Nasıl Yapılır & Merak Ediyorum

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde her geçen yıl bizlerin karşısına son yüzyılın en büyük teknolojisi olarak tanıtılan onlarca telefon modeliyle gelen telefon üreticilerinin dahi henüz aşmayı başaramadığı bir problem bulunuyor, BATARYALAR. Günümüzde birçok telefon üreticisi yeni nesil amiral gemileri başta olmak üzere tüm cihazlarında Lityum İyon piller kullanmaya özen gösteriyor. Bu piller geleneksel olarak karşımıza çıkan alışılmış pillere göre çok daha hızlı doldurulabilirken aynı zamanda çok daha uzun ömürlü olmalarıyla tanınırlar. Son yıllarda Apple’ın yapmış olduğu pil ömrünün belirli seviye altına inmesiyle sistem performansını kıstığına dair açıklama ardından birçok firma bunu destekleyen benzer açıklamalarda bulunurken bazılarıysa böyle bir şey yapmadıklarını söyledi. Peki, batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler neler biliyor musunuz?

Cep telefonunuzun batarya ömrünü mümkün olduğunca uzun tutabilmeniz için dikkat edebileceğiniz bazı püf noktalar yer alıyor. Bunlara elinizden geldiğince dikkat etmeniz ilerleyen süreçte çevrenizdeki insanların aynı cihazda %80 batarya performansı alırken sizin halen %95’e yakın bir performans almanızı sağlayacaktır. Telefon pil ömrünü uzatma için yapabileceğiniz işlemler oldukça basit, yalnızca biraz dikkatli olun yeter. Bu yazım sizlerle pil ömrünü uzatma yolları paylaşırken aynı zamanda telefon pil ömrünü azaltan şeyler hakkında da bilgiler sunacağım.

telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Cep telefonları kuşkusuz günümüzde hemen hemen herkesin yanında taşıdığı küçük ve kullanışlı iletişim araçlarıdır. Fakat bu teknolojik aletler çalışabilmek için belirli bir enerjiye ihtiyaç duyar. Gerekli enerji içlerinde yer alan bataryalar sayesinde sağlanır. Pil ömrünü uzatmak tamamen kullanıcının elinde olan bir şeydir.

Devamlı Güncel Olmak Her Zaman İşe Yarar

Günümüzde birçok telefon üreticisi devamlı olarak cep telefonlarına güncellemeler göndermektedir. Birçoğunuz neden bu kadar sık güncelleme geldiğine anlam dahi veremez. Devamlı bir kurulum ve indirme işlemi yapmanız gerektiği için üreticilere kızıyor dahi olabilirsiniz. Fakat, birçok cep telefonu üreticisi göndermiş olduğu güncellemede pil kullanımını minimize edecek önemli yenilikler gerçekleştirir. Performansı arttırmaya yarayan ve pil kullanımını azaltmayı sağlayan her türlü yazılımsal güncelleme bu şekilde gönderilir. Bu nedenle devamlı olarak güncel olmak bataryanız için en sağlıklı çözümdür.

Ortam Sıcaklığının Önemi

Cep telefonlarınız genellikle standart bir oda sıcaklığında kullanılmak üzere tasarlanır. Bu sıcaklık değerleri dışına çıkıldığında cihazınız içerisinde yer alan piller çoğu zaman istenilen performansı sunamayacak ve kendisine zarar verecektir. Cihazınız için en ideal çalışma ortam sıcaklığı 16 ile 22 derece aralığıdır. Elbette bu aralıkta olmanız zorunlu değil. 0 ila 35 derece aralığı oda sıcaklığı olarak kabul edilir ve bu aralıkta cihazınızı kullanırken bir sorun yaşamazsınız.

Telefon Kullanılmayacaksa Tam Şarj Etmeyin

Eğer telefonunuzu bir süre (1 gün ya da birkaç saat değil, 1 hafta ve üzeri) kullanılmayacaksa tam şarj yaparak onu muhafaza etmeyi denemeyin. Cep telefonunuzu ortalama %50-60 değerleri arasında bir şarj seviyesinde bırakarak depolamanız en ideal aralıktır. Şarjınız %0 olduğu bir zamanda uzun bir süre telefonunuzu saklamayı denerseniz ilerleyen süreçte telefonunuzun bataryası bir daha şarj olmayabilir. Aynı şekilde tam şarj konumda bırakırsanız telefonunuzun bataryası zaman içerisinde kayba uğrayarak performans düşüşü yaşayacaktır.

Düşük Güç ve Tasarruf Modları

Telefonunuzun pil ömrünü uzatabilmek adına geliştirilen düşük güç modu ve benzeri sistemler cihazınızın performansını optimize etmek üzerine kurulur. Çoğu zaman bu mod temel telefon kullanımınızı etkilemeyecek şekilde tasarlanır. Yani, arka planda çalışan E-posta ve diğer birçok uygulama halen aktif bir şekilde işlevlerini yerine getirir. Bu mod ekran parlaklığı ve sistem performansında ufak optimizasyonlar gerçekleştirmeye yarar. Elbette bu değişimler şarjınızın daha uzun gitmesi açısından etkili bir sonuç verir.

Mesaj Yazarken Titreşmesi Gerçekten Gerekli Mi?

Pil ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız

Bazı telefonlar mesaj yazdığınız sırada her bir tıklamanıza bir titreşim sinyali göndermektedir. Evet bu duygu belki hoşunuza gidiyor belki alışkanlığınız nedeniyle vazgeçemiyorsunuz. Fakat, telefonunuzda yer alan titreşim özelliği pil kullanımınızı önemli derece etkiliyor. Bataryanız titreşimi devreye sokabilmek için normal değerlerin üzerinde bir enerji gönderimi sağlıyor.

Sesli Asistanlar Bizce Biraz Dinlenebilir

iPhone’larda yer alan “Siri” ve son zamanlarda popüler bir hale gelen “OK Google” hatta Samsung’un geliştirdiği “Bixby” gibi sesli asistanlar devamlı olarak etrafında olup bitenleri dinliyor ve bu belirli bir enerji kullanımına sebep oluyor. Bu uygulamalar temelde sizin onlara seslendiğiniz anda bu seslenmeyi kaçırmamak adına devamlı pusuda bekleyen bir asker edasıyla bekliyor. Fakat bunları gerçekten ihtiyacınız olduğunda tuşlara basarak da aktif edebilirsiniz. Bu nedenle sizi dinlemeseler pek bir kaybınız olmaz sanırım. Devamlı dinleme özelliklerini devreden çıkararak batarya kullanımınızı gözle görülür bir derece azaltabilirsiniz.

Koyu Mu, O Da Ne? Siyahı Sever Misiniz?

Siyah ile aranız nasıl? Peki sizlere son zamanlarda amiral gemilerinin vazgeçilmezi AMOLED ekranların en sevdiği rengin Siyah olduğunu söylesek? AMOLED ekrana sahip bir telefonunuz varsa siyah arka plan pil tasarrufunuzu inanılmaz derecede etkileyecektir. Çünkü AMOLED teknolojisi yalnızca renkleri göstermek amacıyla enerji tüketen bir ekran teknolojisidir. Bu nedenle Siyah arka plan bulunan bölgelerde AMOLED devreye girmeyecek ve güç tüketmeyecektir.

Neredeysem Neredeyim Abi Sizene?

Telefonunuzda yer alan birçok uygulamanın devamlı olarak konum takibi yaptığından haberiniz var mı? Elbette bu izni yalnızca siz verebilirsiniz. Google Maps, Apple Haritalar, Whatsapp ve Facebook gibi birçok uygulama devamlı olarak konum takibi gerçekleştirir. Bu uygulamaların ayarlarını yalnızca kullanım esnasında olarak değiştirmek batarya kullanımını önemli derecede etkileyecektir.

Arada Sırada Uçmaya Ne Dersiniz?

Her zaman uygulayabileceğiniz bir yöntem olmasa da batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler arasında uçak modu yer almaktadır. Sinyalin düşük olduğu alanlarda telefonu kullanmanızı gerektiren bir durum yoksa uçak modunu aktif etmeniz işe yarar. Çünkü sinyal gücünün zayıflaması telefonun sinyal yakalamak adına daha fazla güç tüketmesine neden olacaktır.

Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Her geçen gün daha yüksek mAh yani kapasite değerine sahip bataryalara sahip telefonlar üretilse de henüz tüketiciyi memnun edecek seviyeye erişemeyen bataryalar hakkında dikkat etmeniz gereken bazı notlar paylaştım. Bu notları uygularsanız yaşamış olduğunuz deneyimleri benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Pil ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız merak edip geniş çaplı araştırma gerçekleştiren arkadaşlar, tavsiyelerim dışında farklı bilgilere erişirlerse yorum alanından bana iletebilirse çok sevinirim. Bu bilgileri diğer kullanıcılarla paylaşarak onların da pillerinden maksimum verimi almalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Telefonda birçok uygulama yüklü. Ama sadece birkaç tanesini sürekli kullanıyorum. Bazı uygulamalar ise benim haberim olmadan hem interneti sömürüyor hem de bataryayı tüketiyor. Bu uygulamaları tespit edecek doğru dürüst bir uygulamaya ihtiyacım var.

  2. Ben genelde telefonumu düşük pil gücü modunda tutarım. Oldukça da faydalı oluyor. Bunun yanında çok zor durumda kaldığınızda uçak modu günde max %10 şarj yiyor. İhtiyaç olduğunda açıp kullanıpi sonra da uçak moduna alırsanız uzun süre şarjınızı idare edersiniz.

  3. cidden günde 1 şarj etmekten bıktım usandım telefonu eskiden ne güzel 6600 ım vardı 4 günde 1 şarj ederdim hatta cebimde unuturdum şarj aletimin yerini unuturdum resmen ama şimdi öyle mi telefonu şarja koymayı unutsam o gün kabusa dönüşüyor kimse bana ulaşamıyor.

  4. Batarya Ömrünü Uzatmak için yazdığınız tüm etmenler gerçekten önemli etmenler benimde tavsiyem ise telefonun orjinal şarj aletinden başka alet kullanmayın telefona zararlı oluyor genelde . sizi her zaman takip ediyorum teşekkürler

    1. Ben teşekkür ederim, tavsiyeniz içinde teşekkürler. Orijinal şarj aleti kullanımına yeni nesil telefonlarda eskisi kadar ihtiyaç bulunmuyor telefonlar bunların ayrımını yapabilecek teknolojiye bir nebze sahip diyebiliriz. Fakat yinede her zaman orijinal ya da orijinal şarj aletiyle eşdeğer bilinen kaliteli marka adaptör ve kablo kullanımı da sorun yaratmayacaktır.

  5. Yıllardır telefonun bataryasını az kullanmaktan yöne bir çözüm arayışı içerine girmedim, aksine oldukça har vurup harman savururcasına kullandım. Aldığım önlem ise şarj etmek oldu, hızlı tüketip hızlı şarj etmek için powerbank kullanmak için çözümler peşinde koşuyorum. Bazen ise şehir dışına çıktığımda otobüste yada cafede telefonu şarj ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün