Web - Webmaster

Hosting Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hosting Güvenliği

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Hosting Güvenliği
 • Hosting Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli
 • Hosting Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çevrimiçi platformlar ve internet sitelerinin hayatımızda hızla yayıldığı bu günlerde birçok kullanıcı hosting kavramının ne anlama geldiğini araştırma ya da kulaktan dolma bilgiler neticesinde biliyor. Peki, bu hizmetten yeni yararlanmaya başladığını söyleyebileceğimiz kullanıcılar güvenliğe ne kadar önem veriyor? Hosting güvenliği nasıl sağlanır, Hosting güvenliği için nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz? Bu yazı içerisinde sizlere Hosting güvenliği için yapılması gerekenler nelerdir tüm detaylarıyla değinecek ve yönlendireceğim.

Yeni bir internet sitesini hayata geçirmek ve site üzerinde diğer kullanıcılar ile paylaşacağınız dosyaların barındırılacağı bilgisayar & sunucu ya da sistemlere genel olarak Hosting hizmeti adı verilmektedir. Türkçe’ye “Barındırma” olarak geçen Hosting kavramı, yayına alınacak verilerin “Web Server” yani “Çevrimiçi Sunucular” diyebileceğimiz alanlarda saklanarak paylaşılmasıdır.

Hosting Güvenliği

Hosting güvenliği; internet sitenizde yer alan içeriklerin zarar görmemesi ve başta siz olmak üzere ziyaretçilerinizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunabilmesi adına dikkat edilmesi gereken oldukça ciddi bir konudur.

Hosting güvenliği hakkında yeterince bilgiye sahip olmayan site sahipleri ve yöneticileri ilerleyen süreçte kötü niyetli kullanıcıların saldırıları karşısında savunmasız kalarak kısa sürede tüm verilerin sızdırılması hatta veri kaybı yaşanmasıyla karşı karşıya kalabilir. Bu gibi istenmeyen durumların yaşanmaması adına peşinen önlem almak son yıllarda çok daha fazla önem kazanmıştır. Peki, hosting güvenliği için nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz?

Hosting Güvenliği
Hosting Güvenliği

Hosting Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Hosting güvenliği sağlarken dikkat etmeniz gereken birçok korsan saldırı olacaktır. Bunların başında gelen ve en popüler saldırılar ise şunlardır;

 • Kimlik avı dolandırıcılığı,
 • DDoS saldırıları,
 • Kötü amaçlı yazılımlar,
 • Hack girişimleri.

Hosting hizmetinizin güvenliğini bu tarz popüler korsan girişimlere karşı savunmak adına yapabileceğiniz birçok işlem bulunuyor. Bu temel işlemler hemen hemen her kullanıcının kolaylıkla yapabileceği işlemler olmasına karşın oldukça güçlü bir koruma sağlamaktadır. Basit ama etkilidir.

Hosting Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Güvenilir Bir Barındırıcı: Hosting hizmeti alırken tercih edeceğiniz firmanın resmi faaliyet belgelerinin bulunup bulunmadığı, sektörde kaç yıldır yer aldığı ve tecrübeleri dikkate alınmalıdır. Güncel yazılımlar ve güçlü donanımlara sahip bir firma tercihiniz olmalı.
 • Tahmin Edilemez Bir Parola: Hosting hizmetinizi aldığınız firmada yer alan hesabınız ve hosting yönetim paneli için belirleyeceğiniz şifrenin kolayca tahmin edilemeyeceği ve güçlü olduğundan emin olun. Şifre içerisinde özel karakter, büyük & küçük harf ve rakam geçtiğinden emin olun.
 • chmod Değerleri: Dosya sisteminize dair erişim izinlerinin kontrol altına alındığı komut sistemine chmod denir. Hizmetiniz üzerinde yer alan dosyaların chmod değerlerini gerekli olmadığı takdirde yüksek değer girilmemelidir. chmod değeri 777 yapılması halinde tüm dosya ve klasörlere tam erişim yetkisi verilmektedir ve oldukça büyük risk oluşturmaktadır.
Hosting güvenliği için yapılması gerekenler
Hosting Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler
 • Güvenli Bir Sunucu: Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise firmanın düzenli olarak hizmet alt yapısı üzerinde güvenlik açıklarını tarıyor, kötü amaçlı yazılımların araştırma ve tespitini gerçekleştiriyor olmasıdır. Brute Force olarak adlandırılan deneme bulma yöntemiyle şifreleri bulmayı hedefleyen saldırıları engellemeyi başaran, Firewall gibi önemli güvenlik önlemleri ile DDoS gibi saldırıları savuşturmayı başarmalıdır.
 • İşlem Kaydınızı Tutun: Hosting hizmetiniz ve hesabınıza yapmış olduğunuz girişleri bir yere not edin. Önemli ve temel dosyalarınızın güncellenme tarihlerini not edin. Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda müdahale etme şansınız ve hızınız bu sayede artacaktır.
 • Eklenti ve Modüller: Kullanmış olduğunuz işletim sistemi ve içerik yönetim sistemlerine ekstra özellik katmak amacıyla yüklediğiniz eklenti ve modülleri kontrol edin. Kaynağını bilmediğiniz ve gerek olmayan tüm eklenti ve modülleri kullanmayınız.
 • Anti-virüs Yazılımı: Hosting hizmetinize herhangi bir FTP istemcisi aracılığı ile bağlantı kuruyor iseniz bilgisayarınızda lisanslı ve güçlü bir anti-virüs yazılımı kurulu olduğundan emin olun.
Hosting güvenliği için nelere dikkat edilmeli
Hosting Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli
 • Şifrenizi Paylaşmayın: Hosting yönetim paneli, hosting firması giriş bilgileri ve diğer şifrelerinizi kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmayın. Eğer herhangi bir nedenle vermek zorunda kaldıysanız mümkün olan en kısa sürede değiştirerek yeni ve güçlü bir şifre belirleyin.
 • Sorumluluk Politikası: Olası saldırılar karşısında firmanızın ne gibi sorumluluklar üstlendiğini ve buna dair politika & sözleşmelerini detaylıca inceleyin. Yeterince destek sağladığından emin olun.
 • Güvenlik Güncellemeleri: Kullanmış olduğunuz yazılım ve içerik yönetim sistemlerinin her zaman güncel ve stabil sürümlerini kullanın.
 • Kimlik Doğrulaması: Site girişinizde mümkün ise 2 adımlı kimlik doğrulaması sistemi kullanın. Aynı şekilde hosting firmanızda hesabınız içinde bu geçerli.
Hosting Güvenliği Nasıl Yapılır
Hosting Güvenliği Nasıl Yapılır
 • PHP Raporlama: İnternet sitenizi geliştirirken PHP hata raporlama özelliğini devre dışı bırakarak herkesin hatalarınızı görüntülemesine engel olun.
 • Site Tema & Tasarımı: Sitenizde kullanacağınız yazılım kadar kurulumunu yapacağınız temanın güvenli olması da bir o kadar önemlidir. Warez olarak adlandırılan ve illegal adresler üzerinden lisanslı olmayan temaları indirmeyin ve kullanmayın. Bu temalar içerisinde çoğu zaman kötü amaçlı bir yazılım ile arka kapı diye tabir edilen korsan yazılımcının erişilebileceği bir açık yer alır. Bunun yanı sıra “Black Hat SEO” olarak adlandırılan çalışmalara siteniz dahil edilir.
 • Güvenlik Taraması: Firmanız belirli aralıklarla güvenlik taraması gerçekleştiriyor olsa dahi bu işlemi siz manuel olarak da belirli aralıklarla gerçekleştirin.
 • Yedekleme: Sitenizi belirli aralıklar ile yedekleyin. Bu yedeklemeler olası saldırılar sonucunda yaşanan kayıpların kısa sürede önlenebilmesi adına önemli bir rol oynar.
Hosting güvenliği nasıl alınır
Hosting Güvenliği Nasıl Alınır
 • Site Dizini: Sitenizde yer alan ana dizin & ana klasör üzerinde .htaccess dosyası oluşturarak gerekli güvenlik önlemlerini alın.
 • Panel Erişimi: Sabit IP kullanıyorsanız içerik yönetim paneline girişleri ilgili IP adresi ile sınırlayın.
 • PHP Engelleme: Siteniz üzerinden yüklenen dosyaların depolandığı (genellikle uploads adı altında bir klasör olur) klasör içerisinde .htaccess dosyası oluşturun ve backdoor yani arka kapı olarak adlandırılan saldırılara karşı önlemlerinizi alın. Bu klasör içerisinde PHP dosyalarının çalıştırılmasını engelleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün