Biyografi & Sevdiğim İnsanlar

Kemal Sunal’ın Hayatı – Yakından Tanıyalım

Kemal Sunal’ın Hayatı

Oynadığı tüm karakterlerle ön plana çıkmayı başaran Kemal Sunal, Türk sinema tarihi için en önemli oyunculardan birisidir. Sanat hayatını tiyatro ile açan Kemal Sunal, Ertem Eğilmez’in kendisini fark etmesiyle sinema sektörüne yönelmiştir.Zoraki Tabip” sanatçının Vefa Lisesi’nde okuduğu sırada rol aldığı ilk amatör tiyatro oyunudur. 1972 yılında rol aldığı Tatlı Dillim filmiyle sinema sektörüne Ertem Eğilmez sayesinde giriş yapmıştır. Oynadığı filmlerde rol aldığı karakterlerin “iyi ve saf” yönleri sayesinde ve bunu oldukça başarılı bir şekilde perdeye yansıtması izleyiciler tarafından büyük beğeni almıştır. Çoğunlukla komedi filmlerinde karşımıza çıkıyor olsada, dram türünde filmlerde de yer almıştır. Oynadığı filmlerde başına saflığı ve iyi kalbi yüzünden ne gelirse gelsin “Gülen” ve zekasıyla her sorunu çözmeyi başaran adam olarak kalbimizde bir tahta sahip olmuştur.

Kemal Sunal Biyografi

Kemal Sunal kendisini “çok az konuşan, soğuk bir adamım” cümlesiyle tanımlar. Filmlerin çekildiği dönemin siyasi ve ekonomik açıdan gelişmelerini filmlerinde konu alınması izleyiciler tarafından benimsenmesinde önemli rol oynamıştır. Zamlar, dolandırıcılar, işsizlik, töre, göç ve geçim sıkıntısı gibi birçok konuyu sinema perdesine taşıyan filmlerde yer almakla kalmayıp bunlara komik ve eleştirel yaklaşımlarıyla oldukça dikkat çekmiştir. İnsanları eğlendirmeyi amaçlayan komedi filmlerinin içerisinde, sosyal mesajlar gizlemek ve bazı konuları mizahi bir dil kullanarak eleştirel bir yaklaşım sergilemek filmlere ayrı bir anlam yüklemeyi başarmıştır.

Oynadığı tüm filmlerde karakteri “halkın içinden” yani bizden birisi olmuştur. Öğretmenden, bekçiye, çöpçüden, kapıcıya birçok karaktere bürünen Kemal Sunal, yüksek lisansını “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” adlı teziyle yapmıştır. Toplamda 82 filmde yer almış ve son filmi ise 1999 yılında vizyona giren Propaganda isimli filmidir. 3 Temmuz 2000 tarihinde sevdiği mesleği yapmak için (Balalayka filminin çekimi) bindiği uçakta kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. “Gülen adam” lakabıyla anılan sanatçının oynadığı filmler günümüzde halen en çok izlenen ve sevilen filmlerin başında gelmektedir.

Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Küçükpazar’da dünyaya gelen Kemal Sunal’ın babası Mustafa annesi Saime Sunal’dır. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal’ın, Cengiz ve Cemil isimlerinde iki kardeşi vardır. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulu’nda okumuştur. Liseyi tam 11 yılda tamamlamayı başaran sanatçımız Vefa Lisesi mezunudur. Liseyi bu kadar uzun sürede tamamlamasını “bu benim tembelliğimden veya salaklığımdan kaynaklanan bir şey değildi. 15-20 kişilik bir arkadaş grubumuz vardı. Beraber geçiyor, beraber kalıyorduk. Anlaşmış bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı tabii…” sözleriyle anlatmıştır. Daha sonra Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümüne başlamış olmasına rağmen bu bölüme devam edememiştir. Eğitim hayatı süresince birçok işte çalışan Kemal Sunal bu duruma “Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros’tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım.” sözleriyle açıklık getirmiştir. Askerliğini 35 yaşında yapan sanatçı, diğer askerlerin kendisini görmesi sonucunda gülmelerinden ötürü “birliğin düzenini bozuyor” denilerek, eğitimlere katılmasına izin verilmemiş kademede görev yapmıştır.

Kemal Sunal Hayatı

Kemal Sunal, Devekuşu Kabare tiyatrosunda yer aldığı 1972-1973 yılları arasında Ankara turnesi esnasında ilerleyen yıllarda eşi olacak Gül Sunal ile tanışmıştır. 1975 yılında Beyoğlu evlendirme dairesinde evlenmişlerdir. Ali ve Ezo isimli iki çocukları olmuştur. Daha önce yarım bıraktığı üniversiteyi, 1995 yılında bitirmiş ve ardından yüksek lisans almıştır. Yüksek lisans tezi olarak ise daha öncede belirttiğimiz “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” isimli tezini sunmuştur.

Yaşamı boyunca yaptığı tüm yolculuklarda kara taşıtlarını tercih eden Kemal Sunal, deniz ve hava taşıtlarından korktuğunu sürekli dile getirmiştir. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine gitmek için bindiği Trabzon uçağında kalp krizi geçirmiş ve hayata gözlerini yummuştur. Bazı ihmallerin ölümüne neden olduğu düşünülmektedir. Zeki Alasya, Kemal Sunal’ın ölümüyle ilgili olarak şu sözleri dile getirmiştir; “Kimseleri filmin çekileceği yere otobüsle gitme sıkıntısında bırakmamak için kendini zorlayarak bindi o uçağa, imkanı yok binmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün