Genel & Yaşam

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları – 7 Harika Kitap

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları 2020

Okumayı seven kişilerin erişebileceği kişisel gelişim kitapları her geçen gün genişleyen arşiviyle büyümeye devam ediyor. Elbette binlerce kişisel gelişim kitabı arasından atlamamanız gereken bazı özel yapımlar ön plana çıkıyor. Bu listemde sizlere en iyi kişisel gelişim kitapları hangileridir, yorumum dahilinde paylaşacağım.

Bu listede yer alan kitaplar tamamen benim düşüncelerim ve araştırmalarım dahilinde sıralanmış olup global anlamda bir anket ya da araştırma ile belirlenmemiştir. Bunu belirtmek isterim herkesin görüşü ve okuduğu kitaptan çıkaracakları farklıdır ve bu bağlamda sıralamada farklılıklar yaşanması mümkündür. Ben bu listeyi başlangıç için 7 kitap olarak düşünmüş olsam da daha geniş tutma kararı alarak devamlı genişletme fikrine kapıldım. Bu nedenle sizlerde tavsiyelerinizi benimle paylaşabilir ve bu tavsiyelerinizi diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

Bu listeye halihazırda dahil edilmemiş kesinlikle okumaya değer kişisel gelişim kitapları olabilir. Hatta belkide bu listede yer alan kitaplardan daha iyi bile olabilirler. Fakat bu listedeki kitaplar bugüne kadar karşıma çıkmış ve ufakta olsa göz atma fırsatı bulduğum kitaplardan oluşuyor. Benim açımdan en iyi kişisel gelişim kitapları hangileridir ve başlangıç için hangileri okunmalıdır merak ediyorsanız bu liste tam size göre.

en iyi kişisel gelişim kitapları 2020

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları 2020

Toplum olarak okumakla pek aramız olduğunu söyleyemem. Üstelik okuyacağımız bu kitap bir kişisel gelişim kitabı ise bu oran dahada aşağılara düşmektedir. Bu yalnızca bizim ülkemiz için değil dünya genelinde bu alanda yazılmış kitaplara olan ilgi oldukça düşüktür. Fakat kişisel gelişim alanında kaleme alınmış kitaplara göz atmak ve okumak istemeye karar verdiyseniz sizin için bir liste derledim. Benim kişisel tecrübelerim ve incelemelerim dahilinde en iyi kişisel gelişim kitapları 2020 listesini sizlerle paylaşmak istedim.

Kişisel gelişim hakkında sizlerle bir bilgi paylaşmak istiyorum. Kişisel gelişimin en önemli adımlarından birisi düzenli olarak kitap okumaktır. Eğer okuyacağınız bu kitap bir Kişisel Gelişim Kitabı olursa bu sürecin daha iyi aşama kat etmesine yardımcı olacaktır.

en iyi kişisel gelişim kitapları tavsiye

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Tavsiye

En iyi kişisel gelişim kitapları tavsiye listemi oluştururken belirli bir sıralama yapmak yerine karışık olarak bir listeleme yapmayı uygun gördüm. Çünkü tamamen benim görüşlerim dahilinde oluşturulmuş bu liste profesyonel bir anket ya da araştırma neticesinde hazırlanmadığı için sıralamanın doğru olmayacağını düşündüm.

Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Aykut Oğut, kaleme aldığı bu kitapta kendi yaşanmışlıklarını örnek alarak bir insan istediği takdirde başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını bizlere sunuyor. Geçmişte tam 150 Kilo olduğundan bahseden Oğut, daha sonrasında 70 kiloya kadar düştüğünü bizlerle paylaşıyor. Evrenden Torpilim Var isimli bu kitapta ayrıca yazar hiç dil bilmemesine rağmen Amerika’ya gidişini ve orada seslendirme yapabilecek kadar İngilizce’sini geliştirmeyi başardığını anlatıyor. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir kitap arıyorsanız kesinlikle kitaplığınızda bu kitaba yer vermelisiniz.

evrenden torpilim var

Siz hiç 150 kilo oldunuz mu? Sizin hiç yabancı bir ülkede bavulunuzu kaybettiğiniz, sabahları mısır gevreğine bira döküp hayatta kalmaya çalıştığınız, günlerce tek kelime bile konuşmadığınız oldu mu? Dayak yedikten sonra girdiğiniz komadan bir gözünüzü kaybetmiş olarak çıkıp tekrar parklara döndüğünüz… Annenizi kaybettikten sonra hapiste yatarken babanızı kaybettiğiniz oldu mu? Benim oldu!

Peki ya sonra o yabancı ülkenin dilinde şakır şakır konuşup hatta seslendirme yönetmenliği bile yaptığınız… O ülkedeki filmlerde başrol oynadığınız… 70 kilo verip filinta gibi olduğunuz… Yeni ve mutlu bir hayat kurduğunuz… Elinizi attığınız her işi altın yumurtlayan tavuğa çevirdiğiniz… Her saniyenizi gülümseyerek geçirdiğiniz, hayatta istediğiniz her şeyi elde etmeye başladığınız oldu mu? Benim oldu! Nasıl mı? Gelin anlatayım… “İstemek olmanın yarısıdır!”

Aykut Oğuz – Evrenden Torpilim Var tanıtım bülteni.

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

İnsanların zeka seviyesini IQ testleri ile ölçmek sizce gelecekte başarabileceklerini belirleme konusunda yeterli bir ölçüt müdür? Eğer gerçekten bu şekilde olsaydı bazı yüksek IQ seviyesine sahip çocuklar ortalama bir IQ seviyesine sahip arkadaşlarına göre yaşamlarında daha başarısız oluyorlar?

Kişisel gelişim kitapları üzerine kaleme alınmış ve çığır açıcı bir niteliğe sahip olan Duygusal Zeka kitabı, Dr. Daniel Goleman tarafından kaleme alınmış olağanüstü bir yapım. Goleman, duygusal zekanın IQ seviyesinden çok daha önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Dr. Daniel’a göre duygusal zeka; dürtülerini frenleyebilme, başka insanların duygularını paylaşabilme gibi özelliklere sahip olma olarak görülüyor.

Duygusal Zeka - Daniel Goleman

Dr. Daniel Goleman, yapmış olduğu araştırmalarda elde ettiği bulgulara göre bireylerde duygusal zeka yoksunluğu, kişinin başta aile yaşamı olmak üzere mesleki anlamda başarılarına kadar, toplumsal anlamda tüm ilişkilerinden tutun da sağlığına kadar birçok noktada olumsuz sonuçlar doğurabildiğini kanıtlıyor. Ayrıca Goleman, duygusal zekanın doğuştan gelen bir özellik olmadığına da dikkat çekiyor. Çocukluğumuzda karşı karşıya kaldığımız duygusal dersler, hayatımız boyunca gerçekleştireceğimiz davranışların bir alt yapısını oluşturuyor.

İnsanlara hükmetmeye çalışırsan, zaten yenilmiş sayılırsın. Biz çatışmaları nasıl çözümleyebileceğimizi inceliyoruz, nasıl başlatacağımızı değil.”

Duygusal Zeka – Dr. Daniel Goleman

Üstün Başarı – Acar Baltaş

Gerçekten başarılı olmak için istemek yeterli midir? Hayatınızı etkileyen duygusal olaylar iş hayatınızı etkileyebilir mi? Günlük hayatınızda karşı karşıya kaldığınız başta bu problemler olmak üzere sıkça karşılaşılan sorunlara değinen Baltaş, bireylerin özlerine ulaşarak başarıya nasıl ulaşacaklarını tüm detaylarıyla ele alıyor.

  • Çalışmak istiyor fakat bir türlü kendini çalışırken bulamıyorsan,
  • Sıkıntı ve kaygıların nedeniyle dikkatini toplamakta zorlanıyorsan,
  • Yaklaşmakta olan sınavlar üzerinizde bir baskı oluşturuyorsa,
  • Öğrendiğin bilgileri hatırlamakta güçlük çekiyorsan,

Tüm bu sorunların cevabını Üstün Başarı kitabında bulabilirsin.

Üstün Başarı - Acar Baltaş

Endişe ve kuruntulardan kurtulamazsanız,oda içinde koşa bir yürüyüşe çıkarak nefes egzersizlerini yapın.

Üstün Başarı – Acar Baltaş

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Fiziksel olarak büyümesine rağmen, duygu ve yaşamış olduğu heyecan bakımından gelişemeyen & olgunlaşamayan bireylere yetişkin çocuk ismi verilir. Bir yetişkin çocuğun içerisinde, kendisinin dahi haberdar olmadığı, doldurmanın mümkün olmadığı bir boşluk bulunur. Yetişkin çocukların içindeki bu boşluk günlük hayatında sergilemiş olduğu davranışlara yansıyarak kendisini açığa çıkarır. Bireyler genellikle mutsuz olur ve bunu bir kişi ya da nesnelere bağlar.

Mutsuz olan bir birey içten içe “Bir tatile çıkabilsem (olay), patronum başarımı takdir etse (kişi), bir araba sahibi olabilsem (nesne), ne kadar mutlu olurum.” şeklinde düşünebilir. Fakat bir gün imkanların el vermesiyle birlikte bunların hepsini gerçekleştirse dahi mutluluğu çok uzun sürmeyecektir ve mutsuzluğuna neden olarak farklı nesne, olay ya da kişiler bulacaktr.

Savaşçı - Doğan Cüceloğlu

Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Kişisel gelişim kitapları okumaya başlamak için seçilebilecek en başarılı kitaplardan birisi olabilir. Kitabı açmanız ile sizi kendisine bağlayacak ve bir solukta okuyup bitirebileceğiniz bir kitap diyebilirim. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabı okurlarını sıkmadan, eğlenceli bir şekilde okuduklarında akıllarına kazınacak öğretici sözleri ve hikayeleriyle Ahmet Şerif İzgören tarafından kaleme alınmış oldukça sıcak & içten bir kitap.

Kim olduğunuzu, benliğinizi, alışkanlıklar, sevgi, iş, olumlu düşünceler, hayat, dinlemek, mücadele etmek, iyilik, ideal sahibi olmak, hırs, gülümsemeyi başarmak, değer vermek, karar alabilmek, doğallık, üretmek, anlamak, görünüş, inanç, iletişim, yurt & vatan sevgisi gibi birçok başlık altında değerlendirmeler & kısa hikayeler ile karşımıza çıkan bu kitap henüz fark edemediklerinizi fark etmeniz, üzüntü ve başarısızlıklarınızın temel kaynağını saptama, harekete geçmek için hazırda bekleyen içinizdeki duyguları uyandırmanın anahtarını sunuyor.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır - Ahmet Şerif İzgören

Üniversitelerde, okullarda önce dersleri alırsınız, sonra sınav olursunuz. Gerçek hayatta tam tersidir; önce sınav olursunuz sonra ders alırsınız.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Beden Dili – Joe Navarro

Emekli bir FBI ajanı olan Joe Navarro, kaleme aldığı bu kitapta 25 yıl süren kariyeri süresince elde ettiği deneyimlerinden yararlanarak vücut dilinin şifrelerini açığa çıkarmayı sağlıyor. Kitap yalın bir dil ile, insan vücudunu bölümlere ayırarak basit bir şekilde bütünü görmenizi sağlıyor. Kitapta beden dili ilgili bildiğiniz bazı konuların yanı sıra ilk kez duyacağınız bilgiler de bulunuyor.

Beden Dili - Joe Navarro

Konuşma esnasında ellerinizi göremedikleri takdirde insanlar size şüpheyle yaklaşabilir. Bu nedenle yüz yüze bir konuşma yaparken her zaman ellerinizi görünür bir yerde tutun.

Beden Dili – Joe Navarro

Eşitler Evi – Üstün Dökmen

Üstün Dökmen, kaleme aldığı bu kitapta aile ve iş yerinde baskıcı tavırları açıklığa kavuşturuyor. Tam adı “Eşitler Evi: Küçük Şeyler – 4” olan bu kitap bireylerin üzerine düşen sorumluluklara değiniyor. Ev içerisinde insan temel ölçüt olarak alınırsa, herkes birbirine eşit olursa eviniz bir eşitler evi olur.

Evin babası ya da annesi kendisini reis olarak görüyor ise eviniz bir esirler evine dönüşmüş demektir. Buradaki temel sorun esirler evini, eşitler evine çevirmektir. Üstün Dökmen, güncel örnekler vererek eşitler evini nasıl kurabileceğimizi bizlere anlatıyor.

Eşitler Evi - Üstün Dökmen

Çocukluğumda annemi gece gündüz dimdik ayakta duran sokak lambalarına benzetirdim.

Eşitler Evi – Üstün Dökmen

Kendi düşüncelerim ve görüşlerim dahilinde okumanız gereken 7 kişisel gelişim kitabı paylaşımımı burada sonlandırıyorum. Belirli aralıklarla bu listeyi güncelleyecek ve önerdiğim kitap sayısını 15-20’ye çıkartmayı düşünüyorum. Sizlerinde tavsiyelerine kulak asacağımı bilmenizi isterim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün