Sponsorlu İçerik

İmmobilizer Anahtar Nedir, Nasıl Çalışır?

İmmobilizer Anahtar Fiyatları

Aracınızın anahtarına sahip olmadan arabanıza binmek veya yola çıkmak araç güvenliğini sağlamak adına mümkün olmamaktadır. Araba anahtarı, aracınızı çalıştırmanız için marş motoru ile akünün bağlantısını gerçekleştiren temel araçtır. Bu nedenle arabanın çalışabilmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlardan birisidir. Geçmiş yıllarda basit ve yalnızca amacına hizmet eden anahtarlar kullanılırken, günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda farklı şekil ve özelliklere sahip araba anahtarı çeşitleri görülmektedir.

İmmobilizer Anahtar

Son yıllarda hayatımızın her alanında karşımıza çıkan arabaları üreten onlarca farklı marka bulunuyor olsa da hemen hemen hepsinde karşımıza çıkan ortak özellik ise immobilizer sistemi. Geçmiş yıllarda yalnızca lüks araba modellerinde karşımıza çıkan bu yeni nesil anahtar sistemi, teknolojinin hızla ilerleyişi sayesinde artık neredeyse tüm arabalarda kullanılır bir hale gelmiştir. Günümüzde Mercedes anahtar sistemleri yeni modellerinin tamamında bu şekildedir. Peki, nedir bu İmmobilizer?

İmmobilizer Nedir?

İmmobilizer, otomobilinizin çalıştırılmasını sağlayan kontak sistemine takılan bir elektronik devre olarak tanımlanabilir. İlgili elektronik devrenin parçalarından birisi ise anahtarınızın içerisinde yer alır. Bu nedenle anahtar bulunmadığı sürece motor dolayısıyla araç çalışmaz. Bu avantajı sayesinde immobilizer anahtar sistemine sahip bir arabanın çalınma ihtimali çok daha düşüktür. Standart anahtar sistemlerinin aksine düz kontak olarak adlandırılan yöntem ile çalıştırılamaz.

İmmobilizer anahtar sistemi ile birlikte araç firmaları kendi çapında geliştirmeler yaparak farklı şekilde kilitlemelerle karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bazı araç modellerinde immobilizer anahtar sistemi aracın ateşleme sistemini kilitlemektedir. Fakat bazı model ve marka araçlarda ise ilgili sistemin gazı kilitlediği görülmektedir. Hatta bazı araba firmaları her ikisini birden kilitlemektedir.

İmmobilizer Anahtar Fiyatları

İmmobilizer teknolojisi son yıllarda popülerleşmeye başlaması ve tam anlamıyla hayatımıza girdiğini söylememizle birlikte yeni bir teknoloji olmasından dolayı fiyat bakımından standart sistemlere oranla elbette daha pahalı karşımıza çıkmakta. Daha gelişmiş, güvenli ve pratik olması sebebiyle aradaki bu fiyat farkını olağan gördüğümü de söylemek isterim. Aracınızın yedek anahtarı arızalanması ya da kaybolması halinde muhakkak bir yedek anahtara ihtiyacınız olacaktır. Bu gibi durumlarda çok vakit geçirmeden bu konuda tecrübeli ve bilgili bir işletme ile bağlantıya geçilmelidir.

BMW anahtar yedeğiniz veya arızalanan anahtarınızın onarımı için yetkili servise müracaat edebileceğiniz gibi harici bir işletme ile de bu durumu kolaylıkla çözebilirsiniz. Yetkili servis dışında güvenilir bir işletme ile immobilizer anahtar ihtiyacınızı karşılamak size çok daha ekonomik, hızlı ve pratiklik sağlayacaktır. Araç markalarının kendi servisleri genellikle piyasa fiyatının çok daha üzerinde bir tutar belirtmekle birlikte yavaş çalışmalarıyla da ünlüdürler 🙂

Bir süre önce tanıştığım Murat Bey, İmmobilizer Anahtar onarımı ve yedek anahtar temin etmeniz konusunda sizlere sağladığı profesyonel hizmetleriyle açıkçası beni büyüledi arkadaşlar. Sormuş olduğum birçok soruya sıkılmadan yanıt vererek merak ettiğim hemen hemen her şeyi öğrenmemi sağladı. Eğer İmmobilizer Anahtar sistemi ile ilgili kafanıza takılan, arızalan bir anahtar ya da yedek anahtar ihtiyacınız varsa kendisiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün