Genel & Yaşam

En İyi Polisiye Romanlar – 7 Harika Kitap

Gizemlerle dolu, devamlı olarak içinizde bir merak uyandıracak birbirinden ilginç cinayetlerin işlendiği romanlar, polisiye roman sevenlerin vazgeçilmezlerinden birisidir. Geçmişten günümüze hayatımıza girmiş olan ve birçok açıdan başarılar elde etmeyi başarmış polisiye romanlardan örneklere yer vereceğim bu yazımda umarım daha önce okumadığınız ve beğenerek okuyacağınız kitaplara yer verebilmişimdir. Toplamda 7 farklı kitaba yer vereceğim listemi umarım beğenirsiniz. Elbette en iyi polisiye romanlar listesini yapmak bana düşmez bu nedenle daha çok tavsiye polisiye romanlar listesi olarak bakmak daha doğru olacaktır. Bu nedenle en iyi 7 polisiye roman değil alt başlık olarak tavsiye olarak belirteceğim.

Listeye geçmeden önce belirtmek isterim ki kuşkusuz hemen hemen hepinizin bildiği bir seri olan Sherlock Holmes’e bu listede değinmeyeceğim. Bu listede daha çok okumamış olabileceğiniz kitaplara yer vermek istedim 🙂

En İyi Polisiye Romanlar

Kesinlikle Okumanız Gereken 7 Tavsiye Polisiye Roman

7. Trendeki Kız

Psikolojik Polisiye türünde olduğunu söyleyebileceğimiz kitap, polisiye romanları içerisinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz birçok unsuru barındırıyor. Katilin kim olduğunu öğrenebilmek için kitabı başından sonuna kadar eksiksiz bir şekilde okumalısınız. Paula Hawkins, okurlarla buluşturduğu Trendeki Kız isimli kitabını büyüleyici bir şekilde kaleme alarak bizlere sunuyor.

6. Kızıl Nehirler

 Bolca aksiyon, macera ve gerilimin yer aldığı polisiye türünde bu kitap aynı zamanda birçok korku unsurunu da barındırıyor. Basıldığı ilk günden bu yana 20’yi aşkın dile çevirisi yapılmış olan kitap hemen hemen tüm dünya tarafından okunuyor diyebiliriz. Oldukça hızlı bir şekilde gelişen bir olay serisine sahip olan Kızıl Nehirler, bir oturuşta bitirene kadar başından kalkmak istemeyeceğiniz polisiye romanlardan birisi.

5. Şah Mat

Konuları oldukça sürükleyici bir şekilde ele alan Şah Mat, roman içerisinde hangi karakterin ne yaptığı ve ne olduğu gibi birçok konuda kafanızı karıştırmayı başarıyor. Asıl suçluyu bulmaya çalıştığınız bambaşka bir dünyaya adım atmak için Şah Mat okuyabilirsiniz.

4. Sultanı Öldürmek

Ahmet Ümit tarafından 2012 yılında yayımlanan Sultanı Öldürmek, polisiye türünde kaleme alınan romanlar arasında en başarılı eserlerden birisi. Fatih Sultan Mehmet’in hayatı ve İstanbul’un Fethi’ne dayanan hikaye içeriğinde Ahmet Ümit, sürpriz sonlardan hoşlanan okurlar için bambaşka bir bakış açışına yer veriyor.

3. Melekler ve Şeytanlar

Dünya edebiyatında bilinen usta yazarlardan Dan Brown tarafından kaleme alınan Melekler ve Şeytanlar, 2000 yılında basılarak hayatımıza girmiştir. Seri içerisinde yer alan kitaplardan birisi olan bu kitap, aksiyon ve gizem tutkunlarının oldukça hoşuna gidecek. Bunun yanı sıra işlemiş olduğu hikâye içerisinde felsefe, fizik, din ve bilim gibi birçok konuya da değinen Brown, oluşturmuş olduğu karakter ile kurgu birbiriyle bütün halde hareket ediyor. Polisiye türünde ele alınan en iyi örneklerden birisi olduğu ise kuşkusuz.

2. Doğu Ekspresinde Cinayet

Polisiye roman edebiyatı denildiğinde akla gelen isimlerden birisi olan Agatha Christie’nin kaleme almış olduğu Doğu Ekspresinde Cinayet isimli kitabı dünyaca ünlü Sherlock Holmes’e benzeyen bir dedektifin hikayesine yer veriyor.

1. Da Vinci Şifresi

Dan Brown tarafından kaleme alınan ve en ünlü kitapları arasında gösterilen Da Vinci Şifresi, geçmişten günümüze sinemaya dahi uyarlanmıştır. New York Times ve Wall Street Journal gibi yayın organları tarafından paylaşılan bilgilere göre en çok satanlar listesinde yer almayı başaran kitap, Hristiyanlık dini ve tarihine ışık tutuyor diyebiliriz. Polisiye romanlar arasında en fazla ilgi çeken ve beğeni toplayan kitaplardan birisidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün