Nedir & Ne Anlama Geliyor

Download ve Upload Hızı Nedir?

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı

Eğer sizde bir internet kullanıcısı iseniz oldukça sık karşınıza çıkan bu iki terimi az çok biliyor olsanız da detaylarını araştırmayı merak etmiş olabilirsiniz. Download ve Upload hızı nedir? Bu iki internet bağlantınızla ilgili hız terimini tüm detaylarıyla ele alacak ve açıklayacağız.

Dijital çağın hızla geliştiği ve büyüdüğü günümüzde hemen hemen her teknolojik alet internet erişimine sahip duruma geldi. Gün içerisinde milyarlarca insan internete giriş yapıyor, sosyal medya ve internet siteleri üzerinde birçok ziyaret gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca dijital çağın gelişimini yakalamak bazen mümkün olmayabiliyor. Günümüz dijital çağında birçok kullanıcıyı yakından ilgilendiren Download nedir ve Upload nedir sorularını yanıtlayalım.

Siz de internet hızı ölçme işleminizi speedcheck platformundan hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Download ve Upload Nedir?

Download ve Upload terimleri günümüz internet çağında oldukça önemli bir yere sahip olan ve birçok kişinin detaylarını merak ettiği ve hangi hızın ideal olduğunu düşündüğü bir çevrimiçi veri aktarım hızımızı ifade eden hız terimidir. Gelin detaylarına bir göz atalım;

Download Nedir Ne İşe Yarar?

Download kısaca veri indirme eylemi olarak tanımlanabilir. Cihazlarınıza (bilgisayar, tablet, telefon vs.) indirmek istediğiniz herhangi bir dosya, film, müzik ya da diğer veriler Download yani indirme eylemi olarak tanımlanır. Bu verilerin cihazınıza kayıt edilme aşamasında ise devreye Download Hızı girer. Peki tam olarak Download Hızı Nedir?

İndirme işlemleriniz sırasında indirmek istediğiniz veri ya da herhangi bir dosyayı barındıran taraftan ilgili dosyayı ne kadar hızlı alabileceğinizi tarif eder Download Hızı. Yani bir nevi veri aktarım hızınız olarak söylenebilir. İnternet bağlantınızın kalitesi oldukça yüksek dahi olsa indirme hızınız yavaş ise bir filmi indirmeniz saatler sürebilir.

İndirme hızı internet servis sağlayıcıları tarafından “Mbps” olarak belirtilir. Kullanmakta olduğunuz internet hizmetinizin hızına bağlı olarak anlık veri alım hızınızda bu sayede belirlenir. 8 Mbps bir internet bağlantısına sahipseniz saniyede ortalama 800 KB’lık bir veri alabilirsiniz. Kabaca her 1Mbps internet hızı için 100 Kb/S bir indirme hızınız var diyebiliriz.

Download Hızı Kaç Olmalı

Download Hızı Kaç Olmalı?

Muhtemelen hepiniz bu sorunun cevabını fazlasıyla merak ediyorsunuz. Download Hızı kaç olmalı konusuna gelmeden önce internet hizmetinizi nasıl kullandığınız ve nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemek gerekir.

8 Mbps Download Hızı ile Neler Yapılabilir?

8 Mbps indirme hızına sahip bir kullanıcı interneti tek başına kullandığı takdirde aslında hemen hemen her şeyi yapabilecektir.

 • Sosyal Medya: 8 Mbps indirme hızı dahilinde sosyal medya hesaplarınızda rahatlıkla gezinti sağlayabilir, fotoğraf ya da videoları görüntülemekte genellikle sorun yaşamazsınız.
 • Haber & Sörf: 8 Mbps indirme hızı dahilinde internet sitelerinde gezinti yaparken herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca rahatlıkla internet haberlerine göz atabilirsiniz.
 • Film & Dizi: 8 Mbps indirme hızı ile aynı zamanda farklı bir kullanıcı interneti kullanmıyor ise HD kaliteye kadar video, film ve dizilere göz atabilirsiniz. Fakat eş zamanlı olarak birisi sosyal medyada gezinti sağlarsa ara ara donmalar yaşanabilir.

15 Mbps Download Hızı ile Neler Yapılabilir?

15 Mbps indirme hızına sahip bir internet ağı birkaç kullanıcının eş zamanlı kullanımına uygundur.

 • Sosyal Medya: 15 Mbps indirme hızı dahilinde sosyal medya hesaplarınızda rahatlıkla gezinti sağlayabilir, fotoğraf ya da videoları görüntülemekte hiçbir sorun yaşanmayacaktır.
 • Haber & Sörf: 15 Mbps indirme hızı dahilinde internet sitelerinde gezinti yaparken herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca rahatlıkla internet haberlerine göz atabilirsiniz.
 • Film & Dizi: 15 Mbps indirme hızı ile eş zamanlı olarak HD kalitede film izleyebilir ve diğer işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

24 Mbps Download Hızı ile Neler Yapılabilir?

24 Mbps indirme hızına sahip bir internet ağı birkaç kullanıcının eş zamanlı kullanımına uygundur.

 • Sosyal Medya: 24 Mbps indirme hızı dahilinde sosyal medya hesaplarınızda rahatlıkla gezinti sağlayabilir, fotoğraf ya da videoları görüntülemekte hiçbir sorun yaşanmayacaktır.
 • Haber & Sörf: 24 Mbps indirme hızı dahilinde internet sitelerinde gezinti yaparken herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca rahatlıkla internet haberlerine göz atabilirsiniz.
 • Film & Dizi: 24 Mbps indirme hızı ile eş zamanlı olarak Full HD & Ultra HD olarak adlandırılan film ve dizi içeriklerini izleyebilirsiniz. Ultra HD izlemeler dışında eş zamanlı olarak diğer işlemlerinizi de rahatlıkla yapabilirsiniz.

50 Mbps Download Hızı ile Neler Yapılabilir?

50 Mbps indirme hızına sahip bir internet ağı birkaç kullanıcının eş zamanlı kullanımına uygundur.

 • Sosyal Medya: 50 Mbps indirme hızı dahilinde sosyal medya hesaplarınızda rahatlıkla gezinti sağlayabilir, fotoğraf ya da videoları görüntülemekte hiçbir sorun yaşanmayacaktır.
 • Haber & Sörf: 50 Mbps indirme hızı dahilinde internet sitelerinde gezinti yaparken herhangi bir problem yaşamazsınız. Ayrıca rahatlıkla internet haberlerine göz atabilirsiniz.
 • Film & Dizi: 50 Mbps indirme hızı ile dilediğiniz film & dizi veya belgeseli maksimum kalitede görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda diğer tüm video, sosyal medya ve gezinti işlemlerinizi de eş zamanlı olarak yapabilirsiniz herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.
Film İzlemek için İnternet Hızı Hızı Ne Olmalı?

Film, dizi ve belgesel izlemek için 8 Mbps internet hızı yeterli gelmektedir. Fakat bahsi geçen internet hızı yalnızca standart ve bazı HD içerikler için geçerlidir. Eğer Full HD veya 4K Ultra HD televizyon üzerinden film gibi içerikleri izlemek istiyorsanız minimum 24-25 Mbps bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Hemen üst tarafta yer verdiğim başlığa ve altında yapmış olduğum değerlendirmelere bir göz atabilirsiniz.

Upload Nedir Ne İşe Yarar?

Herhangi bir cihaz üzerinden dijital ortama gerçekleştireceğiniz yüklemelere yani göndermelere upload adı verilmektedir. Peki bu ne anlama geliyor? Upload Hızı; bilgisayar, tablet veya telefon gibi cihazlarınız üzerinden sosyal medya veya diğer internet sitelerine bir dosya ya da veri yüklemek & göndermek istediğiniz durumlarda bu veri akışını ne kadar hızlı gerçekleştirdiğinizi ifade etmekte. Upload hızı nedir diye merak edenler için bu kısa açıklama yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Download işlemlerinde olduğu gibi upload işlemleri de internet servis sağlayıcıları tarafından sınırlandırılmaktadır. Maalesef ülkemizde bu rakamlar komik denecek kadar düşüktür. Servis sağlayıcıları kampanyalarında upload hızından çoğu zaman bahsetmez ya da detay kısmında küçük puntolar ile gizlemeyi tercih eder. Ülkemizde hizmet veren internet servis sağlayıcıları arasında Superonline firması fiber hizmetlerinde 5 Mbps upload hızı tanımlamaktadır. Diğer firmalar ise genellikle 2 veya 3 Mbps gibi değerler vermektedir. Bu hız standart bir internet kullanıcısı için yeterli gelmektedir fakat büyük ölçekli bir dosyayı internete yüklemek isterseniz bir hayli uzun süreceğini söyleyebilirim.

Upload Hızı Kaç Olmalı?

Upload hızı standart bir internet kullanıcısının sosyal medya hesaplarına fotoğraf ve video yükleme işlemleri dışında pek karşısına çıkmayacaktır. Bu nedenle hali hazırda servis sağlayıcıları tarafından verilen bu trajikomik rakamların farkında olmamış olabilirsiniz. İndirme hızlarında olduğu gibi eğer profesyonelseniz ihtiyaçlarınız doğrultusunda özel hizmetler almanız gerekebilir. Bunun için oldukça yüksek paralar ödemeniz gerekebilir. Turk.NET şu anda özel alt yapı hizmetlerinde evlere en uygun fiyat sunan firma diyebilirim. Bunun yanı sıra Turkcell’in Superbox hizmetine de bir göz atabilirsiniz.

Upload Hızını Nasıl Yükseltebilirim?

Maalesef, internet paketiniz içerisinde size sunulan Upload hızını artırma gibi bir şansınız bulunmuyor. Upload hızı nasıl arttırılır aramasıyla buraya gelen kişilere sevindirici bir haber vermek istesem de henüz ülkemizde bu soruna karşı atılan bir adım ya da sevindirici bir haber bulunmuyor.

Bunun için upload hızı yüksek paketleri tercih etmeniz gerekebilir. Bu paketlerin ücretleri ise gözünüzü korkutmaya yetecek kadar yüksek olduğunu söylesem sanırım yanlış olmaz. Ayrıca yüksek bir upload hızı için fiber altyapıya sahip olmanız gerektiğini söyleyebilirim zira standart bakır kablolar üzerinden yüksek hızda gönderim sağlamak servis sağlayıcıları için ekstra yük ve masraf anlamına geldiği için çoğunlukla izin vermiyorlar.

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?

İnternet üzerinde bolca vakit geçiriyor, Netflix vb. platformlar üzerinde devamlı film ve dizi içeriklerine göz atıyor ve bunları da dev ekran, Full veya Ultra HD 4K televizyonlarınız üzerinden yapıyorsanız vay halinize (şaka şaka)…

İdeal internet hızı diye genel bir hız belirtmek bana kalırsa doğru bir paylaşım olmaz. Kişilerin ihtiyaçları ve kullanım alışkanlıkları oldukça esnek ve değişkendir. Bu nedenle A kişisine 5 Mbps bir bağlantı hızı dahi yeterli olabilirken B kişisine 50 Mbps yetersiz gelebilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı doğru olarak belirlemeli, buna bağlı olarak kendi ideal internet hızı ne kadar olmalı sorunuza kendiniz cevap vermelisiniz. Alt tarafta sizler için paylaşacağım listede anlık olarak hangi işlemin ne kadarlık bir internet bağlantısına ihtiyaç duyacağı tamamen kendi tahminlerim ve deneyimlerim neticesinde paylaşacağım. Siz bu işlemlerden aynı anda hangilerini yapacağınızı göz önünde bulundurarak bir ideal hız belirlemelisiniz.

NOT: Hepsini yapacağım diye düşünerek tüm hızları toplamayın. Film izlerken aynı anda gazetede okuyorsanız örneğin film için belirttiğim hız ile gazeteyi toplayın. Ama film izlerken ben sadece film izlerim diyorsanız o hız yeterlidir.

 • 480p Video Kalitesi – 6 Mbps
 • 720p Video Kalitesi – 15 Mbps
 • 1080p Video Kalitesi – 25 Mbps
 • 4K Ultra HD Video Kalitesi – 25 Mbps
 • Haber & Gazete & İnternet Gezintisi – 5 Mbps
 • Sosyal Medya – 5 Mbps

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün