Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Çözümü Nedir?

Zaman zaman internete erişmenize engel olan bazı hatalar meydana gelebilir. Geçtiğimiz günlerde yaşamış olduğum bir sorunu nasıl çözdüğümü sizlerle paylaşmak istedim. Karşılaştığım hata şu şekilde; DNS sunucusu yanıt vermiyor. Biraz araştırdığımda internete bağlanmak isteyen kişilerin en sık karşılaştığı hatalardan birisi olduğunu öğrendim bu nedenle sizlerle çözümünü açıklayıcı ve basit bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Öncelikle suçu kendinizde aramadan önce alternatif internet sitelerine giriş yapmayı denemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu hatanın kaynağı sizin internet bağlantınız olabileceği gibi bağlanmak istediğiniz internet sitesinden kaynaklı bir sorunda olabilir. Sizinle paylaşacağım hata sebepleri neticesinde yaşamış olduğunuz hatayı kolayca çözecek ve internet gezintinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Ayrıca DNS sunucusu yanıt vermiyor win10 gibi aramalar yapan arkadaşlar, bu hatayı işletim sisteminizde aramanıza gerek yok çünkü genel bir problem olması nedeniyle tüm işletim sistemlerinde yaşanabilmekte.

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor

Bir cihaz internet bağlantısı sırasında çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak internet bağlantısını gerçekleştiremeyebilir. Dünya genelinde birçok kişinin karşılaşmış olduğu hata ise DNS Hatası olarak bilinmektedir.

DNS Hatası; bilgisayarınızın yapılandırması doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olsa dahi meydana gelebilir. Bu sorun Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi işletim sistemleri fark etmeksizin meydana gelebilir. DNS hatasıyla karşılaşılması cihazınızın internete erişim sağlayamadığı senaryolarda karşılaşılır. Bu gibi durumlarda en sık karşılaşacağınız hata mesajı ise “DNS sunucusu yanıt vermiyor” şeklinde olacaktır.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor; internet üzerinde herhangi bir internet sitesini ziyaret etmek istediğiniz esnada karşılaşma ihtimaliniz olan bir hatadır. Bu hatayla karşılaştığınızda öncelikli olarak gerçekleştirmeniz gereken eylem internet bağlantınızı kontrol etmek olmalı. Eğer internet bağlantınız sorunsuz görünüyorsa aşağıda paylaşacağım hata kaynağı ve çözümlerine bir göz atabilirsiniz.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Çözümü

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmanın ardından bu hataya sebep olabilecek nedenleri listeleyerek, hatayı nasıl giderebileceğinizi açıklamaya çalıştım.

Sistemin Hatayı Bularak Onarmasını Sağlayın

Hataya neyin sebep olduğunu anlamakta güçlük çekiyorsanız sorunu sistemin tanımlayarak çözmesini sağlayabilirsiniz. Basit ve hızlı bir çözüm yoludur. Zaman zaman işe yaramaktadır.
 • Başlat menüsüne tıklayarak arama çubuğuna “Denetim Masası” yazınız. Arama sonucunda karşımıza çıkan “Denetim Masası” isimli seçeneği çalıştırınız.
 • Denetim masası penceresi üzerinde yer alan “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayınız. Açılacak yeni pencerede “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneğine basınız.
 • Açılacak sayfada yer alan “Sorunları Gider” seçeneğine tıklayarak sistemin sorunu tanımlaması ve kendi kendine çözmeye çalışmasını bekliyoruz.
 • Eğer bu işlem sonucunda bağlantı probleminiz devam ediyorsa diğer çözüm yollarına göz atınız.

DNS Ayarlarınız Bu Hataya Neden Olabilir

Sorunun temel kaynağı DNS yapılandırmanız olabilir. Bunu kontrol etmek için aşağıda yer alan sıralamayı takip ederek bağlantınızı tekrar test ediniz.
 • İlk çözüm yönteminde nasıl giriş yapacağınızı anlatmış olduğum “Ağ ve Paylaşım Merkezi” sayfasına giriş yapınız.
 • İlgili sayfada “Bağlantılar” yazısı yanında yer alan internet bağlantınızın adına tıklayın.
 • Açılan yeni pencerede sol altta yer alan “Özellikler” butonuna tıklayın.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” başlığını seçerek sağ altta yer alan “Özellikler” butonuna tıklayın.
 • Alt tarafta yer alan DNS ile ilgili kutucuklardan hangisinin seçili olduğunu kontrol edin. Buna bağlı olarak iki farklı işlem denemenizi isteyeceğim.
 • Bir; eğer birinci kutucuk yani “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneği işaretli ise ikinci kutucuğu işaretleyiniz. İkinci kutucuğu işaretlemeniz ile birlikte hemen altında yer alan alan aktif olacaktır. Bu alana 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girişini sağlayınız. (Tıkla ve Gör) Daha sonrasında “Tamam” butonlarına basarak pencereleri kapatınız.
 • İki; eğer ikinci kutucuk yani “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneği işaretli ise birinci kutucuğu işaretleyiniz. Daha sonrasında “Tamam” butonlarına basarak pencereleri kapatınız.
 • İlgili işlemi denemeniz ardından internete girmeyi tekrar deneyiniz. Sorun devam ediyorsa alternatif çözüm yollarına göz atmaya devam ediniz.

özel dns sunucusu nasıl tanımlanır

Belki de Sorun Hiç Sizde Olmadı?

Sorunun kaynağının modeminiz olabileceğini söylesem? İnternet servis sağlayıcınızı arayarak internete erişim sağlamakta sorun yaşadığınızı belirtin. Günümüzde hemen hemen her servis sağlayıcısı uzaktan modem arayüzüne erişim sağlayarak müdahale gerçekleştirebiliyor.

Hataya sebep olabilecek bir diğer neden ise virüs programınız olabilir. Sorunun virüs programından kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için korumayı geçici olarak durdurmayı deneyin. Zaman zaman hatalı algılamalar nedeniyle sizi korumak adına bağlantıya izin vermeyebiliyor.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Windows 10

Yukarıda anlatmış olduğum çözüm yöntemlerine rağmen sorununuz halen devam ediyorsa son olarak DNS önbellek temizlemesi yapabilirsiniz. DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası windows 10 kullanıcıları başta olmak üzere diğer sürümleri kullanan kişilerde bu adımları takip edebilir.

 • Başlat menüsüne basarak “cmd” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Sizi siyah bir pencere karşılayacaktır bu bilgisayarınızın komut sayfasıdır. İlgili alana “ipconfig /flushdns” komutunu yazarak “Enter” tuşuna basınız. Tırnak işaretleri dahil değildir.

Yukarıda paylaşmış olduğum çözüm yollarından mutlaka birisi yaşamış olduğunuz DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası için bir çözüm olacaktır. DNS sunucusu yanıt vermiyor 2019 için güncel tüm yöntemler bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün