İnternet & Sosyal Medya

Domain Alım Satımı Nasıl Yapılır?

İnternete ve internet ile bağlantılı teknolojilere hayatında yer vermeyen insan neredeyse kalmadı. Özellikle son birkaç aydır içerisinde yer aldığımız pandemi koşulları nedeniyle daha önce hayatında internete daha kısıtlı yer veren kişiler dahi internet üzerinden çalışmak zorunda kaldılar ve bir şekilde internet ile temaslarını çoğalttılar. 

İnternete yönelik talebin bu kadar çok olması da özellikle iş hayatının yeni ve geleneksel iş yaşamından bambaşka bir düzene geçeceğini kolaylıkla ön görmemizi sağlıyor. 

Elbette ki bugüne kadar internetin kendi kuralları ve burada oluşan pazarın kendi yarattığı istihdamları vardı. Ancak Coronavirus şartları nedeniyle insanların birbirleri ile temaslarını minimuma indirmeye başlamasıyla artık internetin insan hayatındaki öneminin eskiye nazaran daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. 

Bu noktada internete bu kadar yoğun bir talep olması nedeniyle internet üzerinden para kazanmak isteyenler için alternatif yöntemler oluşmuştur. Bugün pek çok farklı yöntemi olan internet üzerinden para kazanmanın tam anlamıyla reel iş dünyasındaki alım satım ticaretinin sanal ortam halinden bahsetmek istiyoruz. İngilizce adıyla “domain flipping” yani Türkçe tabir etmemiz gerekirse domain ticareti denilebilir. Yani kısaca internet alan adlarını ucuz fiyatlardan alarak pahalıya satma işlemi. 

Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığından ve yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım. 

Domain ticareti ile nasıl para kazanılır? 

Öncelikle kafasında internet alan adları alım satımı yaparak nasıl para kazanılacağına dair net bir fikri olmayanlar için bir açıklama yaparak yazımıza başlayalım. 

Bilindiği üzere; domain bir internet sitesine ulaşmak için tarayıcının arama çubuğuna girilen adresidir. Aslına bakılırsa internet sitelerinin kimlik bilgileri denilebilir. 

Peki, domainler ne açıdan önemlidir? Yani, onları değerli kılan nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere özellikle kurumsal işletmelerin internet varlıklarının olmazsa olmaz olduğu bir gerçektir. Bir kurumsal firmanın internet üzerindeki varlığını da ya firmasının adıyla yapması gerekmektedir. 

Bunun yanı sıra günümüzde internet üzerinden e-ticaret şeklinde iş yapmak isteyen pek çok işletme bulunmaktadır. Haliyle bütün varlıklarını internet üzerinden kurmak isteyen bu şirketlerin de her şeyden önce kimlik bilgileri olan domain adlarını iyi seçmeleri gerekmektedir. 

İnternette bir kişi tarafından kullanılan bir domainin başkası tarafından da kullanılması mümkün değildir. Dolayısıyla bir kişi için çok değerli olan bir domaini satın alırsanız kendi fırsatınızı yaratmış olursunuz. O domaine talep gösteren kişinin size ulaşmasını sağlayarak makul bir ücret ile bu domaini satabileceğinizi söylemeniz neticesinde ticari bir işlem gerçekleşecektir. 

İşte basit olarak bahsettiğimiz bu domain alım satım işlemini tek iş olarak dahi yapan insanlar var. Reel piyasadaki emlak veya araba alım satımına benzer bir mantıkla ilerleyen bu işlemin kar marjı ise doğru yatırım şekilleriyle hem emlak hem de araç alım satımından çok daha yüksek seviyelere erişebilmektedir. 

Zira bugüne kadar bu şekilde bir domaine verilen en yüksek ücret 872 milyon dolar oldu. Satılan domain ismi ise cars.com adresiydi. 

Peki, domainleri bu kadar değerli yapan şey ne? 

Aslına bakılırsa domainleri bu kadar değerli yapan nokta, o domaini kullanmak isteyen kişilerin ona olan ihtiyaçlarıdır. 

Bunu bir örnek ile açıklayalım. 

Örneğin; büyük yatırımlar yaparak kırtasiye ihtiyaçlarının giderildiği bir e-ticaret işletmesi kurdunuz. Yapacağınız iş tamamen internet üzerinden yürüyeceği için insanların sizi tanıması noktasında sitenizin alan adının ne olduğu oldukça önemlidir. Nitekim kırtasiye malzemelerinin alınıp satıldığı bir internet sitesinin alan adı içerisinde kırtasiye sözcüğünün geçmesi beklenir ve bu isimle siteye girecek kişiler sitenin ne ile ilgili olduğunu doğrudan anlamış olurlar. Oysa kırtasiye malzemelerinin alınıp satıldığı bir alan adının örneğin; ahmet.com gibi bir alan adı olması ilgili firma için müşteriler nezdinde iyi bir izlenimin oluşamaması neticesini doğuracaktır. 

Dolayısıyla kırtasiye malzemelerinin alım satımını yapacak firma için kırtasiye.com alan adı oldukça kıymetlidir. Zira internetteki en popüler uzantı olan .com uzantısı da bu çapta bir firmanın ilk olarak tercih edeceği uzantıdır. 

Siz de öncesinden bu alan adının böyle bir potansiyel taşıdığını fark ederek bunu satın alıp beklettiyseniz ve detaylarını aşağıda belirteceğim şekilde bu domainin satılık olduğunun ilanını doğru şekilde duyurabilirseniz bu firma sizinle iletişime geçer ve bu domain için belli bir fiyat üzerinden anlaşma sağlayabilirsiniz. Domaini uygun fiyattan almayı başarırsanız ortalama bir domain satış ücreti yıllık 10$ civarıdır. 

Ancak elbette ki bugün dünya üzerinde milyarlarca farklı internet sitesinin kurulduğu göz önünde bulundurulursa pek çok domainin satın alındığı akıllara gelebilir. 

Bu noktada domainlerin teknik bir özelliğinden daha bahsetmek gerekecektir. 

Domain nasıl satın alınır? 

Elbette domainin neden değerli olduğunu öğrendikten sonra bir domainin nasıl satın alındığı ile ilgili de kısa bir bilgilendirme yapmak gerekecektir. 

Domainler bu alanda profesyonel olarak işlem yürüten şirketler tarafından satışa çıkarılmaktadır. Bir domaini bu şirketler üzerinden satın aldıktan sonra bu domain ilgili kişinin adına tescillenir ve o domain ile ilgili bütün haklar bu kişi tarafından kullanılmaya başlanır. 

Domainler satın alınan kişi tarafından sonsuza kadar kullanılamaz. Bu alan adlarının kullanımı sınırlı süre çerçevesinde satın alan kişiye tanınır. Genellikle alan adları 1 yıllık bir süre ile satın alınmaktadır. 

Bazı durumlarda alan adlarını satın alan kişiler aradan 1 yıl geçtikten sonra alan adının tescilini uzatmayı ihmal edebilmektedir. Dolayısıyla çok değerli alan adları da bu şekilde boşa düşebilmektedir. 

Bu tip alan adlarının takibi yapıldığında emin olun ki çok değerli alan adlarının ucuz bir şekilde alınabilmesi mümkündür. Elbette alınması düşünülen alan adı için domain sorgulama işlemi yapılması da bir diğer zorunluluktur. Nitekim bir domain boştaysa onun satın alınması mümkündür. 

Bu noktada domain satın almak isteyen kişinin domainin değerini iyi kestirebilmesi ve iyi bir fiyatlandırma yapabilmesi gerekmektedir. Bu noktada da ilk etapta yardım alınabilecek bazı araçlar vardır. 

Bir alan adının değeri nasıl anlaşılır?

Öncelikle bu işe acemi olarak başlayan kişilerin belli bir müddet işlem gerçekleştire gerçekleştire artık bir domainin değerinin ne kadar olduğunu anlayabilmesi oldukça olağandır. Ancak ilk etapta elbette bir domainin değerinin ne olabileceğini anlamakta zorluk çekebilirsiniz. 

Bu noktada sizlere namebio sitesini önerebilirim. Bu sitede domainlerin fiyatlarını görebilmeniz mümkündür. Dilediğiniz bütün domainlerin fiyatlarına buradan erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yine namebio tarafından üretilmiş olan bir Android ve iOS oyunu “The Domain Game” ile de domain fiyatı tahmin etme noktasında pratik yapabilirsiniz. Bu oyunda doğru tahmin edilen her bir domain adı için puan kazanılmakta yanlış tahmin edilen için ise puan kaybedilmektedir. Bu oyunu oynayarak da domainlerin fiyatlandırmaları noktasında deneyim kazanabilirsiniz. 

Ayrıca satın almayı düşündüğünüz domainin geçmişini araştırmanızda da fayda vardır. Zira bir domain ne kadar eskiyse o kadar değerlidir diyerek hiç sorgulamadan satın aldığınız bir alan adı sizi sıkıntıya sokabilir. 

Bu noktada yararlanabileceğiniz bazı kaynaklar şunlardır: 

  • Webarchive: Sitenin alan adı ile arama yapıldığında o sitede daha önce yayınlanmış içeriklere erişilebilecek bir platformdur. Buradan satın almayı düşündüğünüz domain üzerinden geçmişte yapılan yayınlar muhakkak kontrol edilmelidir. 
  • Ahrefs: Özellikle satın almayı düşündüğünüz domainin SEO açısından ne kadar uygun olduğunun kontrol edilebileceği bir araçtır. Bu domaine yönlendirme yapan çok fazla spam link veya zararlı link varsa bunlar satın alma işleminden önce muhakkak kontrol edilmelidir. Zira bir sitenin çok fazla spam linkinin olması Google gözünde sitenin değerini ciddi ölçüde düşürmektedir. 
  • Who.is: Bir alan adının kimin adına kayıtlı olduğunun kontrol edilebileceği platformdur. Elbette ki burada ilgili eğer bilgilerinin paylaşılmasını kabul ettiyse iletişim bilgisi ve ilgilinin adı soyadı paylaşılır. Domain ticareti yaparak para kazanmak isteyenlere muhakkak iletişim bilgilerini Who.is ile paylaşmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede sizden domaini satın almak isteyenler who.is üzerinde yaptıkları kontrol sonrasında domainin sizin olduğunu anlayabilirler. 

Bunların yanı sıra domain ticareti yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da elinizin altında bulunan domainlerin satılık olduğunu doğru platformlarda ilan edebilmektir. 

Her şeyden önce bunu yapmak için alan adında bu alan adının satılık olduğuna dair bir ilan yayınlayabilirsiniz. Alan adını satın alma ile ilgilenen kişilerin size ulaşması için bir mail adresi veya farklı bir iletişim kanalını siteye ekleyebilirsiniz. 

İsterseniz domain alım satımı yapılabilen webmaster platformlarında da alan adınızın satılık olduğuna dair ilanlar verebilirsiniz. 

Sonuç 

Gerçekten domain alım satım işi ilk bakışta iştah kabartan bir iş gibi görünebilir. Ancak bu işi yaparken her işte olduğu gibi bu işte de yoğun emek gerektiğini gözden kaçırmayın. Zira karlı bir domaini uygun bir fiyattan bulmak gerçekten çok yoğun uğraşlar gerektirebilir. 

Ancak gerekli tecrübe elde edildikten sonra kar marjının oldukça yüksek olduğu bir ticaret şeklidir domain alım satımı yapmak. Ama yine de kısa yoldan köşeyi dönmek olarak düşünülmemelidir. Nitekim böyle düşünen pek çok kişi bu işlemi gerçekleştirme adına ticarete başlamış ve ne yazık ki hüsran ile karşılaşmıştır. 

Bu nedenle belli bir noktaya gelene kadar bu işe gerekli özeni göstermek ve püf noktalarını iyi kavramak gerekmektedir. 

Hiçbir iş emeksiz kazanç sağlamaz ve bahsettiğimiz domain ticareti de kesinlikle bu tip işlerden biridir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün