Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Göz Yaşarmadan Soğan Kesmek Mümkün Mü?

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Soğan keserken neden ağladığınızı hiç düşünmüş müydünüz? Peki, bu istem dışı ağlamayı engellemek için bir şeyler denediniz mi? Sizler için yapmış olduğum araştırma çerçevesinde göz yaşarmadan soğan kesmek hakkında şaşırtıcı çözüm yollarına değineceğim. Evet, siz sormadan ben cevap vereyim bu yöntemler gerçekten işe yarıyor.

Bu konunun temeli “soğanlar seni neden ağlatır?” sorusu üzerine koyulacak. Elbette bir soğan normal şartlar altında senin canını sıkamaz ya da kalbinin kırılmasına neden olamaz ama bir şekilde seni ağlatmayı başarır. Soğan genel olarak incelendiğinde toplamda 3 bölümden oluştuğu görülmektedir. Bu bölümler ne diye merak edersen kısaca şöyle bahsedebilirim;

  • Soğan dış yaprakları yani kahverengi katmanı.
  • Soğanın pulları yani beyaz, sert ve sulu olan hani birçoğumuzun severek yediği kısım.
  • Bazal plaka ya da anlayacağınız şekilde söylemek gerekirse soğanın tüylü kısmı (kökü).

Soğanı bölümlere ayırmak gerekirse işte bu 3 bölümden oluştuğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu bölümler arasında yer alan bazal plaka ya da filiz olarak adlandırabileceğimiz kısmı kesmemiz bir enzimin salgılanmasına yol açmaktadır. Salgılanan bu enzim soğanın diğer bölümleriyle birlikte bir tepkimeye yol açmaktadır. Bu tepkime sonucunda ortaya bir gaz çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu gaz su ile birleşmesi halinde asit oluşumuna sebep olur. Gazın birleşmiş olduğu su sizin gözünüzde yer alması halinde asitte gözünüzde oluşacaktır.

Kısaca gözünüzün neden yaşardığını anlatmış oldum umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir. Bu kadar bilimsel konuşma yeterli sanırım artık buna bir çözüm getirme vakti. Doya doya soğan yemek üstelik bunu gözünüz yaşarmadan yapmak için takip etmeniz gereken adımlar ise yazının devamında sizleri bekliyor.

soğan doğrarken göz yaşarmaması için ne yapmalıyız

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Soğan doğrarken göz yaşarmaması için ne yapmalıyız diye merak ettiğinizi biliyorum. Korkmayın daha fazla konuşmaya pek niyetli değilim zaten bu yöntemleri bir araya getirirken oldukça fazla emek sarf ettim ve bu beni biraz yordu.

1-) Enzimler, hücrelerin parçalanması ya da ezilmesi halinde salınmaktadır. Eğer keskin bir bıçak kullanırsanız bu soğanın ezilmesinin önüne geçecektir ve rahat bir şekilde dilimleme şansı tanıyacaktır bu sayede çok daha az enzim ortaya çıkacaktır. Nasıl bir yöntem ya da kesim taktiği uyguladığını bilmiyorum ama keskin bir bıçak kullanmayı unutma. Özetle; soğan keserken oldukça keskin bir bıçak kullanmalısın.

2-) Evet oldukça ilginç ve garip karşılayacağınız bir yöntemle karşınızdayım. Biraz önce bahsetmiş olduğum havaya salınan ve asit oluşumuna neden olan enzimlerin azaltılması için buzluğunuzu kullanabilirsiniz. Soğanın lezzeti üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayan bu çözüm yolu yurt dışında yayınlanan ve Yemek Dedektifleri olarak çevirebileceğim bir programda en iyi yöntem olarak seçildi. Özetle; soğanı kesmeden önce 10-15 dakika buzlukta beklet.

3-) Oldukça etkili bir yöntemden bahsedeceğim fakat bu yöntemin kendince bazı zorlukları bulunuyor. Soğanı suyun altına koyarak kesmeyi deneyebilirsin fakat bu yöntemin zorluğu ise soğan parçalarının su içerisinde sağa sola hareket ediyor olması. Bunları bir yandan tutman gerekecek ve daha sonrasında soğanın suyunu süzmen gerekecek. Özetle; soğanı suyun içinde kesmeyi dene.

4-) Evet, yine bir bilimsel yöntem ile karşınızdayım. Soğanı keserken yanında bir su ısıtıcı (nam-ı değer KETIL hazretleri) ya da bir tencere sıcak su bulundurun. Bu yöntemin arkasında yatan bilimsel neden ise sıcak sudan yayılan buhar soğandan yayılan buharın dışarı çıkarak dağılmasını sağlar. Özetle; soğanı etrafa buhar saçan bir sıcak suyun yanında kes.


Tamam burada bir araya girmek istiyorum. Evet oldukça ilginç ve gerçekten işe yarayan bazı yöntemleri sizlerle paylaştım ve birazdan bu paylaşımlara devam edeceğim. Sizden ufak bir ricam var, soğan doğrarken göz yaşarmaması için yapabileceğiniz yöntemler listeme ekleyebileceğim kendi başınıza keşfettiğiniz yöntemleriniz varsa bunları yorum olarak benimle paylaşın. Ayrıca bu listeden denediğiniz yöntemlerin etkilerini de diğer kişilerle paylaşırsanız bu aynı sorunu yaşayan kişiler için en iyi yol gösterici olacaktır. Göz yaşarmadan soğan kesmek için hazırladığım bu yazı sizler sayesinde daha da gelişerek herkese ulaşacak inanıyorum 🙂 Tamam, yine çok konuştum hadi devam edelim.


5-) Tamam işte şimdi basit bir yöntemden konuya giriş yapıyorum. Soğan kesimi sırasında ağzından nefes al ve dilini dışarıda tut. Evet, bu yöntem kafanızda köpeklerin nefes alıp verişinin canlanmasına neden olmuş olabilir. Bu yöntem sayesinde soğandan çıkan gaz ıslak olan dilinize çekilir. Bu sayede gözyaşı sinirlerinin oldukça yakınında yer alan koku sinirleriniz es geçilecektir ve ağlamanıza gerek kalmayacak. Bu yöntemin gerçekten işe yaradığından emin olmanız için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok çünkü muhtemelen soğan keserken bir anlık dalgınlıkla burnunuzdan nefes alacaksınız ve bir anda ağlamaya başladığınızı fark edeceksiniz 🙂 Özetle; ağzından nefes al ve bu esnada dilin dışarıda olsun.

6-) Tadı hafif soğanlar yemekten hoşlanıyorsan bu yöntemi deneyebilirsin. Fakat soğanın lezzeti üzerinde ufak bir etkisi olacağını belirtmek istiyorum. Enzim, Su-Hava sınırı olarak adlandırabileceğim bir bilimsel nedenden ötürü denatüre olacaktır. Bu yöntemi uygulamak için soğanı bir süre suda bekletmeniz yeterli. Fakat bunun sonucunda soğan bir miktar tat kaybı yaşayacaktır. Buna ek olarak biraz da kaygan hale geleceğini bilmenizi isterim. Özetle; soğanı suda beklet.

7-) Bak işte bu eğlenceli bir yöntem olabilir. Soğan keserken bir yandan ıslık çalmayı başarabilir misin? Islık çalmak yüzünden uzaklaşan önemli bir hava akımı oluşmasını sağlar. Bu hava akımı soğandan çıkan buharın gözünden uzaklaşmasını sağlar. Özetle; soğan keserken devamlı ıslık çal.

soğanın göz yakması nasıl engellenir

Soğanın Göz Yakması Nasıl Engellenir?

Tamamdır, göz yaşarmadan soğan kesmek için uygulayabileceğiniz basit ve bir o kadarda garip yöntemleri ele aldık. Peki, şimdi sırada ne var dediğinizi duyar gibiyim elbette yaratıcılığınızı konuşturmak. Soğanın göz yakması nasıl engellenir fakat yaratıcılık kullanarak nasıl engellenir?

1-) Bazıları soğan gözümü çok yakıyor diye şikayetler ediyor. Bunun için yaratıcılığınızı kullanarak bir gözlük takmayı & yapmayı deneyin. Fakat burada önemli olan takacağınız gözlüğün yüzünüzü çok iyi bir şekilde kavraması ve hava sızdırmaması olacaktır. Yüzme gözlükleri bunun için idealdir. Özetle; hava sızdırmayan bir gözlük veya maske takmayı dene.

2-) Etrafta hiç vantilatör ya da güçlü bir hava akımı oluşturan bir cihaz var mı? Belki rüzgarlı bir bölgede oturuyor olabilirsin pencereni aç ve bir kontrol et rüzgar yeterince esiyor mu? İşte bu hava akımının yanında soğan kesmen halinde ortaya çıkan buharı rüzgar alıp uzaklara götürecektir. Bir alternatif çözümse davlumbazdan yardım istemek. Soğanı ocağın üzerine koyarak kes ve bu sırada davlumbazı maksimum güçte çalıştır. Özetle; soğanı bir davlumbazın altında, vantilatörün önünde ya da esen bir pencerenin önünde kes.

3-) Listemin sonuna benim en çok hoşuma giden ve basit yöntemi sakladım. Bu yöntemin adını “Güç Mumda Artık!” koydum. Olaydan bahsetmek gerekirse şu şekilde özetlenebilir; soğan keserken yanında yanan bir mum soğandan çıkacak buharı kendisine çekecektir. İşte bu kadar basit, şimdi diğer tüm yöntemleri çöpe atabilirsiniz 🙂 Özetle; soğanı yanan bir mumun yanında kes.


Göz yaşarmadan soğan kesmek için yapabileceklerinizden bahsettiğim bu yazımın sonuna geldik. Umarım paylaşmış olduğum basit ve pratik yöntemlerden size uygun olan birini bulmuş ve uygulamada başarılı olmuşsunuzdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün