Sinema - Müzik - Televizyon

Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Filmleri 2019

Korku ve gerilim filmleriyle aranız nasıl? Bu kategoriye giren filmlerin büyük bir bölümünde başrolü Zombilerin aldığının farkında mısınız? Film izlemeyi bir alışkanlık haline getirmiş birçok kişi Zombi filmlerine büyük bir hayranlık besler. Bu hayranlık besleyen kişilerden birisi ise benim 🙂 Zombi, vampir ve daha birçok olağandışı varlığın bu tarz film ve dizilerde yer alması filme olan merakımı bir tık yukarıya çekmeyi başarıyor. Eğer sizde benim gibi zombi hayranıysanız hazırlamış olduğum bu liste çok hoşunuza gidecek. Liste içerisinde yer alan hemen hemen her filmi izledim ve henüz bu filmlerden bihaber olanlar veya geçmişte izleyip tekrar izlemek isteyenler için küçük bir rehber niteliği taşımasını umuyorum. Listemde yer vermiş olduğum birkaç filmi şahsen izlememiş olsam da çevremde izleyen arkadaşlarım ve ünlü analistlerin yorumlarından yola çıkarak listeye girmeyi hak ettiklerini düşündüm. Bu filmleri kendi izleme sırama ekledim en kısa zamanda bende izleyeceğim. Nede olsa “Ne kadar çok zombi, o kadar dünya istilası.” anlamına gelir 🙂

Listeyi vaktim oldukça genişletmeye çalışacak ve sizlerle izlemiş olduğum ve önerdiğim birçok filmi paylaşacağım. Çok fazla film olması nedeniyle aklıma gelmeyen başarılı yapımlar olabileceğini de göz önünde bulundurarak sizlerin görüşüne başvurmak istiyor ve yorum alanını kullanarak benimle tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi paylaşmanızı istiyorum.

en iyi zombi filmleri
En iyi zombi filmleri

En İyi Zombi Filmleri

Zombi filmleri çoğunlukla ters giden bir deney sonucunda ilgili deneye tabii tutulan virüsün hızla tüm dünyaya yayılması ve insanların genetik yapısında meydana gelen değişim sonucunda virüs bulaşmamış insan etine olan açlık olarak tanımlansa da bazı filmler bizleri şaşırtan senaryolar ile rakiplerinin arasından sıyrılmayı başarabiliyor. Elbette her zombi filmi korku ve gerilim üzerine kurulmuyor. İnsanları eğlendirmeyi amaçlayan komedi türünü de içinde barındıran ve oldukça eğlenceli dakikalar yaşatan zombi filmleri de bulunmuyor değil. Zombilerin ortaya çıkış hikayeleri dikkate alındığında günümüzde bu tarz bir şeyin yaşanması mümkün olsa dahi tüm dünyaya yayılması ise pek olası görünmüyor.

En iyi zombi filmleri listesi 2019 yılında sizler için tekrardan elden geçirildi ve tekrardan sizlerle paylaştım. Yenilemiş olduğum listeyle birlikte 2018 yılının en iyi zombi filmleri ve 2019 yılının en iyi zombi filmleri bir arada. İlgili listeyi hazırlarken “1. 2.” Şeklinde bir sıralama yapmayacağım. Genel anlamda başarılı senaryo ve oyunculukların yer aldığı bu filmler Zombi içerikli filmler arasında en iyiler arasında gösteriliyor ve bu ufak sıralama ise kişilerin şahsi görüşlerine göre farklılık gösterebileceği için rastgele bir sıralama yapıyorum.

dawn of the dead banner
 • Dawn Of The Dead 1978 – Ölülerin Şafağı

Dawn of the Dead filmi, Zombi filmi türünün kült örnekleri arasında yer alan George A. Romero tarafından yazılmış ve yönetilmiş bir film olarak karşımıza çıkıyor. Modern zombi teriminin babası olarak bilinen Romero dönemin şartları da dikkate alındığında gelmiş geçmiş en iyi zombi filmleri arasına girmeyi hak ediyor.

Film, Philadelphia özel polis kuvvetlerinde görev alan iki memur beyin ile beslenen zombilerin istilasına uğramış bir apartmanı temizlemelerinin ardından bulundukları yere en yakın konumdaki televizyon istasyonuna sığınırlar. Televizyon istasyonunda tanıştıkları 2 televizyoncuyu da yanlarına alan ikili bir helikopter yardımıyla binadan uzaklaşmayı başararak bir alışveriş merkezine ulaşmayı başarırlar. Biraz erzak depolamayı planlayarak kısa bir mola verdikleri alışveriş merkezinde hesaplanandan uzun süre kalmaları gerekecektir.

day of the dead banner
 • Day Of The Dead 1985 – Ölülerin Günü

Yine bir George A. Romero filmi olan “Ölülerin Günü” serinin 3. Filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yaşayan ölüler olarak tabir edilen Zombilerin hükmü altına girmiş bir dünyanın bizi karşıladığı filmde her şey kontrolden çıkmışa benziyor. Küçük bir grup bilim insanı ve askerin Florida’da yer alan Füze silosuna sığındığı filmde dünyanın kaderini belirlemek için elinden geleni yaptıkları görülüyor.

Bilim insanları yakalamayı başardıkları zombiler üzerinde akla hayale sığmayan deneyler gerçekleştirerek bir tedavi bulmaya çalışıyor. Elbette her şey bu kadar stabil ve sakin geçmemeliydi dediğimiz bu filmde bilim insanları ile askerlerin arasında anlaşmazlıkların boy göstermesiyle birlikte sığınağa zombiler sızmaya başlıyor ve ortalık karışıyor. Zombi filmi önerileri arayanlar için eski ama bir başyapıt diyebileceğim bu filmi izlemelerini kesinlikle tavsiye ederim.

shaun of the dead banner
 • Shaun Of The Dead 2004 – Zombilerin Şafağı

Maalesef yanıldınız, ismini ilk okuduğunuzda listemin başında paylaşmış olduğum filmlerle bir bağlantısı olduğunu düşünebilirsiniz fakat Shaun of the Dead bağımsız olarak Simon Pegg ve Edgar Wright tarafından yazılmış 2004 yılında vizyona girmiş bir film. Eski filmlerden uzaklaşmak ve daha yakın tarihli bir zombi film önerileri arıyorsanız bu film tam size göre. Yalnız belirtmek isterim ki bu film yalnızca korku ve gerilim yaratmak üzerine değil aynı zamanda bolca eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir film. Başrolünde Simon Pegg’in oynadığı Shaun karakteri üzerine kurulu bu film kısaca şunları ele alıyor;

Sıradan bir yaşantıdan çıkmayı başaramayan Shaun artık tıkanma noktasına gelmiştir. Neredeyse tüm zamanını yakın arkadaşı Ed ile harcayan Shaun, Winchester adını taşıyan bir barda annesi ve kız arkadaşının başlatmış olduğu problemi çözmeyi planlıyor fakat Liz’in kendisini terk etmesiyle birlikte Shaun hayatını bir düzene sokması gerektiğini fark ediyor.

Yeni planlarıyla birlikte yetişkin bir erkek olmayı planlayan Shaun, kız arkadaşının kalbini tekrar kazanmayı planlarken aynı zamanda annesiyle olan ilişkisini de düzeltmeyi istiyor. Vermiş olduğu kararlar göz önüne alındığında Zombi istilası Shaun için oldukça basit bir sorundur. Zombi saldırısından kurtulabilmek, ailesi ve sevdiği insanları kurtarabilmek için yakın arkadaşı Ed ile birlikte gidebilecekleri en sakin ve mantıklı yer ise Winchester’dır.

zombieland banner
 • Zombieland 2009 – Zombieland

Ruben Fleischer’in yönetmen koltuğunda yer aldığı Zombieland filminin yazarlığını Rhett Reese ve Paul Wernick yapmıştır. Film korku – komedi – macera türlerinin bir arada işlendiği başarılı yapımlardan birisi. Vizyona girdiği ilk haftanın en hızlı yükselen ve gişe yapan filmi olmayı başarmıştır. Hayali bir dünyada geçen filmde 4 kişinin yolları kesişmesiyle birlikte gelişen arkadaşlıkları ve hayatta kalma mücadelesine yer verilmiştir.

Zombilerin sözü geçiyor diyebileceğimiz bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veren üniversite öğrencisi karakterimiz, şehirli bir kabadayı abimiz ve üçkağıt konusunda ustalaşmış iki kız kardeşin yer aldığı film Zombi filmi sevenlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir yapım.

28 days later banner
 • 28 Days Later 2002 – 28 Gün Sonra

Bir İngiliz yapımı film olarak karşımıza çıkan “28 Gün Sonra” 2002 yılında vizyona girmiş, senaristliğini Alex Garland’ın yaptığı film Danny Boyle yönetmenliğinde çekilmiştir. Film, İngiltere’de gerçekleştirilen insanın doğasında yer alan şiddet ve öfkeyi önleyebilmeyi amaçlayan bir genetik araştırma enstitüsünün yapmış olduğu tehlikeli deneyler sonucunda “Rage” olarak adlandırılan bir virüsün geliştirilmesini konu ediniyor.

Bu araştırmalar sırasında bilim insanlarının maymunları denek olarak kullandığı bilgisini alan hayvan hakları koruyucusu bir grup eylemcinin birtakım yöntemler ile deneyin gerçekleştirildiği binaya sızması ve özel kafeslerde tutulan “Rage” olarak adlandırılan virüsün enjekte edildiği maymunlardan birisini serbest bırakmasıyla film hareketleniyor. Kilitli tutulduğu kafesten firar eden maymun eylemcilerden birisine saldırmasıyla birlikte olaylar kontrol edilemez bir hal almaya başlıyor. Standart bir Zombi filmi senaryosuna benziyor olmasına karşın izlediğinizde sizi ekran başına kilitlemeyi başaran ve bitmesiyle birlikte pişman olmayacağınız bir film olması nedeni ile en iyi zombi filmleri listesi paylaşımımda yer almayı hak ediyor.

night of the living dead banner
 • Night Of The Living Dead 1968 – Yaşayan Ölülerin Gecesi

Yine eskilere gidiyoruz ve karşınızda George A. Romero. Listemize girmeyi başaran “Yaşayan Ölülerin Gecesi” adını taşıyan 3. filmiyle Romero, Zombi filmlerinin babası unvanını hak ettiğini tekrardan kanıtlıyor diyebilirim. Toplamda 6 bölümden oluşan serisinin ilk filmi olan “Night of the Living Dead” neden uyandıkları bilinmeyen ölülerin saldırısına uğrayan 7 kişiyi konu ediniyor.

Zombilerin saldırısından kaçarak bir eve sığınan bu 7 karakterimiz bir gece boyunca etrafını saran zombilerden kurtulmaya çalışmasını konu ediniyor. Karakterlerimizin mücadelesi yalnızca Zombiler ile sınırlı değil, aynı zamanda kendi içlerinde bir çatışmaya girişen grubumuzun iç çatışması da filme konu oluyor. Film dönemine göre çok düşük bir bütçeyle çekilmiş olmasına karşın $40 Milyon üzerinde bir hasılat yapmayı başarmıştır.

Filmleri izlemek için izlemeyen ve dikkatini filme yoğunlaştıran izleyenlerin fark edeceği çekim hataları filme ayrı bir hava katmıştır. Film başlarında karşımıza çıkan ikinci katta yer alan yüzü paramparça halde bulunan cesedin ilerleyen sahnelerde taşındığı esnada bozulmamış bir halde bir anlık görülmesi gibi çekim hataları dikkatli izleyenlerin yüzünde hafif bir gülümse oluşturmayı başarsa da sinir bozucu olabiliyor 🙂

2019 Zombi Filmleri

En iyi zombi filmleri 2019 için oluşturmayı planladığım bu listede henüz vizyona girmemesi sebebiyle yalnızca iyi olacağını düşündüğüm filmlere yer vereceğim. Fragman, özet, yönetmen, senarist ve oyuncuları dikkate alarak oluşturmaya çalıştığım bu liste için şu an çok fazla vakit ayıramamış olmam sebebiyle sınırlı içerik vardır. Bu listeyi beraber oluşturabilmek için yorum alanından bana film önerisinde bulunabilirsiniz.

zombieland double tap banner
 • Zombieland: Double Tab 2019

Gelmiş geçmiş en iyi zombi filmleri listesini oluştururken sizlerle paylaşmış olduğum “Zombieland” filminin devam filmi olarak karşımıza çıkan bu filmde oyuncu kadrosu neredeyse aynı kalması sebebiyle posterlerine göz atan kişiler oyuncuların 10 yıllık değişimini rahatlıkla fark edebiliyor. Bir kez daha zombi saldırısı ile karşı karşıya kalan karakterlerimizin hayatta kalma mücadelesini konu edinecek film hakkında henüz çok fazla bilgi yer almamasına rağmen ilk filmi ve oyunculuk kalitesi dikkate alındığında iyi olacağını düşünüyorum.

Filmin senaryosu ilk filmde olduğu gibi Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından yazılmış durumda. Yönetmen koltuğu ise yine ilk filmin yönetmenliğini üstlenen Ruben Fleischer tarafından yapılıyor.

en iyi zombi filmleri listesi
En iyi zombi filmleri listesi

En İyi Zombi Filmleri Listesi – Son Söz

Sizler için Zombiler üzerine konuları işleyen filmlerin yer aldığı bir liste hazırlamaya çalıştım. Bu listeyi zaman içerisinde güncelleyecek ve yeni filmler ekleyeceğim. Bu süreç içerisinde bana yardımcı olmak ve en iyi zombi filmleri listesi paylaşımımı birlikte oluşturabilmek için yorum alanını aktif bir şekilde takip edecek ve görüşlerinizi dikkate alarak güncellemeler yapacağım. Bu liste yalnızca benim tarafımdan başarılı görülmüş filmler değil genel olarak herkesin sevmiş olduğu ve herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğü filmler üzerine kurulu olmasını diliyor ve bu konuda bana yardımcı olacağınızı umuyorum.

Zombi film tavsiyeleri üzerine hazırlamış olduğum yazıya burada son veriyorum, umarım paylaşmış olduğum filmleri beğenerek izlersiniz. Tavsiyem üzerine izlemiş olduğunuz bir film olursa bunu benimle paylaşır, duygu ve düşüncelerinizi dile getirirseniz çok sevinirim.

Etiketler

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Zombi filmleri beni pek sarmıyor. Dram ve komedi türü filmler daha çok hoşuma gidiyor mesela… Her akşam işten geldikten sonra kesinlikle 2 tane film izlerim. Şimdi Aman Tanrım’ı yeni bitirdim. Kısa bir moladan sonra Aman Tanrım 2 filmini izlemeye başlayacağım.

 2. Zombi filmlerine bayılıyorum. İzlemediğim zombi filmi hemen hemen yoktur. Fakat bu tarz bazı filmlerde, zombilerin koştuğunu falan görünce hemen kapatıyorum. Bana gerçekçi gelmiyor. En güzeli zombilerin yavaş yavaş yürümesi, yakaladığı kişilerin iç organlarını parçalayıp yemesidir 🙂

 3. Niyeyse korku ve zombi tarzı filmleri sevemiyorum. Son Söz filmini izlemem için de arkadaşım baya ısrar etmişti ama dediğim gibi izlemek keyif vermiyor bana.

 4. Bizim türk kültüründe ölüp de dirilenlere hortlak denir. Amerikada ise zombi diye isim takmışlar. Ama bizde eski büyükler pek hortlak hikayesi anlatmamışlar. Hollywood ise bu işin kaymağını yiyor. Gerçekte olmayan uydurulmuş şeylerden en verimlisi bu zombi kavramı omuştur. Yapılan her zombi filminin bütçesi fabrika kuracak kadar var.

 5. Zombi filmlerini severim. Ama mantıksız konu ve kurgulu filmler pek hoşuma gitmiyor. Güzel bir liste yapmışsınız. Ama keşke her film için ekran görüntüleri de verseydiniz.

 6. En iyi zombi filmleri listemin ilk sırasında Resident Evil serisi var. Her ne kadar final filmini beğenmemiş olsam da çok ciddi bir emek söz konusu… 2. olarak da Zombilerin Şafağı ismi çok beğeniyorum. İzlemeyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

 7. Zombieland’in bu yıl çıkacak devam filmini gerçekten çok merak ediyorum. Önceki bölümü fazlasıyla kaliteli ve eğlenceliydi açıkçası. 10 yıl aranın ardından neredeyse aynı kadroyla karşımıza çıkan ekip bizleri güldürmeyi başarırken aynı zamanda istila durumunda neler yapabileceğimize dair örneklerle karşımıza gelecek. (Uygularsanız ölme şansınız çok yüksek 😀 )

 8. Ben daha çok, gerçek hayat öykülerinin anlatıldığı filmleri beğeniyorum. Açıkçası bu zombiler vs gibi kurgu filmlerinden insanlar nasıl zevk alıyorlar anlayamıyorum. Tabiki zevk meselsi bu da ama hem kurgu, hem korku.. Hiç gerek yok bence.

  1. Elbette renkler ve zevkler tartışılmaz sonuçta fakat çoğu zombi filmi kurgusal olmasına karşın bir gün gerçekleşme ihtimali bulunan bir hikayeyi anlatmaktadır.

 9. Abi nasıl bu listeye Resident Evil serisini eklemeyi unutursun ya 🙂 Zombi filmleri denildiğinde kesinlikle aklıma gelen ilk şey Ölümcül Deney serisi. Bana kalırsa gelmiş geçmiş en iyi zombi filmleri kesinlikle bu seri.
  Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim; ilk filmi 2002 yılında vizyona girmiştir ve aynı ismi taşıyan bir oyundan uyarlanmıştır fakat şöyle bir detay var ki filmin senaryosunun oyun ile hiçbir bağlantısı yoktur yalnızca oyun örnek alınmış ve oradan yola çıkarak yeni bir senaryo hazırlanmış ve beyaz perdeye uyarlanmıştır.
  https://www.imdb.com/title/tt0120804/

  1. Merhaba Çetin, güzel ve detaylı yorumun için gerçekten çok teşekkür ederim. Resident Evil’ı eklemeyi açıkçası unuttum. Liste zaten henüz tamamlanmadı vakit buldukça listeyi uzatacağım ve ortalama 20 filmlik bir listeye çevireceğim ve bu listeye kesinlikle Ölümcül Deney serisini dahil edeceğim. Notlarıma kaydettim bu filmi ilk güncellemede buna değinerek ekleyeceğim, ayrıca yazıyı ziyaret edenler için bilgilendirici bir yorum bıraktığın için ayriyeten teşekkür ederim.

 10. Milla jovovichin oynadığı ölümcül deney film serisi zombi filmleri için klasiktir. Ben bu listede ölümcül deney serisinin de olacağını düşünüyordum. Ama yine de listenizdeki filmleri inceleyeceğim.

  1. Merhaba Serenay, tavsiyen için teşekkür ederim. Gerçekten başarılı çok fazla film var ve bunlardan birisi kesinlikle Resident Evil serisi 🙂 Liste henüz tamamlanmadı vakit buldukça eklemeler yapacağım sınavlarım dolayısıyla bu ara çok fazla vaktim olmuyor uzun süredir içerik girişi yapamıyordum notlarım arasına ekledim. Sevdiğim serilerden birisidir Ölümcül Deney kesinlikle bu listeyi hak ediyor.

 11. Yıllar önce izlediğim bir zombi filmi vardı. Sanırım bayağı eski bir yapımdı. Zombi istilasından kaçan bir grup, alışveriş merkezinin içine sığınıyordu. Çok güzel bir filmdi ama bir türlü bulamıyorum 🙂

  1. Merhaba Nadir 🙂 Aradığın film “Dawn Of The Dead 1978 – Ölülerin Şafağı” olabilir mi acaba?

 12. Zombiler yıllarca sadece film konusu oldu. biz zombileri hollywood film endüstisinin ürettiği bir kavram olarak biliyoruz. Oya abdde yaşanan bazı olaylar, zombi rakun ve zombi heyik olayı, gerçekte zombi olayının olduğunu gösteriyor. Belki de abdnin gizli bir savaş silahı olarak kullanacağı hastalık veya virüs türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün