İnternet & Sosyal Medya

Google’ın Hakkınızda Topladığı Verileri Nasıl Silersiniz?

Konu kullanıcıların verilerini toplamak ve bu verileri analiz ederek gelecek planlarını şekillendirmek olunca Google bunu dünya genelinde en iyi şekilde yerine getiren firmalardan birisi. Yalnızca Google değil tanınmış ve birçoğumuzun hali hazırda kullanmış olduğu Microsoft ürünleri (Windows vb.) ve Apple gibi firmalarda benzeri veri toplama işlemleri gerçekleştirerek uygulama ve ürünlerini bu veriler neticesinde geliştiriyor. Peki, Google’ın hakkınızda topladığı verileri nasıl silersiniz hiç merak etmiş miydiniz?

Google veri silme işlemini gerçekleştirebilmesi için her kullanıcının panelinde belirli bir alan oluşturuyor. Burada yer alan buton yardımıyla Google’ın hakkınızda topladığı birçok veriyi silmeniz mümkün hale geliyor. Elbette bu butonun gerçekten vaat ettiği işlevi yerine getirip getirmediği net olarak bilinmiyor olsa da verilerinizi silmeyi denemek isterseniz yazıma göz atmaya devam edebilirsiniz.

Google Nerelerden Veri Topluyor?

Google internet üzerinde hemen hemen erişim sağladığınız her platformdan veri topluyor diyebiliriz. Bunu nasıl başarıyor derseniz sunmuş olduğu arama motorunun yanı sıra birçok firma, kurum ve internet sitesi için sağladığı diğer hizmetleri sayesinde neredeyse her siteye bir kodunu yerleştiren firma her alanda sizin hakkınızda veri toplamayı başarıyor.

E-Posta Servisi – Gmail

Google bünyesinde hizmet veren Gmail E-Posta servisini kullanıyorsanız Google tüm mail içeriklerinize göz atıyor demektir. Tarafınıza gönderilen ya da sizin göndermiş olduğunuz tüm mailler Google sunucuları tarafından kayıt altına alınır. Siz bunları silmek isteseniz dahi bunlar asla sunuculardan silinmez. Google tüm mail alış-verişinizi kaydeder ve bunların içeriği yazılımları yardımıyla yapay zeka tarafından incelenir. Bu veriler her ne kadar karşınıza daha alakalı ve ilginizi çekebilecek reklamlar çıkarmak adına inceleniyor olsa da farklı amaçlarla kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor.

Sosyal Medya

Kullanmış olduğunuz tüm sosyal medyalar onlarla paylaşmış olduğunuz tüm verileri bir ömür boyu saklarlar. Siz hesabınızdan silmiş olsanız dahi onlar aslında hiçbir zaman silinmez. Facebook, Twitter gibi sosyal medyalarda bunlara dahil. Google ise verileri Google+ üzerinden topluyor.

Cep Telefonları

Birçok kişinin kullanmış olduğu Android cep telefonlarının tümünün arkasında Google olduğunu söylesek bize inanır mıydınız? Google, Android işletim sisteminin ana geliştiricisidir. Hal böyle olunca Android işletim sistemini kullanan tüm cihazlar Google’ın kontrolü altındadır diyebiliriz. Android cep telefonlarınızı kullanarak yapacağınız her işlem Google tarafından izlenir ve kayıt altına alınır.

Youtube

Google’un kullanıcıların verilerini topladığı en büyük kaynaklardan birisi de Youtube’dur. Google tarafından belirtilen bilgilere göre Youtube üzerinde yapmış olduğunuz aramalar, izlemiş olduğunuz videolar ve bu videoları farklı internet sitelerinde izlediyseniz bu sitelerin hangileri olduğu gibi birçok bilgi kayıt altına alınmaktadır.

Google Web Hizmetleri

İnternette gezindiğiniz internet sitelerinin birçoğunda yer alan Google reklamları ve analytics kodları sayesinde sizin hemen hemen her adımınız kayıt altına alınmaktadır.

Peki, Google’ın Hakkınızda Topladığı Verileri Nasıl Silersiniz?

Google tarafınızdan sizin hakkınızda toplanan tüm verileri merak ediyorsanız Etkinliğim sayfasına bir göz atmanız yeterli olacaktır. Etkinliklerinize bir göz atmak için BURAYA tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Google tarafından kayıt altına alınmış birçok veriyi ilgili sayfa üzerinden an ve an takip edebilirsiniz.

google sizi izliyor
  • Kayıt altına alınmış Google kişisel verileri silme işlemini gerçekleştirmek için üstte paylaştığımız sayfayı ziyaret etmelisiniz. Daha sonrasında ise sağ üstte yer alan alt alta 3 nokta işaretine tıklamalısınız.
  • Bu işarete tıklamanız ardından açılacak menüde yer alan “Etkinlik Silme Ölçütü” seçeneğine basmalısınız.
  • Tarihe göre sil başlığı altında yer alan kısmı seçerek “Tüm Zamanlar” demeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise altta yer alan “Tüm Ürünler” seçeneğinin de seçili olduğundan emin olup “Sil” butonuna basmalısınız.

Bu işlemleri sırasıyla gerçekleştirdiğiniz takdirde Google hesap verileri silme işlemi tamamlanacaktır. Hesabınıza ve sizin adınıza Google tarafından kayıt altına alınan izlenme bilgileri sistemden silinecektir.

Google Geçmişi Silme Resimli Anlatım

Google tarafından tutulan geçmişte yapmış olduğunuz neredeyse tüm işlemlerin kayıtlarını silmeyi nasıl yapacağınızı anlatmıştık. Fakat durum biraz karışık gelmiş olabilir. Daha iyi anlayabilmeniz adına altta yer alan Google geçmişi silme resimli anlatım yardımıyla çok daha kolay anlaşılabileceğini düşünüyorum.

Google’ın hakkınızda topladığı verileri nasıl silersiniz artık tüm detaylarıyla biliyorsunuz. Aklınıza takılan ve sormak istediklerinizi yorum alanını kullanarak bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Birçok web firması gibi google da kişisel bilgilerimizi topluyor. Bizler bedava hizmet aldığımız için çok da umursamıyoruz. Bilgilerin silinmesi meselesine ben pek de güvenmiyorum. O silinme olayında sadece bizim ulaşmamız engelleniyor. ABD istihbaratı ve reklam şirketleri hazine değerindeki bu veriyi saklar bence.

    1. Muhtemelen dediğiniz gibi tüm veriler farklı bir veritabanı üzerinde yedekleniyor fakat resmi olarak bunları kullanma haklarını kaybediyorlar.

  2. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi halinde Google’ın o verileri sisteminden sileceğini düşünmüyorum. Yalnızca kullanıcılara gizleyerek sildiğini söyleyecektir. Günümüzde en önemli ticari gelir kaynaklarından birisi kullanıcı verileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün