleyebilirsiniz. İster orijinal şekilde mavi kullanmaya devam edebilir, isterseniz kırmızı-yeşil gibi alternatif renkleri tercih edebilirsiniz.

CSS ile Seçilen Metinlerin Rengini Değiştirmek

Kullanmanız gereken kod alt taraftadır fakat bunun öncesinde kodda değiştirmeniz gereken alanlardan kısaca bahsetmek istiyorum.
background-color: alanının ardından gelen # ile başlayan kısım seçili yazının arka plan renk kodudur. Yani seçilen yazı mavi zemin veya kırmızı zemin gibi istediğiniz bir renk üzerinde gösterilmesini sağlar.
color: alanının ardından gelen # ile başlayan kısım seçili yazının renk kodudur. Yani seçilmiş olan yazı arka plan üzerinde hangi renk görüntülenmesini istiyorsanız onu belirtmelisiniz.

Kodda varsayılan olarak girilmiş kodlar arka plan kırmızı, yazı rengi beyaz olacak şekildedir. İşte gerekli CSS kodu;

/*** Mozilla Tabanlı Web Tarayıcıları için ***/
::-moz-selection {
background-color: #ff0000;
color: #ffffff;
}
/*** Tüm Web Tarayıcıları İçin ***/
::selection {
background-color: #ff0000;
color: #ffffff;
}