Nasıl Yapılır & Merak EdiyorumWeb - Webmaster

cPanel ile Yedek Alma – Resimli Anlatım

cPanel Yedek Almak

cPanel kullanıcıları için hazırlamış olduğum bu rehber yazımda yedek alma konusunda aklınıza takılan tüm detayları ele alacak ve cPanel yedek alma resimli olarak nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım. Birçok hosting (barındırma) firması düzenli olarak site yedeklerini alıyor olsa da gerek sunucu gerekse sizin yapacağınız işlemler sonucunda yaşanabilecek veri kayıpları & problemlerin önüne geçmek için kendiniz bir yedek almanız faydalı olacaktır.

İlerleyen süreçte yaşanacak bir problem ardından cPanel üzerinden otomatik olarak oluşturup indireceğiniz yedeklere geri dönüş sağlamak alternatif çözüm yöntemleri ile karşılaştırdığınızda adeta bir çocuk oyuncağı olacaktır. Bu nedenle elimizde böyle gelişmiş bir imkan varken değerlendirmemek sanırım yapacağımız en büyük hata olacaktır. İyi ama ben nasıl yedek alacağımı bilmiyorum diyorsanız kesinlikle canınızı sıkmanızı gerektiren bir durum yok. Çünkü, yedek alma işlemi yalnızca birkaç buton ile yapabileceğiniz hiçbir teknik bilgiye gerek duymayan bir işlem. cPanel ile yedek alma işlemi adeta bir çocuk oyuncağı diyebilirim.

cPanel Yedek Almak

cPanel Yedek Almak

cPanel yedek almak için kullanıcılara alternatif bazı seçenekler sunuyor. Bu seçenekler kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda daha pratik ve sorunsuz çalışma yürütebilmesi için geliştirilmiş özellikler. Elbette detaylı bir işlem yapacak kadar profesyonel değilseniz bu detaylar sizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor diyebilirim. Herhangi bir kullanıcının cPanel ve yedek kelimelerinden beklentisi standart bir cPanel ile yedek alma işlemi olmalıdır.

cPanel yedek alma resimli olarak anlatıma geçmeden önce merak edenler ve az çok tecrübem var hızlıca yönlendirme yapsan yeterli diyenler için yapılacak işlemleri madde madde yazmak istiyorum.

  1. Öncelikle cPanel adresinize nereden erişim sağlayacağınızı ya da kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız yapacağınız ilk iş hosting hizmeti aldığınız firma paneline girmek olmalı.
  2. Hizmet aldığınız firma paneli içerisinde “Hosting ya da Ürünlerim” gibi bir başlığı bularak hosting hizmetinizi seçmek ikinci adım olacak.
  3. cPanel’e Bağlan ya da cPanel Giriş gibi bir cümleyi bulun ve buna tıklayın. Bu buton otomatik olarak cPanel sayfanıza giriş yapacaktır.
  4. Yedekleme Sihirbazı ya da Full Backup yazısını gördüğünüz butona tıklayın.
  5. Sol tarafta yer alacak Back Up yazılı mavi butona tıklayın.
  6. Tam ya da Kısmi yedekleme arasından seçiminizi yapın. Ben Tam Yedekleme ile anlatıma devam ediyorum. (Benzer, Kısmi yedekleme hakkında detayları yazının devamında anlatacağım)
  7. Herhangi bir düzenleme yapmadan “Yedek Oluştur” yazılı mavi butona tıklayın.
  8. Sunucu yedekleme talimatınızı aldı ve kısa sürede yedeğinizi size sunacak. Sayfayı kapatmayın ve 1 dakika kadar sonra (genellikle) sayfayı yenileyin ve yedeğinizin indirilebilir olduğunu göreceksiniz.

Bu adımları takip ederek cPanel full yedek alma işlemini yapmış oldunuz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı birde resimli olarak görmek isterseniz yazıya devam edebilirsiniz. Ayrıca ayrı ayrı mail & mysql (veritabanı) gibi yedekleri nasıl alacağınızı da yazımın devamında ele alacağım.

cPanel Full Yedek

cPanel full yedek alma işlemi için neler yapmanız gerektiğini tam anlamıyla bilmiyor veya aklınıza takılan noktalar bulunuyorsa sizin için alt tarafta paylaştığım resimli anlatımı takip ederek kolaylıkla siteniz & sitelerinizin yedeğini alabilirsiniz.

Adım 1 – Ürün & Hizmet Sayfasına Erişim

Hosting hizmetinizi aldığınız firma kullanıcı paneline giriş yapmalı ve Ürün & Hizmetler sayfasını açmalısınız. Daha sonrasında listelenen ürünleriniz arasından yedeğini almak istediğiniz sitenizin sağında bulunan “Yönet” veya benzeri butona tıklamalısınız.

cPanel ile yedek alma resimli anlatım
Hizmet Sayfasına Erişim – Adım 1

Adım 2 – cPanel Giriş

Hizmet yönetim sayfasına erişmeniz ile birlikte (firmadan firmaya altta gösterilen alanda farklılık olabilir) cPanel’e Gir ya da benzeri bir kelime & cümle içeren butonu bulun ve tıklayın. Bu buton doğrudan cPanel sayfasına giriş işlemini yapacaktır.

cpanel yedek alma resimli
cPanel Sayfasına Giriş – Adım 2

Adım 3 – Yedekleme Sihirbazı

cPanel yönetim panelinin açılmasıyla birlikte çoğu zaman yerini değiştirmediğiniz takdirde ilk bölümde yer alacak “Yedekleme Sihirbazı” ya da İngilizce kullanıyorsanız “Backup Wizard” şeklinde görünecek butona tıklayınız. (Yanındaki simgeden rahatlıkla bulabilirsiniz.)

cpanel yedek alma resimli anlatım
Yedekleme Sihirbazına Erişim – Adım 3

Adım 4 – Back Up, Yedekleme Sayfasına Erişim

Karşımıza 2 seçenek sunulacak. Bunlardan birisi “Back Up” yani yedekleme ve Geri Yükle butonları. Biz yedek almak istediğimiz için “Back Up” butonuna tıklıyoruz.

cPanel ile yedek alma resimli
Back Up Sayfasına Erişim – Adım 4

Adım 5 – Tam Yedekleme

cPanel ile yedek alma resimli anlatım yazımın bu bölümünde cPanel full yedek alma işlemini anlattığım için bu adımda “Tam Yedekleme” butonuna basarak devam ediyoruz.

cpanel ile yedek alma
Tam Yedekleme Seçimi – Adım 5

Adım 6 – Yedek Oluştur

Bu aşamada karşımıza çıkan alanlarda herhangi bir müdahale yapmamıza gerek yok. Doğrudan “Yedek Oluştur” butonuna basarak yedek alma işlemini başlatıyoruz. Butona basmamız ardından bizi yedekleme işleminin sıraya alındığına dair bir bilgilendirme sayfası karşılayacak. Bu bilgilendirme sayfasında “Geri Dön” butonuna tıklıyoruz ve sonraki adıma geçiyoruz.

cpanel yedek nasıl alınır
Yedek Oluştur – Adım 6

Adım 7 – Yedeklemeyi Bekle ve İndir

İndirilebilir Yedekler: başlığı altında karşımıza çıkacak son yedekleme işlemimiz halen işleniyor ve yedekleme sürüyor ise 1. görselde göreceğiniz üzere sağında “inprogress” şeklinde bir uyarı yer alacaktı. Eğer bu uyarıyı görüyorsanız ortalama 1 dakika kadar bekledikten sonra F5 tuşu ya da tarayıcınızda yer alan sayfayı yenileme tuşu ile sayfayı yenileyin. Muhtemelen yedekleme tamamlanmış olacak ve 2. görselde göründüğü gibi olacaktır. Yedek dosyanızın ismine tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Yedeklemenin Tamamlanmasını Bekle ve İndir – Adım 7

Tebrikler, cPanel full yedek alma işlemini başarıyla tamamladınız. Aklınıza takılan bir nokta varsa çekinmeden sormak için yorum alanı başta olmak üzere tüm iletişim kanallarımı kullanabilirsiniz. Ayrıca cPanel ile yedek alma resimli anlatım yazıma yalnızca veritabanı ve mail yedeklerini almak isteyenler için bu aşamadan sonra devam ediyor olacağım.

cPanel Veritabanı Yedek Alma

cPanel veritabanı yedek alma işlemi için oluşturmuş olduğum resimli anlatımın ilk 4 adımı cPanel full yedek anlatımı ile aynı olması nedeniyle bu adımları atlayarak anlatıma devam edeceğim. Bu yüzden ilk 4 adımı üst taraftan takip edebilir ve devamında buraya bakarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Adım 5* – Kısmi Yedekleme Seçimi

Kısmi bir yedekleme işlemi gerçekleştireceğimiz için “Kısmi Yedeklemeyi Seç” başlığı altında yer alan “MySQL Veritabanları” seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede hosting hizmetimizde oluşturmuş olduğumuz veritabanlarının listesine erişim imkanı sağlayacağız.

cpanel veritabanı yedek alma
Kısmi Yedekleme ile Veritabanı – Adım 5*

Adım 6* – Veritabanı Seçimi

cPanel veritabanı yedek alma işleminin son aşamasında listelenen veritabanları arasından indirmek istediğimiz veritabanını seçmek kalıyor. Seçimimizi tıklayarak gerçekleştireceğiz. Üzerine tıkladığımız veritabanı otomatik olarak inmeye başlayacaktır.

cpanel mysql yedek alma
MySQL Veritabanı Seçimi ve İndirme – Adım 6*

cPanel mysql yedek alma işlemi ile ilgili kafanıza takılan bir nokta olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Bu adımları takip ederek veritabanınızı güvenli bir şekilde depolayabilir ve olası veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün