Genel & Yaşam

Blog Kelimesi Nasıl Ortaya Çıktı

Blog Kelimesini Kim Buldu

Blog kelimesi nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz? Peki, ilk blogu kim buldu? Blog kavramı hayatımıza nasıl girdi? Blogu kim icat etti? Eğer ki blog sayfalarını takip ediyor ya da bir blog sahibiyseniz şuna eminim ki bir an için bile olsa hayatınızın bir bölümünde durup bu sorunun cevabını düşünmüşsünüzdür. Gerçekten nereden çıktı bu kelime?

Blog kelimesinin kökeni nereden geliyor? Bu kelime ile ilgili merak ettiğiniz birçok detayı bu kısa yazımda sizlerle paylaşacağım. Bizzat kendi merakımı gidermek için gerçekleştirdiğim araştırma sonucunda elde ettiğim verileri derleyerek sizlerle paylaşıyorum. Blog kelimesini kim buldu işte o merak ettiğiniz sorunun cevabı hemen altta yer alan başlığın altında sizleri bekliyor…

blog kelimesini kim buldu

Blog Kelimesini Kim Buldu

Blog kelimesini kim buldu? Blog kelimesi “weblog” kelimesinden türetilerek hayatımıza dahil olmuş terimlerden birisidir. 1997 yılında bir Amerikan vatandaşı olan Jorn Barger isimli kişi blog kavramının hayatımıza girmesine neden olmuştur. Başlangıçta “log the web” yani “web günlüğü” kavramını tanımlamak amacıyla kullanılmış bir terimdir.

Aradan iki yıl geçmesinin ardından 1999 yılına gelindiğinde Peter, hayatımıza henüz yeni girmiş olan “weblog” teriminde ufak bir düzenleme yaparak “we blog” kavramını ortaya atmıştır. Yani başlangıçta “web log” kelimelerinin birleşiminden hayatımıza girmiş olan kavram artık “we blog” olarak anılmaya başlanmıştır.

“We Blog” kavramı içerisinde fazlalık olarak görülen “We” zaman içerisinde insanlar tarafından giderek daha az kullanılmaya başlanmış ve günümüzde de sıkça duyduğumuz son hali olan “Blog” şeklini almıştır. Kısaca blogu kim buldu ve blog kelimesinin kökeni hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştım.

ilk blogu kim buldu

İlk Blogu Kim Buldu

İlk blogu kim buldu? Bir önceki başlıkta da belirtmiş olduğum gibi blog kavramını hayatımıza “Jorn Barger” isimli bir Amerikan vatandaşı katmıştır. Bu Amerikan vatandaşını daha yakından tanımak isterseniz Jorn Barger kimdir gelin daha yakından bir göz atalım.

Jorn Barger Kimdir?

Jorn, 1953 yılında hayata gözlerini açmış bir Amerikalıdır. Yellow Springs’te doğan Barger, 1990’lı yıllara gelindiğinde farklı konularda Usenet haber gruplarına içerikler göndermiştir. Bu gruplarda yayınlamış olduğu yazılar sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran isim, kaleme aldığı yeni yazıları artık kendi internet sitesi üzerinden paylaşmaya karar vermiştir.

Yazılarını kendi sitesinde yayınlamaya karar veren Jorn Barger kendi tabiriyle “weblog” olarak tanımladığı sayfasında siyasi, teknoloji ve internet kültürü hakkında içeriklere yer vermiştir. Bu kategorilerin yanı sıra kitaplar, yapay zeka gibi ilgi çekici birçok konuda yazılar hazırlamış ve okurlarıyla paylaşmıştır.

Jorn, kurmuş olduğu bu blog sayfasına “Robot Wisdom” yani “Robot Bilgeliği” ismini vermiştir. Zaman içerisinde entelektüel bir okuyucu kitlesi oluşan blog, bir dergi halini almıştır. Geçmişten günümüze bir dergi olmanın da ötesine geçmeyi başaran blog sayfaları kendi içinde birçok alt türe ayrılmıştır. Bu türlerden bazıları şunlardır;

Kişisel Bloglar

Kişisel bloglar, kurucularının belirli konular hakkında düşünce ve yazılarını paylaştıkları web siteleridir. Blog türleri arasında en yaygın kullanıma sahip olan türdür.

Kurumsal Bloglar

Zaman içerisinde popülerliğini arttıran bloglar, işletmeler içinde bir ticari pazarlama stratejisi olarak görülmeye başladı. Kendi imajlarını daha iyi yansıtabilme ve geliştirmek amacıyla kurumsal bloglar açan şirketler ürün ve hizmetleri hakkında tanıtımlar gerçekleştirdi.

Belirli Bir Konuda Bloglar

Belirli bir kişi ya da şirkete yönelik paylaşımlardan uzaklaşmayı başaran, kendine has bir kültür & içeriğe sahip blog sayfalarıdır. Bunlara en güzel örnekler; yemek pişirme, film inceleme, ayakkabı, seyahat, evcil hayvan bakımı gibi konularda hayata geçirilmiş blog sitelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün