Nedir & Ne Anlama Geliyor

Bitcoin Nedir ? Bitcoin Nasıl Alınır ? BTC

BitcoinMerhaba arkadaşlar sizlerle bu yazımda Bitcoin hakkında merak ettiklerinizi paylaşacak, detaylı bir anlatımın ve bilgilendirmenin yapıldığı alıntı yapmış olduğum sayfanın bağlantısını paylaşacağım. Sizlere kısa bir özet geçerek bilgilendireceğim, daha detaylı bir şekilde Bitcoin ve diğer para birimleri hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin nedir ? Bitcoin, sanal ortam aracılığıyla ortaya çıkarılmış ve elektronik ortam içerisinde elde edebileceğiniz bir dijital para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı olmaksızın faaliyet gösteren, bir kurum, kuruluş veyahut kişinin kontrolü çerçevesinde olmayan bağımsız bir para birimidir. Bitcoin, Türk Lirası, Dolar veya Euro tarzında banknotlara çevrilerek basımı gerçekleştirilen bir para çeşidi değildir. Yüksek donanıma sahip bilgisayarlar ve yazılımlar aracılığıyla insanlar, iş yerleri tarafından oluşturulmaktadır.

Bitcoin, kripto para olarak adlandırılan son yılların en popüler kelime grubunun ilk ve en popüler örneğidir.

Peki, Bitcoin Nedir, Normal Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin, elektronik ortamlar üzerinden gerçekleştirilen alışverişler ve para transferleri sırasında kullanılabilir. Bu özelliği ele alındığında dijital ortamda kullanıma açık olan yerel para birimleri gibi (Türk Lirası, Euro, Dolar vs.) nitelendirmek yanlış olmaz. Fakat, bazı açılardan yerel para birimlerine benzer olmasına rağmen Bitcoin’in en önemli farkı, standart para birimlerinden sıyrılarak onu farklı kılan şey ise herhangi bir merkeze bağlı olmayışıdır. Bitcoin ağı hiçbir kurum, kuruluş ya da kişi tarafından kontrol edilememektedir. Bu durum birçok kişiyi rahatlatacak bir öneme sahiptir. Herhangi bir banka gelip Bitcoin hesabınızda yer alan paraya karışamaz veya el koyamaz.

Peki, Bitcoin’i kim oluşturdu merak etmiş miydiniz? Satoshi Nakamoto ismiyle tanınan bir yazılım geliştiricisi, matematiksek kanıtlara dayanan bir elektronik ödeme sistemi fikrini ortaya atarak Bitcoin’in ilk sinyalini vermiştir. Satoshi’nin aklında yer alan temel fikir, hiçbir merkez veya otoritenin baskısı altında kalmadan, tamamen bağımsız bir para birimi oluşturmaktı. Çok düşük işlem ücretine dayanan ve anlık olarak dünyanın dört bir yanına para transferi gerçekleştirilebilen bir para birimi oluşturmaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün