Genel & Yaşam

Facebook’u Kim Kurmuştur? Kurucusu Kim?

Facebook'u Kim İcat Etti?

Bir nesle internetin ne olduğunu öğreten, sosyal medya denildiğinde listelerin en başında yer alan Facebook’u kim kurmuştur hiç merak etmiş miydiniz? Dünyanın en büyük sosyal medya platformunu daha yakından tanımak ve kuruluş hikayesine bir göz atmak isteyenler için; bu yazıda Facebook’u kim kurdu sorusuna kısaca yanıt veriyor ve kuruluş hikayesinden bahsediyorum.

Sosyal ağları gözümüzün önüne getirdiğimizde kuşkusuz listenin başında bir zamanlar hepimizin favorisi olan, son yıllarda tahtını bir nebze Instagram’a kaptırmış gibi görülse de halen aktif bir şekilde kullanılan Facebook yer almaktadır. İyi ama, bir zamanlar hepimizin baş tacı olan bu Facebook’u kim kurdu? Facebook’un kurucusu olan kişi Mark Zuckerberg‘dir. Facebook’un ortaya çıkış hikayesi oldukça ilginçtir.

facebook'u kim icat etti

Facebook’u Kim Kurdu?

Facebook’u kim kurdu? – Facebook, Mark Zuckerberg tarafından 2003 yılında geliştirilmeye başlanmış ve ilk olarak 2004 yılında başta Harvard Üniversitesi olmak üzere birçok Amerikan Üniversitesinde öğrenim gören öğrencileri kendi aralarında iletişimini kuvvetlendirmek amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir. Halihazırda yakından tanıdığımız birçok internet sitesi ve mobil uygulamadan çok daha önce hayata geçirilen bir çalışmadır.

Yayına alındığı ilk günlerden itibaren öğrenciler arasında oldukça fazla ilgi gören Facebook, kısa sürede birçok yatırım alarak globalleşme yolunda önemli adımlar atmaya başladı. 2006 yılına gelinmesiyle birlikte E-Posta onay sistemi dahilinde tüm dünyanın kullanımına açıldı. Aradan geçen 16 yıllık sürede inanılmaz bir büyümeye imza atan Facebook, günümüzde dünyanın en büyük ve aktif sosyal medyalarından birisi olarak kullanılıyor.

Teknolojinin hızla ilerleyişi karşısında yılmayan sosyal medya devi, kendisini sürekli olarak yenilemiş ve kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak sistem içerisinde köklü değişiklikler yapmaktan çekinmemiştir.

Facebook’u Kim İcat Etti?

Facebook’u kim icat etti? – Facebook, Mark Zuckerberg tarafından hayata geçirilen, üniversite öğrencilerinin kendi aralarında iletişim kurabilecekleri bir sosyal ağ projesidir. Zaman içerisinde yatırımlar alan proje yayınlandığı tarihten 2 yıl sonra tüm dünyanın kullanımına açılarak günümüzdeki halini almıştır.

Projenin yapım aşamasında Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes isimli 3 arkadaşı sistemin hayata geçirilmesinde Mark Zuckerberg’e yardımcı olmuştur.

facebook’u kim icat etti, facebook’u kim bulmuştur, facebook kimin, facebook kim kurdu

Mark Zuckerberg Kimdir?

Facebook’u kim kurmuştur sorusunun yanıtı olan Mark Zuckerberg, kendi hayatı hakkında hazırlanmış bir filme dahi sahiptir. Hayatı birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine pek fazla ilginçliğe sahip değildir. Zeki bir öğrenci olan Mark, Harvard Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri bölümünü kazanmış çalışkan bir öğrencidir.

Üniversite döneminde arkadaşlarıyla birlikte geliştirmiş olduğu Facebook alt yapısını almış olduğu yatırımlar ile sürekli geliştirmiş ve günümüzün en zengin insanları arasına girmeyi başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün