Genel & Yaşam

E-Posta Kim Buldu?

E-Posta Kim İcat Etti?

İlk olarak askeri ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak için tasarlanarak hayata geçirilen E-Posta sistemi, günümüzde teknoloji ve internet çağının bir vazgeçilmezi haline geldi. Peki, ilk e-posta ne zaman gönderildi? E Posta kim buldu? E Posta kim icat etti? İşte tüm bu sorulara yanıt vermek için sizlere bu kısa yazıyı hazırladım.

E-Mail kim buldu sorusunun cevabı 1971 yılına kadar uzanmaktadır. Ray Tomlinson ile başlayan e-posta çılgınlığı, günümüze kadar giderek daha popüler bir hal almıştır. Bir bilgisayar mühendisi olan Ray’in ABD hükumeti adına geliştirmiş olduğu bu sistemin geçmişi hakkında neler biliyoruz?

e posta kim icat etti

E-Posta Kim İcat Etti?

E Posta kim icat etti? E Posta kim buldu? Günümüzün en önemli haberleşme teknolojilerinden birisi olan E Posta kim bulmuştur? Birçoğunuzun bu sorunun cevabını merak ettiğini biliyorum. Hayatımıza E-Posta kavramının girmesini sağlayan kişiyi ve hayatını kısaca anlatacağım.

E-Posta, bir bilgisayar mühendisi olan Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında ABD hükumeti Savunma Bakanlığı adına geliştirilmiş bir programın içerisinde yer alıyordu. Başlangıçta SNDMSG adı verilen bu uygulamanın geliştiricisi Tomlinson, proje içerisinde yer alan kullanıcıların kendi arasında bir mesajlaşma sistemine sahip olmasını istiyordu.

İlk hayata geçirildiğinde yerel bir bilgisayar üzerinden çalışan sistem, yalnızca o bilgisayarı kullanan kullanıcıların diğer kullanıcıya not bırakması mantığı ile çalışıyordu. İlerleyen süreçte Ray uygulamada bazı geliştirmeler yaptı. Bu geliştirmeler sonucunda mesajlaşma sistemi program içerisinde yer alan diğer bilgisayarlar ile günümüzde “E-Posta” olarak tabir ettiğimiz mesaj gönderim ve alım işlemini sağlamayı başardı.

Tarihe geçmiş ve başarıyla gönderilmiş ilk E-Posta geliştiricisi Ray tarafından gerçekleştirilmiştir. Ray geliştirmiş olduğu bu sistemde @ işaretini kişileri ayırt edebilmek amacıyla kullanmıştı. Tarihte gönderilen ilk E-Posta içerisinde yer alan mesaj ise şu şekildeydi; QWERTYUIOP. Evet, klavyenizin en üst sırasında yer alan tuşlar. 🙂

E Posta kim buldu sorusunun yanıtı ve hayatımıza e-posta kavramını sokan kişinin hikayesi kısaca bu şekilde. Tarihte ilk e-posta servisleri internetin keşfinden çok daha öncesinde hayata geçirilmişti. 1970’li yıllarda ARPANET üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.

E-Posta Yaygınlaşma Süreci

90’lı yılların başında e-mail kullanım oranları kritik bir seviyeye ulaşmayı başarmıştı. WWW yani internetin doğuşunun ardından e-posta kullanıcılar için ulaşılabilir ve eşi benzeri olmayan bir uygulama oldu. America Online ve Delphi şirketleri kullanıcılara e-posta hizmetlerini çevrimiçi olarak sunmaya başladı.

E-Posta servislerinin halka sunulmasıyla birlikte insanlar kendi aralarında iletişim kurmak için çok daha hızlı ve basit bir yönteme sahip olmuşlardı. Bu e-posta servislerine olan ilginin hızla artmasının arkasında yatan en temel özellikti. Başta Eudora olmak üzere geliştirilen e-posta programları, mesajların daha rahat ve zahmetsiz bir şekilde okunabilmesini sağlıyordu. Bu süreçte mesajların daha düzenli bir şekilde görüntülenmesi ve yönetilebilmesi için geliştirilen programlar hızla artış gösterdi.

Bu hızlı yükselişin ardından günümüzde birçoğumuzun yakından tanıdığı, dünya devi bazı şirketler (Microsoft, Google ve Yahoo gibi) ücretsiz olarak sunmuş oldukları e-mail hizmetini duyurdu. Sohbet ve videolu görüşme programlarının geliştirilmiş olması ve oldukça yaygın bir kullanıma sahip olması E-Posta hiçbir zaman popülaritesini kaybetmedi ve günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün