Genel & YaşamNasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Ertelemekten Nasıl Kurtulurum?

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum?

Öncelikli olarak halledilmesi gereken belli başlı işleri sakince halletme ve daha sonrasında rahat bir kafayla aklımızdan geçenleri sırasıyla gerçekleştirebileceğimiz bir özgürlüğümüz bulunmasına rağmen “Erteleme” adı verilen bir sorun nedeniyle birçoğumuz bu sıralamanın dışına çıkmayı tercih ediyor. Sizler için hazırlamış olduğum bu içerik tam da bu konuya dikkat çekiyor. Eğer sizin de benim gibi bir erteleme probleminiz bulunuyor ise Ertelemekten nasıl kurtulurum sorusunu kendinize sık sık sorduğunuza eminim.

Öncelikle belirtmek isterim ki başlangıçta oldukça tatlı gelen bu problem ilerleyen süreçte bir hastalık haline gelebilir. Kronik bir hastalık haline gelmeden önce kendinize bir çeki düzen vermeli ve ertelemeyi kafanızda başlayarak bitirmelisiniz. Kronik olarak bir erteleme hastalığınız bulunması halinde bu hayatınızın birçok alanında sizi olumsuz etkileyecektir. Gerek iş gerekse özel hayatınızda başarılı olma hayaliniz büyük ihtimalle erteleme sorununuz nedeniyle suya düşecektir. Hayal kurmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu ve bu hayallerin gerçekleşmesi halinde yaşadığınız duygunun tarif edilemez oluşunu bir kere daha düşünerek bu konuyu ne kadar ciddiye almanız gerektiğini bir kere daha düşünebilirsiniz.

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum

Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum?

Erteleme alışkanlığından nasıl kurtulurum diyorsanız bunun için yapmanız gereken ilk ve en önemli şeylerden birisi bu alışkanlığınızı anlamanız olacaktır. Tembellik ile erteleme arasında oldukça ince sayılabilecek bir çizgi vardır. Her iki durumda da yapılması gereken iş son anda karşınıza çıkar ve erteleme yapmış bir kişinin tabiri caizse yetiştirme kaygısı nedeniyle paçası bir hayli tutuşacaktır. Fakat tembel bir kişi bu durum karşısında sakin ve aldırış etmez tavrını sürdürmeye devam edecektir.

Çoğu zaman erteleme problemi yaşayan kişiler detaylara fazlasıyla takılır ve tamamlamaya çalıştığı işi dört dörtlük olsun ister. Fakat burada önemli bir sorun vardır; bu işin dört dörtlük olması için yeterli olan sürenin çoğunu erteleyerek harcamıştır bile. Bu nedenle ertelemekten nasıl kurtulurum başlıklı bu içeriğimiz günümüz toplumunda çok sık karşılaştığımız bu ciddi problemi tüm detaylarıyla ele alıyor olacak.

Ertelemekten Kurtulmak

Ertelemekten Kurtulmak

Ertelemekten kurtulmak hayatınızda önemli değişiklikler yaşanmasına yol açabilir. Mesela, ertelemiş olduğunuz bir iş nedeniyle sizi ileriye taşıyacak bir fırsatı elinizle tepmiş olma ihtimaliniz ne kadar yüksek biliyor musunuz? Eğer yapmanız gereken bir iş varsa bunu yapın ya da bir şey yapmaya karar verdiyseniz bunun için hemen harekete geçin. Beklemek hayatınız boyunca size bir şey kazandırmayacaktır.

Elinizdeki zamanın ne kadar değerli olduğunu unutmayın ve yaşadığınız her anı mümkün olduğunca iyi değerlendirin. Zamanı yönetme konusunda kendinizi geliştirin ve gün içerisinde işlerinizi ertelemeyerek zamanında tamamlayın bu sayede kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Eğer bir işi vaktinde tamamlayamaz ya da ertelerseniz bu günün geri kalanında içten içe size bir rahatsızlık verecektir ve kendinize ayıracağınız vakitten alacağınız verimi düşürecektir. Ertelemekten nasıl kurtulurum diye düşünmeyi bırakıp ilk adımı atarak bu yazıya bir göz atmış olmak önemli bir ilerlemedir.

Ertelemekten Kurtulmanın Yolları

Ertelemekten Kurtulmanın Yolları

Ertelemekten kurtulmanın yolları denildiğinde öne sürülen oldukça farklı yöntemler bulunduğunu fark ettim. Fakat ertelemekten nasıl kurtulurum başlıklı bu yazımızı aslında yalnızca sizler için değil kendi erteleme problemimi de ortadan kaldırmak için hazırladım diyebilirim. Bu nedenle her zaman yapmış olduğum standart araştırma sürecimi biraz daha genişleterek daha derin ve geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirdim. Bu araştırmam sonucunda işe yarar ve etkileyici bulduğum bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim.

A Bakış Açını Değiştir

1-) Öncelikle, bir şeyleri ertelemiş olduğun için kendini cezalandırmaya bir son ver. Ne kadar stres altında olursan tamamlamaya çalıştığın bir işi tamamlamak o kadar zor olacaktır. Kendine asla kızma, hayatını yaşaman gerektiği gibi yaşa ve yapman gereken işlere odaklanmaktan kendini alı koyma. Unutma suçluluk ve pişmanlık duyguları fazlasıyla yorucudur.

2-) Yalnızca 15 dakika. Öncelikli olan ve tamamlanması gereken önemli işine 15 dakika ayır. Senin için önem arz öden bu işe ne kadar vakit ayırman gerektiğini düşünüp kendini perişan etmeye bir son ver. Başlangıç için kendini o işi yapmaya 15 dakika boyunca zorunlu olduğun konusunda ikna et. Bu sayede genele baktığında bu işin gözünü korkutmasını bir nebze aşmış olacaksın ve bunu fark ettiğinde 15 dakikadan çok daha uzun süredir o iş ile meşgul olduğunu göreceksin. Unutma gergin ve stres altında olduğunda birkaç dakikalık yalnızca nefes alıp verme egzersizi yapmak seni rahatlatmaya yetecektir.

3-) Bölmeye ne dersin? Ne alaka dediğini duyar gibiyim. Bölmeden kastım elbette matematik problemi değil işini belirli parçalara bölerek yapmaktan bahsediyorum. İşlerini küçük parçala böl. Bütün bir işi tek seferde tamamlamak yerine belirli parçalara böl ve küçük parçaları tamamlayarak bütüne ulaş.

4-) Zordan başlamak her zaman kötü bir seçim değildir. Evet, belki eğitim hayatımızda yeni bir konuyu öğrenirken hep kolay örnekler üzerinden ilerlemiş olabilirsiniz fakat konu bir işi tamamlamak olduğunda bu sıralamada bazı değişiklikle yapmaya ne dersin? Sabahları güzel bir kahvaltı ardından güne en zor işi yapmakla başla. Kahvaltı sonrasında bolca enerji sahibi olacaksın ve aradan en zor işi çıkarmak büyük bir rahatlama yaşamana sebep olacak. Bu sayede günün geri kalanında diğer işlerini rahatlıkla tamamlayabileceğinden şüphen olmasın.

5-) Kendi kendine konuş. Evet, deli olmadığını biliyorum sakin ol. Kendini motive edebilmek için kendi kendine yapacağın bir motivasyon konuşmasının kimseye bir zararı gelmez hem bu aramızda kalacak değil mi, kimse senin deli olduğunu düşünmeyecek. Motive olabilmek için kendinle bir konuşma yap. Bu sayede kendini sakinleştirebilir, odaklanma problemini çözebilir ve hedeflerine daha rahat ulaşabilirsin.

6-) Önceliğin kusursuzluk değil hedefi tamamlamak olsun. Bir işi kusursuz hayal etmek ve ilerleme kaydetmemek emin olun tamamlanmış bir işten daha kötüdür. Bu nedenle öncelikle kusursuz olanı değil tamamlanmış olanı hedefleyin.

7-) Şımarmaya hazır olun. Hayır, hayır çocukluk yapmaktan bahsetmiyorum. Gözünüzü korkutan ve ertelemenize sebep olan o işi tamamlamanız halinde kendinizi ödüllendirmekten bahsediyorum. İşi tamamlamak karşılığında kendinizi ödüllendirin, şımartın. Başlangıç olarak ertelemekten nasıl kurtulurum diye düşünmeye bir sorun ve bunu başarmanız halinde kendinize vereceğiniz bir ödül belirleyin.

Ertelemekten Vazgeçmek

B Dikkatinin Dağılmasına İzin Verme

1-) Nerede çalışmayı tercih ediyorsun? Çalışma alanının önemini biliyor musun? İşini büyük oranda tamamlama şansın olan bir alan belirle. Belirlemiş olduğun bu alan dikkat dağıtmayan, işe yarar bir çalışma alanı olsun. Unutma bu alan özel dizayn edilmiş bir ofis ya da oda olmak zorunda değil herhangi bir kütüphane ya da kafe dahi olabilir.

2-) Telefonun ile ne kadar vakit geçirdiğinin farkına varmalısın. Telefonun dikkat dağıtmasına izin verme. Ama ben telefonumdan ayrı kalamam diyorsan onu da işinin bir parçası haline getir. Bunun için notlarını tutacağın uygulamalar başta olmak üzere işine yarayacak uygulamaları akıllı telefonuna yüklemeyi unutma.

3-) İnternet köstek değil destek aracı olsun. Günümüzde insanlar internet üzerinde gereğinden fazla vakit geçirmektedir. İnternet işinize köstek olan bir araç değil destek olan bir araç olmalı. Bu konuda kendince gerekli önlemleri al.

4-) Müzik belki de aradığın ilaç olabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan tam anlamıyla sessizliğe bürünmüş bir ortamda çalışmaktan rahatsızlık duyabiliyor. Bunun en güzel çözümü söz içermeyen müzikler olsa da zihninin aşina olduğu sözlü müziklerde işini görebilir. Unutma yeni parçalar dinlersen zihnin o şarkıyı ilk defa duyduğu için sözlerine odaklanacaktır.

Ertelemekten Nasıl Vazgeçilir

Ertelemekten Nasıl Vazgeçilir?

Bana kalırsa kısa vadede ertelemekten vazgeçmek pek mümkün değildir. Bu nedenle ertelemekten nasıl vazgeçilir diye merak ediyorsanız bunun uzun vadede gerçekleşebileceğini belirtmek isterim. Uzun vadede erteleme probleminizi aşmanızı sağlayacak etkili bazı detaylar ise şunlar;

1-) Tamamlaman gereken tüm işlemlerin istisnasız bir şekilde kaydını tut. Oluşturacağınız bu liste içerisinde gerekirse tamamlanması yıllar sürecek işlere dahi yer ver. Fakat bu liste içerisinde sadece uzun vadede kendine verdiğin görevler olmasın günlük, haftalık hatta gerekirse saatlik olarak dahi yapman gereken işlere yer ver. Kısaca, hedefine ulaşmak için bir yapılacaklar listesi hazırla.

2-) Çalışmalarının teslimat zamanlarını gözden geçir. Bazı projeler için belirlemiş olabileceğin teslimat tarihleri olabilir. Bu gibi durumlarda belirlenmiş teslim tarihi olan çalışmaları öncelik sırasına göre listele.

3-) Zihnini gereksiz yoracak çalışma şartlarından kendini uzaklaştır. Eş zamanlı olarak yalnızca bir işe odaklan. Aynı anda iki işi birden yürütmek çok fazla başarı elde ettiğiniz yönünde bir yanılsama yaşamanıza neden olabilir. Bu tarz bir çalışma stili belirlemek çalışmanızdan alacağınız verimi düşüreceği gibi hızınızda da gözle görülür bir yavaşlamaya neden olacaktır. Bu nedenle eş zamanlı olarak tek bir işe odaklan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün