Genel & Yaşam

iPhone Saat Uygulamasının Gizli Özellikleri

iPhone kullanıcılarının büyük bir bölümü telefonunda yer alan “Saat” alanını yalnızca alarm kurmak veya kronometreden yararlanmak için kullanmakta. Peki, saat sekmesinin bilmediğiniz birçok özelliği olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Saat uygulamasının tek görevinin sizi uyandırmak olmadığını veya bir süre tutmaktan ibaret bir uygulama olmadığını söylemek istiyorum.

Apple’ın vazgeçilmez serisi iPhone’un saat uygulamasında neler yapabileceğiniz hakkında bir fikriniz var mı? Oldukça gelişmiş özelliklere sahip bu uygulama belki ekstra kullanmış olduğunuz birçok uygulamayı rafa kaldırmanızı sağlayabilir. İşte iPhone Saat uygulamasının tüm özellikleri;

  • Elbette, Sabahları Uyandırma Hizmeti Alarmlar

Sabah uyanabilmek için eksantrik ve değişik alarm uygulamalarına ihtiyaç duymuyorsanız iPhone sizin için yeterli olacak tüm Alarm özelliklerine sahip bir şekilde geliyor. Alarm kurabilmek için iPhone cihazınızın kilidini açarak başlayabilir ve Saat uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Alt tarafta yer alan menülerden Alarm sekmesine gelmeli ve alarmınızı kurmalısınız. İşte her şey bu kadar basit.

Bu alanda bir alarm ekleyebilir, eklenmiş bir alarmı düzenleyebilir, istenilen alarmları aktif ya da pasif konuma getirebilirsiniz. Yeni bir alarm eklemek için sağ üstte yer alan “+” simgesine, düzenlemek içinse sol üstte yer alan “Düzenle” yazısına dokunmalı ve sonrasında düzenlemek istediğiniz alarmı seçmelisiniz.

Tekrarla seçeneğini aktif etmediğiniz alarmlarınız tek seferlik aktif olacak ve tekrar çalışmasını istediğinizde aktif etmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra sizi uyandıracak veya farklı amaçlara hizmet edecek bu alarmları kurarken hangi ses tonuyla uyarı vermesini seçmek sizin elinizde. Unutmadan, bir alarmı silmek isterseniz üzerine gelerek onu sola kaydırmayı deneyebilirsiniz. Ardından “Sil” tuşu belirecektir.

  • Yatak Zamanı: Uyanmak için Birebir

Saat uygulamasına geçtiğimiz yıl içerisinde eklenmiş olan “Yatak Zamanı” sekmesi sayesinde uykunuzu bir düzene sokabilirsiniz. Standart alarm ayarlamak kadar basit ve 1-2 tıklamayla ayarlanamayan bu sistem için öncelikle bir uyku ve uyanma saati belirleyerek işlemlere başlayabilirsiniz. Temel düzeyde bir uyku takibi de sunan uygulama sayesinde her gün yeterli düzeyde uyuyup uyumadığınızı anlamanızı sağlayabilir.

iphone yatma zamanı

Yatak Zamanı özelliğinden yararlanmak için Saat Uygulamasını açmalı ve alt menüde yer alan “Yatak Zamanı” sekmesine geçiş yapmalısınız. Daha sonrasında yatma ve uyanma süresini belirlemenizi sağlayan ayarı etkinleştirerek işlemlere başlayabilirsiniz. Yatak Zamanı ayarlarını yapmak oldukça basittir. Hangi günlerde çalışmasını istediğinizi belirtebilir, uyku ve uyanma saatlerinizi girebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizi kaç dakika aralıklarla hafif hafif uyandırmayı denemesini belirleyebilir, alarm tonunuzu seçebilirsiniz.

Yatak Zamanı uygulamasının alt bölümünde ise “Uyku Analizi” adını taşıyan bir alan yer almaktadır. Bu alan uyku kalitesini izlemenizi ve ölçmenizi sağlar. Yatakta harcamış olduğunuz zamanı belirler, gerçekten uyuduğunuz süreyi değil. Bu özellik yeterince kullanıldığı takdirde ideal bir veri oluşturacak ve analiz yapmanızı sağlayacaktır. Fakat daha detaylı bir istatistiğe ihtiyaç duyuyorsanız daha gelişmiş ve özel bir uyku izleme uygulamasına ihtiyacınız var.

Peki, Saat uygulaması yalnızca alarm olarak mı kullanılabiliyor başka bir işe yaramıyor mu? Elbette yarıyor, diğer sekmelerin de ne olduğunu sizlere kısaca bahsedelim;

  • Kronometre ile Zamanı Kontrol Etmek Sizin Elinizde

Telefonunuza kuracağınız farklı bir kronometre uygulaması tamamen gereksizdir ve boş yer kaplayacaktır. iPhone telefonunuz varsa Saat uygulaması içerisinde yer alan kronometre özelliği her ihtiyacınızı görecektir. Bir konuşmayı zamanlamak, parkur etrafında yapacağınızın turun süresini belirlemek gibi ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır. Kronometre için Saat uygulamasını açmalı ve alt menüden “Kronometre” butonuna tıklamalısınız.

Peki, Kronometre özelliğinde ister dijital isterseniz analog bir ekrana sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte birçok kullanıcının bilmediği bu özellik için kronometre ekranında sürenin yer aldığı alana parmağınızı dokundurarak sağa veya sola kaydırarak analog ve dijital kronometre arasında geçiş yapmanız mümkün. Bir kronometrede ihtiyacınız olacak temel başlatma, durdurma, sıfırlama ve tur belirtme butonlarının hepsi yer alıyor.

iphone kronometre

  • Geri Sayıma Mı İhtiyacınız Var?

Kronometre sayesinde bir şeyin ne kadar sürdüğünü takip edebiliyorsunuz. Peki, belirli bir sürenin bitip bitmediğini nasıl takip edeceksiniz? Elbette geri sayım özelliği sayesinde. Saat uygulamasında alt menüde en son sırada yer alan “Sayaç” özelliği çok işinize yarayacak. Molanızın 10 dakika olduğunu varsayarsak, sayaç alanına gelerek 10 dakikadan geri sayım başlatabilir ve bitiminde size bir bildirim, ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Sayaç sekmesine gelerek zamanlama süresini belirleyebilir ve geri sayımı başlatabilirsiniz. Ayrıca süre bitiminde çalmasını istediğiniz ses tonunu belirlemekte sizin elinizde.

İşte Sayaç ile ilgili bilinmeyen bir özelliği sizlerle paylaşıyorum. Sayaç sayesinde geceleri yatarken müzik dinlemeyi seven biriyseniz, uyuduğunuzda telefonunuzun müzik çalmayı durdurmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl olacak derseniz sayaç bölümünden bir süre belirleyerek başlayabilirsiniz örneğin 1 Saat. Daha sonrasında ses tonunu ayarladığınız alandan “Çalmayı Durdur” seçeneğini seçerseniz süre bittiğinde oynatılan müzik, video vb. ses çıkaran ne varsa durduracaktır.

  • Dünya’nın Farklı Noktalarında Saat Kaç?

Dünya’nın farklı noktalarında saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız “Saat” uygulamasının ilk sekmesi olan “Dünya Saati” alanına gelmeniz yeterli. Daha sonrasında “+” butonunu kullanarak istediğiniz kadar ülke ve şehrin saatini ekleyebilir bu alandan takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün