Genel & Yaşam

Bir WordPress Sitesi Nasıl Optimize Edilir?

İnternet ve internet teknolojileri hayatımızın her alanında gün geçtikçe daha fazla yer edinmeye başladı. Bugün her sektör için halihazırda bir elindeki pazarın yanı sıra bir de internet pazarı var. Dolayısıyla amacı kar elde etmek olsun veya olmasın her kuruluşun bir internet sitesine ihtiyacı olduğu artık herkesin kabul ettiği bir gerçek.

Ancak kabul edileceği üzere bir internet sitesini sadece kurmak başarılı olmak için yetmiyor. Bu internet sitesini görünür kılmak ve insanların tercih ettiği bir platform haline getirmeden kurulacak olan bir internet sitesi işlevini tam olarak yerine getiremeyecektir.

Bir internet sitesinin görünür kılınması için birtakım optimizasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu noktada WordPress siteler, kurucularına ciddi esneklik sağlamaktadır.

Bu yazımızda WordPress siteler için yapılması gereken optimizasyon işlemlerinden bahsedeceğiz.

1. Site Teması

Bir WordPress sitesi yaparken ilk olarak uygun bir tema seçilmelidir. WordPress, tema çeşitliliği olarak kullanıcılarına çok farklı binlerce tema seçeneği sunmaktadır. İnternet sitesini kurarken doğru temayı seçmek çok önemlidir. Zira, bir internet sitesinin teması site hızı üzerinde doğrudan etkilidir.

Bununla birlikte son zamanlarda mobil telefon ve tabletler üzerinden de yoğun bir şekilde internet sitesi ziyaretinin arttığını görüyoruz. Bu nedenle WordPress siteye ait temayı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da seçilen temanın mobil telefon ve tablet için uyumlu olmasıdır. WordPress’te bu tip temalara responsive (duyarlı) tema ismi verilmektedir. Seçeceğiniz temanın kesinlikle bu özellikte bir tema olması gerekmektedir.

2. Doğru WordPress hostingini seçmelisiniz

WordPress site kuracak kişilerin bu sitelerini barındırdıkları hosting firmasının da WordPress siteye uyumlu özellik göstermesi gerekmektedir. Günümüzde pek çok firma bu özelliği gösteren hizmetler sunsa da hız ve destek açısından en iyisini seçmeniz sitenin performansını arttıracaktır.

Bu nedenle WordPress sitenizin hosting hizmetini hostinger.web.tr/WordPress-hosting gibi alanında öncü ve sadece WordPress siteler için özel hizmeti bulunan bir firmadan almanız sitenizin kalitesini arttıracaktır.

3. Eklentiler

WordPress’i rakiplerinin önüne geçiren en önemli özelliklerinden biri siteyi kurmak isteyen kişiler için sunmuş olduğu birbirinden farklı özellikler sunan eklentileridir. Gerçekten WordPress eklentileri ile sitenizde çok farklı işlevleri pratik bir şekilde çözebilirsiniz.

Ancak WordPress sitenize kurduğunuz eklentilerin ihtiyacınızdan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira çok fazla eklenti kurulması sitenin hızında gözle görülür yavaşlamalara sebep olacaktır. Sitede gereğinden daha fazla kurulan eklentilerden kullanmadıklarınızı kesinlikle kaldırmalısınız.

Bunun yanı sıra sitede yer alan eklentilerin güncel sürüm olmaları gerekmektedir. Sürümü geçmiş bir eklentinin sitede çalışmaya devam etmesi güvenlik açıklarına sebep olabilir. Bunun yanı sıra güncel olmayan bir eklenti aynı zamanda sitede hatalar oluşturabilmektedir.

4. Yapılandırma Ayarları

WordPress sitenizi kurduktan sonra pek çok kişinin gözünden kaçan ancak sitenin fonksiyonlarına göre düzenlenmesi gereken detay bir düzenleme vardır. Bu düzenleme sitenin link yapısını uygun hale getirmektir.

WordPress sitenizi kurduğunuz ilk anda sitenin linkleri ornek.com/?p=387 tarzında olabilir. Bu ayarın düzeltilmesi sitenin görünürlüğünü arttıracak bir başka etkendir.

WordPress panelinizde kalıcı bağlantılar kısmından sitenizin ilgili sayfalarına göre link düzenlemesini yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda örnek olarak verdiğimiz linki ornek.com/hakkimizda şeklinde düzelterek bu işlemi sitede var olan tüm sayfalara uygulamalısınız.

4. Siteye gelen yorumları mutlaka denetlemelisiniz.

WordPress sitenizi kurduktan sonra içerik eklemeye başlayacaksınız. Eklediğiniz bu içeriklere yorum gelmesi içeriğin etkileşimi açısından önemlidir. Ancak ne yazık ki içeriğinize gelen her yorum sizi memnun etmeyecektir.

İnternette spam yorum olarak bilinen ve botlar tarafından yazılan yorumlar neredeyse tüm sitelere gönderilmektedir. Bu tip yorumların sitenizde yer alması sitenin prestijini düşürücü bir etkendir. Dolayısıyla sitenize gelen tüm yorumları kontrol etmeli ve spam yorumları asla yayına almamalısınız.

Bu noktada WordPress siteler için en temel eklentilerden biri olan Akismet eklentisini mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

5. WordPress sitenizin site haritası mutlaka sitenin veri tabanında yer almalıdır.

Site haritası (sitemap), internet sitesinin bütün linklerinin yer aldığı .xml uzantılı bir dosyadır. Site haritası, veri tabanında yer alan bir internet sitesinin Google ve diğer arama motorlarında görünürlüğünün artması daha kolay olmaktadır. Zira, siteye gelen arama motoru botları sitenin bütün linklerini tek bir dosya halinde görmekte ve doğrudan bu site haritası sayesinde indeksleme yapmaktadırlar.

Site haritası dosyasını WordPress’te oluşturmak için Google XML Sitemaps eklentisi kullanılabilmektedir. Bu eklenti ile pratik bir şekilde site haritanızı oluşturabilir ve bu haritaya gerekmesi halinde müdahale edebilirsiniz. Eklentiyi https://tr.WordPress.org/plugins/google-sitemap-generator/ linkinden indirebilirsiniz.

6. Siteye yükleyeceğiniz medya dosyalarına dikkat edin.

WordPress sitenize yüklemek istediğiniz medya dosyalarını mümkün mertebe sıkıştırarak yüklemelisiniz. Fotoğraflarda kalitenin düşmediği ancak boyutun daha küçük olduğu PNG formatını tercih ederseniz site hızınızı yüklediğiniz medya dosyalarının ardından çok fazla kaybetmezsiniz.

Bununla birlikte sitenize asla ve asla doğrudan video yüklemeyin. Bugün pek çok internet sitesinin tercih ettiği yöntem YouTube üzerinden yükledikleri videoları yönlendirmektir. Bu hem YouTube’dan link almanızı sağlayacak hem de sitenizin veri tabanını video ile doldurmanızı engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün